Obłęd Hegemona, tom 1

Legendarna seria Kajko i Kokosz powraca w nowej odsłonie!

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę (1934-2008) przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Wydawnictwo Egmont kilka lat temu przygotowało pełną kolorową edycję oryginalnego cyklu, składającą się z aż 20 tomów.

Teraz pojawiają się nowe przygody mądrego Kajka i żarłocznego Kokosza. Kontynuacji kultowej serii podjęli się znani polscy scenarzyści i rysownicy: Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik. Wszyscy oni z szacunkiem podeszli do ducha oryginału, a zarazem każdy z nich stworzył swoją opowieść we własnym niepowtarzalnym stylu, dzięki czemu powstał niezwykle ciekawy zbiór historii z Mirmiłowa. Powracają w nich starzy bohaterowie - rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze na czele z Hegemonem, niesforny smok Miluś, a także sami tytułowi bohaterowie, lecz w dziecięcej postaci.

Tego wydarzenia komiksowego miłośnicy Kajka i Kokosza nie mogą przegapić! W Nowych Przygodach znajdą wszystko to, za co kochali oryginalną serię - czary, bijatyki i humor. A także wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści Janusza Christy.

Informacje dodatkowe o Obłęd Hegemona, tom 1:

Obłęd Hegemona, tom 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 4, Przeczytałem,
W HOŁDZIE LEGENDZIE ,,Kajko i Kokosz", nasz polski ,,Asterix i Obelix" to jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych rodzimych serii komiksowych. Przygody dzielnych wojów żyjących w słowiańskich czasach po raz pierwszy pojawiły się w 1972 roku na łamach ,,Wieczora Wybrzeża" i były z czytelnikami przez blisko dwie dekady. Teraz, ponad ćwierć wieku od zakończenia cyklu, młodzi polscy twórcy komiksowi postanowili oddać hołd kultowej opowieści i z ich wspólnej pracy zrodził się zbiór krótkich komiksów, ,,Obłęd Hegemona". W tytułowej (i najlepszej zarazem z całej antologii) opowieści wódz zbójcerzy, Hegemon, przechodzi załamanie nerwowe, w wyniku którego staje się nad wyraz miły i uprzejmy. Jego ludzie postanawiają coś na to zaradzić. W historii ,,Miluś. Kłusownicy" smok dwóch głównych bohaterów serii mierzy się z polującymi na zwierzęta bandytami, a w ,,Coś na muchy" mamy okazję poznać wczesne dzieciństwo Kajka i Kokosza oraz ich pierwsze spotkanie. Całość kończy znakomita ,,Szkoła zbójowania", w której Łamignat (odkrywszy, że jest ostatnim działającym zbójem) za namową żony zakłada szkołę, żeby uczyć młodych przestępczego fachu... Jak widać w powyższych opowieściach nie ma prawie wcale tytułowych bohaterów cyklu. Poza tym album nie jest także kontynuacją ich przygód. Ale abstrahując od tego to całkiem udany komiks, który z szacunkiem podchodząc do pierwowzoru, oferuje niemal czterdzieści stron lekkiej, niezobowiązującej rozrywki. Twórcy takich komiksów, jak ,,Saga o Ryjówkach", ,,Lil i Put", ,,Zaczarowana Altana", ,,Pierwsza brygada" czy ,,Detektyw miś Zbyś na tropie" znają się na tworzeniu zabawnych opowieści i to czuć. Fabularnie i rysunkowo jest bardzo zróżnicowanie, mamy więc i opowieści bardzo podobne do tego, co tworzył Christa (,,Oblęd..."), mamy także te zupełnie do jego dzieł niepodobne. Czasem humor i gry słowne przypominają komiksy Tadeusza Baranowskiego, czasem uderzają we współczesną nutę, to znów satyrycznie traktują własne komiksowe korzenie. I to wszystko ma swój przewrotny urok, sprawiający, że lektura staje się naprawdę przyjemna. Oczywiście ,,Obłęd Hegemona" bardziej sprawdza się jako samodzielny komiks, forma hołdu, w oderwaniu od całego bagażu przeszłości i oczekiwań. Zabranie się za niego z takim właśnie podejściem gwarantuje znakomitą zabawę, także bardzo miłą dla oka i budzącą sentymentalne uczucia. A że przy okazji album nie wymaga znajomości poprzednich części, także czytelnicy nie obeznani z ,,Kajkiem i Kokoszem" będą się dobrze bawili. Polecam zatem. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/11/kajko-i-kokosz-nowe-przygody-1-obled-hegemona/