Napisane na moim czole

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-07-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7659-142-1
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę: Martyna Zydorek

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Poruszająca opowieść o muzułmańskiej rodzinie podzielonej przez kłamstwa, sekrety i kulturowe różnice, zachwycający debiut literacki, który zebrał ogromną ilość pozytywnych recenzji krytyków i czytelników. Pochodząca z zamieszkałej w Ameryce muzułmańskiej rodziny i hindusko-pakistańskich korzeniach, Saira Quader buntuje się przeciwko nakazom i zakazom tradycji, w której ją wychowano. W przeciwieństwie do siostry, Ameeny, chce iść w ślady siostry babki, jednej z pierwszych wykształconych muzułmanek, niezamężnej i łamiącej reguły nauczycielki. W trakcie studiów Saira wikła się w krótki romans, który owocuje niechcianą ciążą. Zaangażowana w zapoczątkowaną przez dziadka, współpracownika Ghandiego, działalność reporterską, dziewczyna chce początkowo usunąć ciążę, ulega jednak prośbom Ameeny. Oddaje córkę na wychowanie siostrze i wyjeżdża. 11 września 2001 roku zmienia wszystko. Żyjąca zgodnie z muzułmańską tradycją, chodząca w hidżabie i zamężna Ameena ginie w zamachu… Teraz Saira – wyemancypowana, niezależna kobieta Zachodu musi podjąć decyzję. Może zabrać córkę z powrotem do siebie, pozostawić ją mężowi siostry lub, jak chciałyby mieszkające w Pakistanie ciotki, postąpić zgodnie z rodzinną tradycją – wyjść za mąż za wdowca po Ameenie i w ten sposób zapewnić dziecku najlepszą opiekę.

Kup książkę Napisane na moim czole

Opinie o książce - Napisane na moim czole

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Główna bohaterka powieści to Saira Kader, która urodziła się i wychowała w Ameryce w rygorystycznej rodzinie o korzeniach hindusko-pakistańskiej. Od zawsze była świadkiem stykania się dwóch kultur. Dziewczyna jest buntowniczką, wszystko neguje, czuje mocno, że nie pasuje do swojej rodziny. Jest osobą ciekawą świata, co pociąga za sobą niechęć do wszelkich nakazów narzucanych jej przez rodzinę i tradycję. Razem ze swoją siostrą wychowywane są zgodnie z muzułmańskimi tradycjami, które wymagają od nich posłuszeństwa i pokory wobec historii oraz rodziców, przejawiających nadopiekuńczość względem swoich córek. Dziewczyny zdecydowanie się od siebie różnią. Amina podporządkowuje się muzułmańskim zwyczajom, Saira wręcz przeciwnie - pragnie zachować niezależność. Wzorem staje się dla niej siostra babki, która jako pierwsza z muzułmanek zdobyła wykształcenie zostając niezamężną, wyzwoloną, tworzącą nowe normy zachowań nauczycielką. Pewnego dnia, przebywając z rodziną w Pakistanie na jaw wychodzi skrywana prawda o dziadku, który (jak utrzymywano) zginął przed laty. Okazuje się, że mężczyzna żyje w Londynie, gdzie założył nową rodzinę. Dowiaduje się także, że jej drugi dziadek był bliskim współpracownikiem Gandhiego, walczącym z wszechobecną niesprawiedliwością. Saira odkrywając kolejne kłamstwa postanawia, że będzie kontynuować działalność dziadka. I tak zostaje dziennikarką, by w reportażach społecznych móc demaskować przemoc i prześladowania niewinnych ludzi. Kolejnym punktem zwrotnym w jej życiu jest zamach z 11 września, kiedy to musi podjąć najważniejszą decyzję swojego życia. Książka zaczyna się gdy z różnych powodów Saira jako jedyna, musi udać się sama na wesele kuzynki do Pakistanu. Ta podróż jest początkiem wielkich zmian. Saira odkrywa rodzinne tajemnice, poznaje swoich krewnych. Dowiadujemy się o zwyczajach muzułmanów, odkrywamy tajemnicę jej dziadka i podziwiamy odwagę w dążeniu do kierowania własnym życiem samodzielnie - zdobycie wykształcenia, kategoryczna odmowa wyjścia za mąż. Pytania, domysły, kłamstwa i odkryte prawdy powodują rewolucję w umyśle głównej bohaterki. Czasem musi wiele się zdarzyć by docenić tradycje, które zakorzenione są w nas. Opowieść pokazuje zmagania muzułmańskich kobiet ze swoją religią na tle kultury zachodu. Książka ta to przyjemna historia rodzinna z tajemnicą w tle.
Link do opinii
Inne książki autora
Słodycz łez
Nafisa Haji0
Okładka ksiązki - Słodycz łez

Wychowana w rodzinie amerykańskich misjonarzy i gorliwych chrześcijan Josephine March w wieku osiemnastu lat poznaje z ust matki szokującą prawdę: biologicznym...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy