Nauczycielka z Villette

Tom 1 cyklu Czarna Seria Villette

Mistrzowsko skonstruowany kryminał - silne postaci, ciekawa sceneria oraz mrożąca krew w żyłach intryga. Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że to nie był przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie odpowiedź musi znaleźć sędzia śledcza Martine Poirot. We współpracy z komisarzem Christianem de Jonge rozpoczynają dochodzenie. Ku zaskoczeniu wszystkich śmierć nauczycielki ma związek z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. Ingrid Hedstrom szwedzka dziennikarka i pisarka, która z wykształcenia jest psychologiem. Nauczycielka z Villette to jej pierwsza powieść, która zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminalnych za najlepszy debiut w 2008 roku.

Informacje dodatkowe o Nauczycielka z Villette:

Nauczycielka z Villette - opinie o książce

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, 9,
Pierwsza część serii o Vilette. Uwielbiam serie kryminalne. Ta, co prawda, nie jest nawet w połowie tak dobra jak seria Camilli Lackberg o Fjalbace, ale ma też swoje dobre strony - póki co, przeczytałam trzy tomy i w najbliższym czasie raczej nie będzie mi się chciało sięgnąć po kolejny. Intryga dobrze skonstruowana, główni bohaterowie, z którymi mamy do czynienia w kolejnych częściach są interesujący, ale czyta się to tak sobie, nie jest specjalne wciągające. W wypadku ginie emerytowana nauczycielka. Zostaje potrącona przez samochód, a sprawca nie zatrzymuje się. Początkowo wygląda to na zwykły, przypadkowy wypadek, ale okuzuje się, że może mieć on związek z tajemniczymi zdarzeniami sprzed lat.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Rozpoczynam serię o Martine Poirot. Ciekawe czy będzie godna swego nazwiska. Pierwszy tom okazał się niezły.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Bardzo przyzwoite czytadło, z większymi, niż li tylko rozrywkowymi, ambicjami. Napisane przez kobietę, lecz nie tylko dla kobiet. Właściwie tylko jedna postać, idealnie skrojona i wyidealizowana figura męża głównej bohaterki pani sędzi śledczej, sprawia, że tego typu szufladkowanie w ogóle przychodzi do głowy. Sama intryga to klasyczna historia o zbrodni i namiętności, lub bardziej precyzyjnie zbrodni, do której namiętność i chciwość daje impuls. Jak zwykle już w tego typu historiach zbrodnie popełniane dzisiaj bądź to rymują się z tymi z przeszłości, bądź w sposób bardzo bezpośredni z nich wynikają. Tak oczywiście jest i tym razem i bez trudu można to odgadnąć już po pierwszych stronicach. Oto bowiem bogu ducha winna, szanowana powszechnie, cicha i sympatyczna emerytowana nauczycielka z tytułowego Villette zostaje śmiertelnie potrącona przez samochód i bynajmniej nie wygląda to na przypadek. Intryga skonstruowana jest precyzyjnie, akcja ani na chwilę nie zwalnia, autorka nie bawi się typowe dla męskich przedstawicieli skandynawskiego thrillera stylistyczne i językowe finezje. Ta przeźroczystość narracji pozwala skupić się na samej akcji i postaciach, które mimo zastrzeżeń do ich spłyconych rysów charakterologicznych są w jakiś tam sposób wiarygodne. Czasami nawet w sposób brutalnie prawdziwy. Dostało się bowiem nie tylko męskim szowinistycznym manipulantom, skłonnym do niewyobrażalnych nawet czynów, ale przede wszystkim głupim, i odrażającym przeżartym rasizmem indywiduom. To pierwsza z cyklu kilku (jakże by inaczej, wszak skandynawscy twórcy nie mogą się oprzeć kontynuowaniu historii swoich ulubieńców) perypetii bystrej pani Martine Poirot. Na kilka zimowych wieczorów jak znalazł.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2021-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Parenting, 52 książki 2021, Sensacja,

Całkiem nieźle się czytający kryminał, chociaż nie ominęły go nudniejsze dłużyzny. Za to nadrabia wątkiem zaskoczenia. Przynajmniej ja do samego końca nie domyśliłam się kto był mordercą.

Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Krwawy księżyc nad Villette
Ingrid Hedström0
Okładka ksiązki - Krwawy księżyc nad Villette

Dla sędzi śledczej Martine Poirot podróż Orient Expressem nie będzie dokładnie tym, czego się spodziewała. Daleko od domu, uwięziona w brudnym i...

Dziewczęta z Villette
Ingrid Hedström0
Okładka ksiązki - Dziewczęta z Villette

Druga część serii kryminalnej z sędzią śledczą Martine Poirot w roli głównej. Policja odnajduje ciała trzech nastolatek w dniu, kiedy w Villette odbywa...