Musiałam umrzeć

Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2705-7
Dodał/a książkę: czytam

Marina Achmedowa w obrazowy i przejmujący sposób kreśli losy Chadżidży dorastającej w wiosce na północnym Kaukazie, gdzie świat nie zmienił się od wieków. Dziewczyna uczy się wierności islamskiej tradycji oraz posłuszeństwa woli Allacha, starszych i mężczyzn. Gdy dorośnie, trafi do miasta rozdzieranego wojną pomiędzy muzułmańskimi bojownikami i rosyjskimi siłami specjalnymi. Choć delikatna i wrażliwa Chadżidża bezustannie dokonuje kolejnych wyborów, tak naprawdę nic od niej nie zależy. Nawet kiedy pójdzie za głosem serca, trafi wprost do fanatyków usprawiedliwiających nienawiść przemocą i religią.

Podczas podróży do Dagestanu rosyjska reporterka MARINA ACHMEDOWA była świadkiem ataku sił specjalnych na kryjówkę muzułmańskich ekstremistów. Poruszona widokiem obławy i jej ofiar postanowiła napisać powieść, która odpowie na pytanie, co sprawia, że muzułmańskie kobiety dokonują samobójczych zamachów?

„Ta książka oparta jest na wielu prawdziwych historiach, których byłam świadkiem i zebrałam w jedną. Nie jestem ekspertem – jestem tylko reporterką, która opisuje to, co zobaczyła na własne oczy”.

Marina Achmedowa

Kup książkę Musiałam umrzeć

Opinie o książce - Musiałam umrzeć

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-06-24, Przeczytałam,
"Musiałam umrzeć" to przejmująca historia dziecka i młodej kobiety, której przyszło żyć w miejscu niesprzyjającym podejmowaniu łatwych decyzji. Autorka przedstawia życie Chadidży od wczesnego dzieciństwa po sam jego koniec. Bohaterka sama przedstawia swoje losy, dzięki pierwszoosobowej narracji, przyciąga uwagę czytelnika, porusza swoją historią.  "Kobieta sama wie, że stoi niżej od mężczyzny, że jest głupią plotkarą, że mądrość nigdy nawet nie pomyśli, by zagościć w jej głowie. Wszystkie kobiety wiedzą to od urodzenia."  Bohaterka wychowuje się w tym samym duchu, co wszystkie pokolenia przed nią. Kobieta stoi niżej od mężczyzny, kobiecie nie wolno rozmawiać z obcym mężczyzną, nie wolno na niego spojrzeć. Małżeństwa są w większości aranżowane, rzadko zdarza się miłość wśród małżonków. Kobieta rodzi się po to, żeby pomagać rodzinie - najpierw swojej, potem swojego męża. Uczuć nie pokazuje się publicznie, jeśli jakieś istnieją, to można wyrazić je w alkowie. Chadidża przedstawia smutne, ciężkie życie. A jednak pojawia się tam miłość, pojawiają się radosne chwile. Z każdą kolejną stroną można zrozumieć, jak wiele znaczą dla siebie poszczególni członkowie rodziny, jak ciężko przeboleć stratę najbliższej osoby. Czasami brak zrozumienia, niewiedza, a nie złość powodują tragedie życiowe.  Wyjazd do miasta staje się dla dziewczyny zderzeniem z innym światem ...
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Świat Islamu jest dla mnie tajemniczy i zarazem przerażający, nie potrafię zrozumieć tej religii, brutalnej, agresywnej, w której kobieta jest nikim, nie istnieje, jest wykorzystywana, poniżana, traktowana przedmiotowo. ,,Kobieta sama wie, że stoi niżej od mężczyzny, że jest głupią plotkarą, że mądrość nigdy nawet nie pomyśli, by zagościć w jej głowie. Wszystkie kobiety wiedzą o tym od urodzenia". Młoda wydawałoby się mądra i wiedząca czego chce dziewczyna, wychowana w islamskim kręgu kulturowym, pewnego dnia zostaje terrorystką i poświęca swoje życie.W imię czego lub kogo? Co nią kieruje?
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222