Mumia Dummie i złoty skarabeusz

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2012-10-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-63579-05-0
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę: Dreams

Ocena: 5 (3 głosów)

Wyobraź sobie: nazywasz się Goos Guts, jesteś niesłychanie przeciętny i mieszkasz w najnudniejszej wsi na świecie. Pewnego dnia wchodzisz do swojego pokoju, czujesz, że coś cuchnie, rozglądasz się dookoła i dostrzegasz leżącą w twoim łóżku mumię. Co robisz? Tak, jesteś śmiertelnie przerażony, naturalnie. I wtedy zamykasz oczy, liczysz do dziesięciu i już jej nie ma.

Ale wyobraź sobie, że po odliczeniu do dziesięciu mumia wciąż tam leży… I do dwudziestu też…!

Co wtedy robisz?

Kup książkę Mumia Dummie i złoty skarabeusz

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 4, Przeczytałem,
Dziwne przygody starożytnej egipskiej mumii we współczesnej HolandiiGoos Guts mieszka wraz z Klaasem, swoim ojcem, artystą malarzem, w Polderdam - najnudniejszej wsi w kraju. A może nawet i na całym świecie. Kto mieszka w Polderdamie, ten nigdy nie przeżywa prawdziwych przygód. Prawdziwe przygody przeżywa się bowiem w dużych miastach, w mniejszych można przynajmniej przeżyć jakieś ciekawe rozczarowanie lub dreszczyk emocji, wędrując po zmierzchu po słabo oświetlonych ulicach. A na wsi? Nuuuuda.Goos jest zwyczajnym chłopakiem, piegowatym, niczym się nie wyróżniającym, choć jednocześnie niewolnym od logicznych sprzeczności. Ot, na przykład: Nie żywił także do nikogo urazy, jedynie do kilku dziewczyn ze swojej klasy. I do pani Friek, naturalnie.Goos chodzi do zwyczajnej szkoły, dostaje zwyczajne oceny. Wraca do domu i musi oddawać się zwyczajnym czynnościom, takim jak oglądanie telewizji (nuuuda) czy granie w gry (dopierooo nuuuda). A mógłby... tak wiele. W nudnej wsi jednak z niewymienionych jasno powodów nie może.Ojciec Goosa, Klaas, nie jest taki całkiem zwyczajny. Jest artystą malującym obrazy, których nigdy nie sprzedaje. Otrzymał spadek, mają z czego skromnie żyć, może więc oddawać się swojej pasji. Nie potrafi nic innego, ale w głębi serca nie chce robić czegoś innego, nie myśli o tym, by się przekwalifikować, by skorzystać z jakiegoś programu dla niezaradnych, chociażby z kursu dokształcającego ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Mumia Dummie i złoty skarabeusz

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Tosca Menten to autorka, z której piórem zapoznaję się po raz pierwszy właśnie przy okazji Mumii Dummie i złotego skarabeusza. To holenderska pisarka pisząca dla dzieci. Swoją ,,karierę" rozpoczęła w 2003 roku. W Polsce znana jest z serii o Mumii Dummie i jego przyjaciołach. Goos Guts przeżywał najbardziej zwariowane przygody. Podróżował łodzią podwodną na Biegun Północny, wygrał główną nagrodę na loterii, jako pierwszy dziesięciolatek poleciał na Marsa i był znany na całym świecie ze swojej gry na flecie poprzecznym palcami stóp. Ponadto potrafił rozmawiać z przedmiotami. (...) Goos był po prostu najniezwyklejszym dzieckiem na świecie. Przynajmniej we własnej fantazji. (str. 16-17) Tak naprawdę Goos to zwykły chłopak, który mieszka w Polderdamie wraz ze swym ojcem Klaasem. Wiodą dość spokojnie, wręcz można by powiedzieć monotonne życie, aż do momentu, gdy to w ich domu pojawia się Darwishi Ur-Atum Msamaki Minkabh Ishaq Eboni, jak się okaże syn faraona Achnetuta, którego domownicy nazwą Dummie. Dummie nie jest zwykłym chłopcem, jest mumią. W trakcie transportu do muzeum rozpętuje się burza, samochód ulega wypadkowi, a piorun uderza w skarabeusza ukrytego przy ciele syna faraona, dzięki czemu ten ożywa. Początkowo Dummie budzi przerażenie i strach wśród domowników, ale jak się okaże później to on będzie tym, który najbardziej się boi. Bardzo spodobał mi się język autorki, którym się posługuje, aby przedstawić młodemu czytelnikowi historię Egiptu, faraonów i mumii w sposób interesujący. Mnóstwo tu niesamowitych historii precyzyjnie nakreślonych, pełnych nowych wiadomości, z pewną dozą humoru, który nie raz doprowadza do łez. Poprzez tę, jakby się mogło wydawać prostą historię, autorka przemyca elementy tolerancji, wspomina o zazdrości, która tak naprawdę do niczego dobrego nie prowadzi. Kolejnym plusem jest oprawa graficzna z ciekawymi ilustracjami wewnątrz, które na szczęście nie przeważają nad tekstem, tylko są przysłowiową wisienką na torcie. Mumia Dummie i złoty skarabeusz już właśnie z tego względu, że sporo tu czytania jest przeznaczona dla troszkę starszego dziecka, które już potrafi czytać, a ograniczenie ilustracji nie odstraszy go od lektury. Mumia Dummie i złoty skarabeusz to zarówno książka dla chłopca jak i dla dziewczynki - każdy znajdzie tu cos dla siebie. To świetna książka na prezent dla młodego jak i tego już starszego czytelnika. Ja sama spędziłam z lekturą bardzo owocny czas i powiem szczerze, że ciężko było się od niej oderwać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Czytam,

