Maczużnik

Wydawnictwo: Centrala
Data wydania: 2013-04-02
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-63892-12-8
Liczba stron: 72
Dodał/a książkę: mama_kazala

Ocena: 6 (1 głosów)

Maczużnik posługuje się konwencją thrillera, by opowiedzieć o ludziach zamkniętych w umownej scenerii (po)pegeerowskiej wsi i ciasnego M-3. Niczym się nie wyróżniające życie głównych bohaterów - pary małżeńskiej i żyjącej z nimi matki żony - okazuje się prawdziwym folie a trois: dzielonym przez wszystkich członków rodziny paranoicznym opracowaniem piekła dusznej codzienności. Opowieść o niszczącej sile więzów rodzinnych i sąsiedzkich, o opresyjnych normach kształtowanych przez małe społeczności oraz próbach ich przekraczania, które muszą prowadzić do szaleństwa.

Maczużnik przywołuje realia przełomowego polskiego dwudziestolecia (od końca lat siedemdziesiątych po lata dziewięćdziesiąte XX wieku) i przejmuje nie tylko scenografię tej epoki, ale i rozwiązania narracyjne charakterystyczne zarówno dla polskiego, jak i światowego kina tamtego czasu.

Kup książkę Maczużnik

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Maczużnik to komiks - powieść graficzna absolutnie zaskakująca, zmuszająca do nowego spojrzenia na to, czym może być w XXI wieku literatura. Lektura ta to szansa na poznanie nowych wymiarów przekazu literackiego, w którym czytelnik nie jest jedynie biernym obserwatorem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzeń.    Fabuła jest niezwykle interesująca, choć mroczna. Oto bowiem poznajemy parę młodą w dniu wesela. Zdzisław - młody, pogodny, wrażliwy, wykształcony, pochodzący z miasta mężczyzna, który uwielbia przyrodę. Hanna - pochodząca ze wsi, nie zaznajomiona z wielkim światem dziewczyna, która szaleńczo kocha swojego przyszłego męża. A do tego matka panny młodej, można by rzec: teściowa z piekła rodem. Teściowa, która podczas weselnej zabawy słyszy fragmenty rozmowy zięcia z innymi gośćmi i wydaje jej się, że Zdzisiek planuje morderstwo. Morderstwo, którego ofiarą ma paść ona sama. Przekonana o słuszności swojej teorii, dzieli się tą informacją z córką, która stając między wyborem pomiędzy mężem i matką, wybiera... O tym warto przekonać się podczas lektury. Lektury, w której tytułowy maczużnik (trujący grzyb) odegra ważną rolę...   Komiks oparty jest na fascynującym scenariuszu, trzymającym w napięciu od pierwszego słowa i rysunku, aż do ostatniego pociągnięcia kreską. Co ważne, warstwa fabularna dorównuje warstwie graficznej. Maczużnik to ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Maczużnik

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy