Okładka książki - Maestro

Maestro

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-11-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1282-8
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.5 (2 głosów)

„Maestro” Marcina Kąckiego to pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Władza, urzędnicy, dziennikarze, nawet rodzice otrzymywali przez 40 lat sygnały, że splendor chóru przeplata się z niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dzieciom. Poznańscy radni nie tylko milczeli, ale utajnili swoje obrady, gdy przyszło im zmierzyć się z prawdą.

Autor książki w 2003 roku przyczynił się do upadku Kroloppa, odsłaniając kulisy molestowania. Po latach znów się spotkali. Krolopp nazywa reportera "diabłem", ale otwiera przed nim szuflady, by wydobyć dokumenty, które tworzą kolejne, zaskakujące rozdziały tego dramatu.

Kup książkę Maestro

Opinie o książce - Maestro

O pedofilii nie czyta się przyjemnie. Nie sięgnęłabym więc po tę książkę, gdyby nie wywiad z autorem, na jaki trafiłam w radio. Opowieści Marcina Kąckiego mnie po prostu powaliły. Bo okazuje się, że sprawa nie dotyczy jednego pedofila, który skrzywdził kilku chłopców. Skala zjawiska jest znacznie szersza, okoliczności przerażające, a stosunek do sprawy osób mogących skończyć z tym dużo wcześniej, po prostu niewiarygodny. W pewnym sensie to rozważania nad społeczeństwem. Autor wchodzi właściwie wszędzie, gdzie ktoś coś mógł wiedzieć (a wiedzieli właściwie wszyscy): zarówno do ofiar, ich rodziców, polityków, osób publicznych, przyjaciół i rodziny Krolloppa. Pyta, słucha, zastanawia się nad motywami. Całość daje do myślenia: czy jest coś (kwota, zaszczyt, spokój), za którą każdy jest gotów przymknąć oko na krzywdę dziecka? Rzetelne śledztwo. Polecam tym, którzy chcą wiedzieć. Ostrzegam jednak, że to wiedza trudna i bolesna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bellate
bellate
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Plaża za szafą. Polska kryminalna
Marcin Kącki0
Okładka ksiązki - Plaża za szafą. Polska kryminalna

Choć reportaże wciągają dynamiczną akcją i uwodzą tajemnicą, są przede wszystkim opowieścią o Polsce, w której  zbrodnia bywa aktem rozpaczy, nadziei...

Lepperiada
Marcin Kącki0
Okładka ksiązki - Lepperiada

Znany i wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy bierze na warsztat jedno z najbardziej kuriozalnych ugrupowań na polskiej scenie politycznej —...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy