Mózg na manowcach

W polecanej przez prof. Philipa Zimbardo książce David DiSalvo ujawnia ciekawy paradoks: to, czego pragnie mózg, bywa niezgodne z naszymi potrzebami. Mózg człowieka lubi oszczędzać energię, ceni sobie rutynę i stabilność, więc często podsuwa rozwiązania, które go „uszczęśliwiają”, a nam szkodzą. Dlatego wbrew sobie regularnie dokonujemy złych wyborów, ulegamy pokusom, przypisujemy ukryte znaczenia banalnym zbiegom okoliczności oraz upieramy się przy błędnych opiniach, mimo że zaprzeczają im ewidentne dowody.

Mechanizmy, które kierują naszymi mózgami, ewoluują stosunkowo wolno, więc często wybieramy rozwiązania bardziej przystające do realiów surwiwalu naszych jaskiniowych praprzodków niż współczesnego homo internetus.

szczęśliwy mózg  nieszczęśliwy człowiek

Ksiązka została przetłumaczona na 10 języków. David DiSalvo – amerykański dziennikarz piszący na tematy naukowe, technologiczne i kulturowe na łamach m.in. „Psychology Today”, „Wall Street Journal”, „Forbesa”, „Esquire” oraz prowadzący popularne blogi naukowe Neuronarrative, Neuropsyched i The Daily Brain. Mózg na manowcach to jego debiutancka książka – została wydana w 10 krajach.

Informacje dodatkowe o Mózg na manowcach:

Wydawnictwo: Carta blanca
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7705-221-1

Kup książkę Mózg na manowcach

Mózg na manowcach - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2014-09-30, Przeczytałam,

Zacznę nietypowo - od okładki - warto przemyśleć kolorystykę - tytuł nieco zlewa się z tłem. Ciekawa wizualizacja "mzgu na manowcach". Treść ciekawa, zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z odkrywaniem "przyzwyczajeń i zagadek" mózgu. Cenne wskazówki, trafne uwagi i spostrzeżenia, poparte doniesienami z badań naukowych.