Witaj Dummie!

 Tosca Menten to holenderska pisarka, której książki skierowane są przede wszystkim dla dzieci. Swoją przygodę z pisarstwem na pełen etat rozpoczęła w 2003 roku, wcześniej natomiast pracowała, jako rysownik i nauczycielka historii sztuki w szkołach średnich. W Polsce możemy ją poznać dzięki książce Mumia Dummie i złoty skarabeusz, która jest także pierwszym tomem całej serii powieści o przygodach małej ożywionej mumii i jej przyjaciół.

 Goos Guts mieszka razem z ojcem w malutkiej mieścinie zwanej Polderdama. Wiodą dość nudne i przeciętne życie, ale tylko do czasu, gdy w ich domu pojawia się niespodziewany i nietypowy gość. Jest nim Darwishi Ur-Atum Msamaki Minkabh Ishaq Eboni, syn faraona Achnetuta, a właściwie jego mumia, którą później Goos i jego ojciec w uproszczeniu nazwą Dummie. Przybysz z początku wywołuje w domownikach spore przerażenie, ale bardzo szybko wychodzi na jaw, że to właśnie Dummie boi się najbardziej. Jeżeli chcecie poznać dalszy ciąg tej niespotykanej sytuacji, to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

 Do powieści przyciągnęła mnie niebanalną i nęcącą fabuła, w której mumia gra pierwsze skrzypce, co na naszym rynku książkowym jest ogromnym powiewem świeżości. Byłam jednocześnie bardzo ciekawa, w jaki sposób autorka przedstawi małym czytelnikom przygody małej mumii tak, aby ich tym jednocześnie zainteresować i nie przerazić.

 Fabuła jest naprawdę doskonale „dopieszczona”, autorka zadbała o każdy najmniejszy szczegół, dzięki czemu książkę dosłownie się pochłania. Znajdziemy tutaj naprawdę mnóstwo przekomicznych sytuacji i dialogów, które rozbawią nas do łez i przysporzą nie małego bólu brzucha. Jednak nie jest to jedyny aspekt tej książki, który sprawia, że naprawdę warto podsunąć ją dziecku. Chyba tym najważniejszym jest fakt, iż cała historia Dummiego ma także wymiar edukacyjny. Autorka na przykładzie sympatycznej mumii pokazuje nam, że nigdy nie powinniśmy skreślać kogoś ze względu na to, iż pochodzi z innego kraju, ma inny kolor skóry, styl bycia, czy po prostu nie mówi dobrze w naszym języku. Trzeba zaakceptować go takim, jaki jest i dzięki temu umożliwić mu szybszą adaptację w nowym miejscu.

 Nie można nie napomknąć również o oprawie graficznej książki. Nie chodzi mi tylko o fakt, że Mumia Dummie jest w twardej okładce, dzięki czemu ma szansę przetrwać wszystkie przeciwności, jakie na jej drodze postawią nasze pociechy. Zaliczają się do tego także sympatyczne rysunki, które odnajdziemy praktycznie na każdej stronie. Najczęściej oddają one te najbardziej przekomiczne sytuacje, dzięki czemu dziecko nie ma problemu z ich dalszą wizualizacją.

 Podsumowując. Mumia Dummie i złoty skarabeusz zapewni fantastyczną zabawę całej rodzinie. Nie tylko rozbawi, ale może także i wzruszyć, a spora wielkość czcionki sprawi, że sięgnie po nią nawet oporny mały czytelnik. Gorąco polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta
Tosca Menten 0
Okładka ksiązki - Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta

Z okrzykiem radości na ustach Dummie wyskoczył z auta, podbiegł do piramidy i zaczął się wspinać. – Ej, czy to dozwolone? – krzyknął Klaas...

Reklamy