Miasto niepokoju

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7648-103-6
Dodał/a książkę: Gyero-Saski

Wciągająca epicka historia o rodzinie, miłości, władzy, żądzy i polityce. Popis literackiej wirtuozerii.

Powieść Dennisa Lehane`a bezkompromisowo opisuje polityczne i społeczne niepokoje w kraju, stojącym na rozdrożu między przeszłością i przyszłością. Autor przedstawia losy dwóch bostońskich rodzin, białej i czarnej, w pełnych dramatyzmu latach pierwszej wojny światowej.

Młody policjant Danny Coughlin, syn znanego i popularnego kapitana policji, przenika do środowiska emigrantów i anarchistów, by ścigać niebezpiecznych radykałów. Luther Laurence, uciekający przed gangsterem z Tulsy, pracuje u rodziny Coughlinów i rozpaczliwie stara się wrócić do ciężarnej żony.

W powieści pojawiają się najsławniejsi ludzie owych czasów – Babe Ruth, Eugene O’Neill, lewicujący działacz Jack Reed, W.E.B. DuBois, założyciel Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Kolorowych, Mitchell Palmer, bezlitosny prawnik Wodrowa Wilsona, ścigający czerwonych, przebiegły gubernator Massachusetts Calvin Coolidge i ambitny młody prawnik z Departamentu Sprawiedliwości, John Hoover.

Kulminacyjnym momentem akcji, osnutej na niektórych kluczowych wydarzeniach tamtych lat – w tym epidemii grypy hiszpanki – jest strajk bostońskiej policji w 1919 roku. Lehane analizuje zbrodniczą przemoc i niepohamowaną dynamikę życia w kraju wstrząsanym wewnętrznymi niepokojami. Danny, Luther i ich bliscy rozpaczliwie starają się odnaleźć własną tożsamość w coraz bardziej burzliwych czasach. Stopniowo stają się dla siebie rodziną i wspólnie stawiają opór nadciągającej fali biedy, kłopotów i nadziei, która odmieni ich życie.

Fascynująca epopeja… Wizja odkupienia i tryumfu ludzkiego ducha.
„Publishers Weekly”

Opisując strajk bostońskich policjantów Dennis Lehane zajmuje się niespokojnymi początkami dwudziestego wieku w Ameryce i, jak na mistrza narracji przystało, bez trudu ożywia ten ogromny fresk historyczny. Jego postaci są jednocześnie realne i heroiczne, akcja nie zamiera ani na chwilę. Książka – pełna dramatycznych wydarzeń, konfliktów, polityki – jest napisana prozą soczystą, satysfakcjonującą i zawsze bez reszty wciągającą. Przygotujcie się na maraton czytelniczy! Tę grubą powieść będziecie chcieli przeczytać jednym tchem.
Stewart O’Nan, autor „Last Night at the Lobster”, „A Prayer for the Dying” i „Snow Angels”

Dennis Lehane

Amerykański pisarz i scenarzysta, autor bestsellerowych powieści sensacyjnych, m.in. „Gdzie jesteś, Amando?”, „Rzeka tajemnic” i „Wyspa skazańców”. Książki Lehane’a zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków, trzy z nich zekranizowano. Autor mieszka w Bostonie.

Kup książkę Miasto niepokoju

Avatar użytkownika - ankhxxl
ankhxxl
Na rynku wydawniczym w Polsce amerykański pisarz Dennis Lehane święci triumfy. Oprawy translatorskiej doczekały się takie powieści, jak „Ciemności weź mnie za rękę”, „Pułapka zza grobu”, „Modlitwa o deszcz”, „Gdzie jesteś, Amando?” czy „Rzeka tajemnic”, wśród których dwie ostatnie doczekały się ekranizacji i to w jak najlepszym stylu. Istnieje przekonanie wśród scenarzystów, że im barwniej i żywiej poprowadzona narracji w powieści, stanowiąca podwaliny dla jej kinowego odpowiednika, tym łatwiej sprostać wymaganiom przetworzenia treści na obraz. Jeśli to miałoby figurować jako jeden z wyznaczników umiejętności pisarskich Lehane’a, to z pewnością na jego korzyść przemawiają wspomniane produkcje Bena Aflecka i Clinta Eastwooda. Najnowsza książka twórcy „Modlitwy o deszcz” podobnie jak wcześniejsze, nieustannie trzyma w napięciu, pomimo że tematyka, jaką podejmuje autor, nie ma nic wspólnego z tą spod znaku grozy czy thrillero-sensacji. Osnową akcji są tu wydarzenia zrodzone z niepokojów społecznych, jakie doświadcza Ameryka u progu dwudziestego wieku. To czasy podminowane nadchodzącym kryzysem, mafijnymi porachunkami, konfliktami rasowymi, kwitnącą sprzedażą nielegalnego alkoholu, czasy,  których namiastkę przynoszą filmowe obrazy „Nietykalnych” czy choćby „Człowieka ringu” ...

