Od Bachórca do Chicago

Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-76298-09-2
Dodał/a książkę: Kamil Kartasiński

Autor w bezpośredni sposób wyraża swoje opinie o rzeczywistości polskiej, polonijnej i amerykańskiej. Prezentuje plejadę osobistości życia publicznego, z którymi miał do czynienia w swej długiej karierze, ale również najbliższą rodzinę i przyjaciół, gdyż, jak podkreśla, wiele im zawdzięcza. Otwarte zakończenie ukazuje wciąż aktywnego „świadka historii”, który na spotkaniach z amerykańską młodzieżą dzieli się doświadczeniami ze swojego życia oraz wiedzą o losach Żydów i Polaków w czasie Holocaustu. Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Polska emigracja polityczna 1939–1990”.

Kup książkę Od Bachórca do Chicago

Opinie o książce - Od Bachórca do Chicago

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Życie Jana Krawca idealnie oddaje chińskie przekleństwo, które mówi ,,obyś żył w ciekawych czasach". ,,Diabełek Krawców", jak w dzieciństwie nazywały go sąsiadki, urodził się w 1919 roku w Bachórcu, niewielkiej małopolskiej wsi. Jako 20-latek brał udział w Kampanii Wrześniowej. Po klęsce Polski, mocno zaangażował się w działalność konspiracyjną, którą przypłacił aresztowaniem przez Gestapo. Trafiił do niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Bierkanu oraz Buchenwaldu. Dzięki ogromnemu szczęściu oraz pomocy napotkanych ludzi, udaje mu się przeżyć. Mając świadomość, że Polska jest rządzona przez komunistów, decyduje się pozostać na emigracji. Przez kolejne lata przebywa w Niemczech, a następnie wyjeżdża do USA, gdzie z pomocą rodziny układa sobie nowe życie. Podejmuje się różnych prac, uparcie dążąc do spełnienia swoich dziennikarskich marzeń. Udaje mu się je zrealizować. W wieku 49 lat obejmuje funkcję redaktora naczelnego ,,Dziennika Związkowego". Po przejściu na emeryturę jak sam twierdzi podjął się ,,najważniejszej pracy", polegającej na opowiadaniu amerykańskiej młodzieży o losach Polaków i Żydów w czasie Holocaustu. Więcej na http://histmag.org/jan-krawiec-od-bachorca-do-chicago-recenzja-12768
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa