Mona

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7554-678-1
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę: izabela81

Ocena: 4 (2 głosów)

Skomplikowana sieć wielkiej polityki, międzynarodowego terroryzmu i najnowszych odkryć naukowych w dziedzinie neurologii i techniki komputerowej. Hanna Söderqvist, młoda, ciesząca się dobrym zdrowiem kobieta w tajemniczy sposób zapada w śpiączkę, poprzedzoną wysoką gorączką i przerażającymi halucynacjami. Przypomina to infekcję wirusową. Czy to możliwe, żeby kobieta zaraziła się wirusem komputerowym, który zagraża systemom bankowym Izraela i całego zachodniego świata? Eric Söderqvist, naukowiec z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, był bliski przełomu w pracy nad epokowym wynalazkiem – Mindsurfem, trójwymiarowym internetem, kontrolowanym siłą umysłu i przekazywanym bezpośrednio do mózgu. Pierwszą osobą, na której wypróbował system, była żona Hanna. Wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju, wyrusza więc w desperacką i śmiertelnie niebezpieczną pogoń, po piętach zaś depczą mu Mossad, Hezbollah i FBI.

Kup książkę Mona

Opinie o książce - Mona

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Czarna Seria rozrasta się w siłę. NIe dziwcie się zatem, że będzie ona gościć u mnie na blogu, do momentu, aż nie zapoznam się z jej wszystkimi częściami. A nie ukrywałam nigdy faktu, że liczę, że stale będą wydawane nowości z kręgu skandynawskiego kryminału. "Mona" to nowość, wydana w ostatnich dniach stycznia tego roku. Mam to szczęście, że mam możliwość na bieżąco cieszyć się z kolejnych publikacji Wydawnictwa Czarna Owca oraz dzielić się z wami, moimi spostrzeżeniami. Ale zanim do nich przejdę , to kilka słów o fabule. Fabuła jest dosyć skomplikowana i zagmatwana. Żeby nie robić wam zbytneigo spustoszenia w głowie , zakreślę ją zaledwie. Otóż głównym bohaterem jest Eric Soderqvist- naukowiec, wybitny umysł, analityczny zmysł. Pracuje on nad wynalazkiem, który jest niezwykle groźny, gdyż wiele zmieni w życiu bohatera. Owym wynalazkiem jest Mindsurf. Jak sama nazwa wskazuje mind- to umysł, a surfto ruch, przemieszczanie się. I taki w zamierzeniu ma być program komputerowy. Ten bezprecedensowy twór może zagrozić największym potęgom światowej finansjery, ale i mocarstwom politycznym.  Mindsurfem jest trójwymiarowym internet,  który łączy się bezpośrednio z umysłem użytkownika. Eric jak każdy naukowiec musi posiadać swoją "mysz doświadczalną". Taką "myszą" staje się jego żona Hanna. Hanna jest kompletnie bezbronna na tragiczne skutki, jakie niesie ...
(czytaj dalej)
Myślę, że można określić tę powieść jako podwójnie udany debiut - debiut thrillera w Czarnej Serii, czyli dobry start nowego kierunku oraz udany debiut samego autora, gdyż to jego pierwsza powieść. Często mamy do czynienia z falstartem, jednak w tych obu przypadkach rzecz ma się zupełnie odwrotnie. ,,Mona" to powieść mocno wciągająca i choć łatwo można przewidzieć jej finał, to budowa fabuły nie pozwala nam się od niej oderwać. Nie ma fajerwerków, brak jej mnóstwa pozytywnych cech, jednak ta prostota jest najlepszym przykładem, że można zrobić ,,coś" praktycznie operując jedynie własną wyobraźnią. Nie mam za złe autorowi, że początek aż krzyczy o poprawę, bowiem wynagrodził to niezłą dawką akcji i ciekawym finałem. Nie brakuje mu również dynamicznych momentów i chwil grozy. A to chyba w thrillerach jest najważniejsze. Polecam.
Link do opinii
Reklamy