Nałkowska i jej mężczyźni

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-04-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311135772
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Zofia Nałkowska to postać w naszej literaturze niezwykła, nie tylko dlatego, że jej twórczość objęła swym zasięgiem aż trzy epoki: modernizm, dwudziestolecie międzywojenne oraz czasy PRL-u. Jako pierwsza kobieta w Polsce miała odwagę domagać się równouprawnienia, nie tylko w kwestii prawa kobiet do pracy, głosowania i równości w świetle prawa, ale przede wszystkim - wyzwolenia kobiecego erotyzmu i seksualności.

Ta urodzona feministka zupełnie nic sobie nie robiła ze skandalu, jaki wywołała wypowiadając głośno to hasło na Zjeździe Kobiet w 1907 roku. Ona sama konsekwentnie realizowała swoje prawo do miłości, a przede wszystkim - prawo do przyjemności i rozkoszy seksualnej. Rozczarowana dwoma nieudanymi małżeństwami, rzuciła się w wir romansów, zmieniając mężczyzn jak rękawiczki i nie zmieniła się pod tym względem do końca życia.

Kim była naprawdę? Tylko wielką pisarką spragnioną męskiej adoracji? Ile jest prawdy w twierdzeniu Miłosza, który pisał o "komicznej samiczości" Nałkowskiej, "oglądającej się bez ustanku na spojrzenia mężczyzn i ich komplementy, ze swoją listą byłych mężów i kochanków"? Czy rzeczywiście, pod koniec życia była jedynie obiektem drwin? W swojej publikacji Iwona Kienzler pochyla się nad życiem osobistym pisarki, a przede wszystkim nad jej skomplikowanymi związkami z mężczyznami.

Kup książkę Nałkowska i jej mężczyźni

Opinie o książce - Nałkowska i jej mężczyźni

Inne książki autora
Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów - życie i miłości
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów - życie i miłości

Maria Skłodowska-Curie była wybitną osobowością: jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych...

Wzory wypracowań z języka angielskiego. Dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Wzory wypracowań z języka angielskiego. Dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich

„Wzory wypracowań z języka angielskiego" wydane zostały z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Podane tu tematy obejmują...

Reklamy