Opinie o książce - Miasto niepokoju

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Pierwsze, co nasuwa mi się na myśl po przeczytaniu książki, to słowo: znakomita. I tak naprawdę to najchętniej nic więcej bym o niej nie pisała. Po prostu jest to powieść znakomita. Emocjonująca, dopracowana, głęboka. Powieść, którą pomimo sporych gabarytów czyta się z ogromnym zaangażowaniem. Danny Coughlin pracuje w policji. Początkowo nie wzbudził mojej sympatii, gdyż wyglądało na to, że dla kariery zrobi wszystko. Nic bardziej mylnego. Danny, pochodzący z dobrej rodziny, gdzie ojciec jest znanym kapitanem policji a brat planuje karierę prokuratorską, okazał się człowiekiem z charakterem, zasadami i przede wszystkim z ogromną empatią. Wbrew rodzinie postąpi zarówno w sprawach miłosnych, jak i zawodowych. Na początku podchodzący z nieufnością i zaszczepionymi przez rodzinę uprzedzeniami do ludzi, którzy nie chcą już dawać się wykorzystywać, Danny po kilku zebraniach organizowanych przez związek policjantów, zaczyna zauważać, iż ich roszczenia mają głębokie podstawy. I tak staje się jedną z głównych postaci doprowadzających do strajku policjantów. Następstwa tego kroku są dla niego niewyobrażalne. Luther Laurence jest czarny. I to już go stawia na pozycji straconej. Kiedy jego dziewczyna zachodzi w ciążę, para przeprowadza się do Tullsy, miasta bardziej sprzyjającemu czarnym. Niestety Luther wplątuje się w zatarg z miejscowym gangsterem i musi uciekać z miasta. Tym sposobem ląduje w Bostonie, gdzie zatrudnia się w domu kapitana Coughlina. Tutaj schodzą się drogi Luthera, Danny'ego oraz Nory, Irlandki po trudnych przejściach, która również pracuje dla Coughlinów. Postać znanego baseballisty, Babe Ruth'a, przewija się w niewielkich ilościach przez całą książkę, pokazując zdarzenia rozgrywające się w kraju poprzez pryzmat naiwnego, dobrego człowieka. Babe, bardzo delikatnie, otarł się zarówno o Luthera, jak i Danny'ego. Z tym, że Luther wywarł na nim większe wrażenie. "Miasto niepokoju" to wielowątkowa powieść, w której czytelnik znajdzie zarówno mnóstwo wiadomości o historii powstawania związków zawodowych w Stanach Zjednoczonych, skutkach wielkiej epidemii grypy, warunkach pracy policjantów tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej, politycznych manipulacjach. Jest to także opowieść o miłości, walce o lepsze życie, szukaniu swojej tożsamości, rodzinnych wartościach, tolerancji i równości. Powieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozgrywały się w latach 1918-1919 w Bostonie. Napisana z niezwykłym rozmachem, znakomitym piórem, przenosi czytelnika wprost na ulice miasta ogarniętego strachem, ogniem i beznadzieją. Lehane znakomicie odtworzył klimat tamtych lat, pozwalając czytelnikowi przenieść się w czasie, poczuć rozczarowanie tłumów, powoli ogarniające ich szaleństwo. brutalność, wreszcie bestialstwo, jakie budzi się w obliczu strachu. Znalazłam w tej powieści wszystko, co lubię. Mamy tu wątek sensacyjny, kiedy Danny rozpracowuje grupy bolszewickie. Wątek miłosny jest ważny, nieszablonowy i przede wszystkim niewiodący. Warstwa obyczajowa jest wielowarstwowa, opisana w świetnym stylu i niesamowicie wciągająca.. Wątki polityczne nie są wiodące, lecz doskonale odmalowują zarówno walkę o stołki, jak i nieposzanowanie dóbr obywatelskich. Opisując strajk i jego skutki, autor nie szczędził brutalnych szczegółów. Niektóre postaci wzbudzały we mnie obrzydzenie i oburzenie. Wiele razy byłam naprawdę wściekła podczas lektury a zdarzyło się także, iż dosłownie krew mi się burzyła. Lehan swoją powieścią wzbudził we mnie wiele emocji, zarówno tych dobrych, jak i złych. Dla mnie jest to miernikiem, po którym oceniam książkę. "Miasto niepokoju", jak pisałam na początku, było dla mnie znakomitą lekturą i aż żałuję, że mam ją już za sobą.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Fascynująca i wciągająca eppopeja, nie tylko dla miłośników Lehana.Dwóch bohaterów ze skrajnie odmiennych środowisk prowadzi nasz przez Amerykę lat dwudziestych .Książka hipnotyzująca do ostatniej strony:)
Wypijmy, nim zacznie się wojna
Dennis Lehane0
Okładka ksiązki - Wypijmy, nim zacznie się wojna

Kilku wpływowych polityków bostońskich proponuje Kenzie`emu i Gennaro duże pieniądze za pozornie proste zlecenie. Mają odszukać zaginioną sprzątaczkę,...

Rzeka tajemnic
Dennis Lehane0
Okładka ksiązki - Rzeka tajemnic

Jedenastoletni Dave Boyle z przedmieścia Bostonu wsiada do samochodu, którym jadą dwaj obcy mężczyźni. Cztery dni później wraca do domu, lecz nie jest...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa