Okładka książki - Misja:Encyklopedia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Przygodowe
Dodał/a książkę: czytam

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją.

Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu przeklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.

Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca Rewolucja, historia, przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez-Reverte, autor bestsellerów, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”.

Arturo Pérez-Reverte - akademik, który uwodzi miliony. Jeden z najgłośniejszych pisarzy współczesnej literatury hiszpańskiej. Autor bestsellerowych powieści, m.in. "Klub Dumas" (zekranizowanej przez Romana Polańskiego), "Szachownica flamandzka", "Mężczyzna, który tańczył tango". Jego książki przełożono na niemal 30 języków.

Kup książkę Misja:Encyklopedia

Opinie o książce - Misja:Encyklopedia

Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 72 książki w 2017,
Twoja opinia. Za przyzwoleniem Jego Królewskiej Mości Karola III, admirał don Pedro Zárate oraz bibliotekarz don Hermógenes Molina wyruszają w niebezpieczną podróż w celu zdobycia buntowniczego dzieła. Podróż, której skutki przejdą ich najśmielsze oczekiwania. Oprócz barwnych postaci, których identyfikacja i powiązywanie z największymi dziełami literatury sprawiają niesamowitą frajdę, Misja: encyklopedia zawiera odniesienia do wiekopomnych wydarzeń i osobistości. Książka poszerzająca horyzonty i otwierająca oczy na brutalną rzeczywistość, sprawia, że dotychczas ugruntowana wiedza o świecie chwieje się w posadach. W sposób delikatny, aczkolwiek dosadny autor uświadamia nam znaczący wpływ Kościoła na każdą dziedzinę życia, jednak wyciągnięcie wniosków i odniesienie ich do współczesnej sytuacji, pozostawia czytelnikom. Barwne krajobrazy, wyraziste postacie, rewolucyjny klimat oraz tajemnicza otoczka towarzysząca misji zdobycia Encyklopedii, sprawiają, że książka miesza w sobie elementy powieści detektywistycznej, biografii najznamienitszych myślicieli oraz traktatu filozoficznego wpływającego na zmianę poglądów. Akcja, choć momentami płaska i zbyt rozwlekła, pozwala na zatopienie się w nastrojach panujących w XVIII-wiecznej Francji i Hiszpanii, obyczajach panujących wśród różnych warstw społecznych oraz poglądach niejednokrotnie prowadzących do egzekucji. Nietypowa narracja przeplatająca teraźniejszość z przeszłością oraz fikcja mieszająca się z prawdą sprawiają, że ta satysfakcjonująca, a jednocześnie niesamowicie wymagająca lektura jest warta każdej godziny spędzonej w doborowym towarzystwie honorowych akademików. Książka, przy której pytanie gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda nabiera zupełnie innego znaczenia!
Złoto króla
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Złoto króla

Przygody kapitana Alatriste to opowieść o Hiszpanii pierwszej połowy XVII wieku. Na tronie zasiada młody, niemający na nic wpływu, Filip IV, wnuk potężnego...

Klub Dumas
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Klub Dumas

W Klubie Dumas autor wprowadza czytelnika w rzeczywistość nie do końca jasną do określenia - postaci książkowe mieszają się z bohaterami realistycznymi...