Miasteczko Zanesville

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-05-05
Dodał/a książkę: elibri

Kim jest Eliasz Prawojciec?

Futurystyczną bronią zagłady czy też zwykłym, staroświeckim mesjaszem?

Reinkarnacja gwiazdora porno czy zmutowanym rewolucjonistą na miarę wieku informacji?

Człowiek, który budzi się w Central Parku, w sercu Nowego Jorku, nie ma żadnych wspomnień - jedynym śladem jego przeszłości jest tajemniczy napis OJCZE, WYBACZ IM, B na plecach - i równie dobrze może okazać się każdym z powyższych.

Przygarnięty, a następnie wygnany przez grupę bojowników walczących z bezduszną Kultporacją Vitessa, Prawojciec staje się obcy w jeszcze bardziej obcym kraju. Kierując się treścią zagadkowych wiadomości pozostawianych przez Śmierdziela Krętacza, ścigany przez morderczych agentów Vitessy, wyrusza w surrealistyczną odyseję śladami własnej przeszłości.  Podczas swej wędrówki, przemierza Stany Zjednoczone przypominające teraz olbrzymi park rozrywki zrodzony z wizji Walta Disneya, Huntera S. Thompsona i Hieronima Boscha. W tej podróży towarzyszy mu galeria niezapomnianych postaci - Aretha Nightingale, były futbolista, a obecnie drag queen, Kaczor Dooley i Ubba Dubba - holograficzne postacie z kreskówek, w niewytłumaczalny sposób powołane do życia - i Kokomo, dziewczyna o eterycznej urodzie, której historia jest równie zagadkowa, co przeszłość Prawojca.

Zanesville to powieść komiczna i poruszająca jednocześnie, okrutna, błyskotliwa satyra, ale także wciągająca opowieść przygodowa i uniwersalna historia miłosna. To z pewnością jeden z najbardziej twórczych, brawurowych i zabawnych debiutów ostatniej dekady.

,,Szokująca satyra złagodzona pełnym współczucia rysem humanizmu. Saknussemm wciąż nas zaskakuje, dezorientuje i zachwyca".

,,Locus Magazine"

,,Saknussemm to niezwykły przypadek wizjonera w amerykańskiej kulturze - nieustraszony artysta, ze specyficznym sposobem postrzegania zachodniego świata".

Jonathan Evison, autor bestsellera West of Here

Kup książkę Miasteczko Zanesville

Opinie o książce - Miasteczko Zanesville

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
 Literatura science  - fiction chyba nigdy nie przestanie Mnie zaskakiwać. Zaskakiwać swoją różnorodnością, pomysłowością, innowacyjnością i odwagą pisarzy, którzy to potrafią stąpać po jakże cienkiej granicy, pomiędzy wyobraźnią, a szaleństwem. Czasami bowiem powstają takie powieści, które to trudno jest ogarnąć i zrozumieć w sposób oparty na logice i zdrowym rozsądku, zmuszając się do, nie do końca naturalnego, wczuwania w tok myślenia autora, by w ten sposób nie tylko zrozumieć treści płynące z kart jego opowieści, ale także czerpać przy tym satysfakcję i radość z lektury.  Wbrew pozorom, takie książki nie są złe i słabe, są po prostu "inne", ale i jednocześnie bardzo potrzebne dla rozwoju tego gatunku literackiego. Osobiście lubię tego typu powieści, choć zazwyczaj podczas ich lektury jestem jak najbardziej odmiennego zdania..Jednak wraz z dotarciem do ostatniej strony, ów niechętny pogląd gdzieś się wymyka z mojej głowy, zaś miejsce jego zajmuje szacunek, podziw i uznanie dla autora i jego dzieła. Taką książką jest powieść autorstwa Krisa Saknussemma, zatytułowana "Miasteczko  Zanesville".    Lektura tej pozycji wprowadza Nas do świata niedalekiej przyszłości, w którym tak naprawdę nic nie jest już takie, jakie możemy znać i obserwować w dniu dzisiejszym. Cybernetyczny nadzór nad społeczeństwem, wszechobecna władza i kontrola największego ...

Opinie o książce - Miasteczko Zanesville