Opowieści o pilocie Pirxie

"W kosmosie, czegokolwiek tknąć, wszystko się rozpada, nie pasuje, skomplikowane maszyny trzeba naprawiać niemal młotkiem. Jak u nas." (Siergiej Łukjanienko). W `Opowieściach o pilocie Pirxie` uspokajająco działać mogą na czytelnika nawet opisy zdezelowanych rakiet i ich nieodpowiedzialnej lub niesprawnej załogi. To tylko obraz normalności, z jaką wciąż mamy tam do czynienia, obraz ludzkiego świata, który obiecuje nie żądać od nas w przyszłości, abyśmy się całkowicie zmienili i dopasowali ciałem i duszą do jego technicznych wymogów. (Jerzy Jastrzębski)

Informacje dodatkowe o Opowieści o pilocie Pirxie:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2008-11-21

Kup książkę Opowieści o pilocie Pirxie

Opowieści o pilocie Pirxie - opinie o książce

Avatar użytkownika - gendun
gendun
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

To jedna z tych ksiazek,ktorych lektura zmusza do glebszej refleksji. I chociaz to fantastyka w najczystszej postaci,to ma mnostwo odniesien do zycia kazdego z nas. Pozycja obowiazkowa dla kazdego!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-27,
OPOWIEŚCI, KTÓRE POWINNI POZNAĆ WSZYSCY Stanisław Lem to zdecydowanie najbardziej znany z polskich pisarzy uprawiających fantastykę i jeden z najbardziej znanych i cenionych naszych autorów w ogóle. Znać jego dzieła wypada, ale przede wszystkim warto. Bo Lem pisał pięknie, pisał imponująco i potrafił wykrzesać ze słów takie emocje, jak niewielu. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to jedno z najsłynniejszych dzieł w jego dorobku i zarazem kolejne, które doczekało się naprawdę udanej wersji audio. Fabuła ,,Opowieści..." jest z założenia bardzo prosta. Tytułowy pilot Pirx przemierza kosmos w kolejnych statkach przeżywając kolejne przygody. Nie brak w jego życiu także i problemów i osobliwych sytuacji, z których wychodzi zawsze w znakomitym stylu. ,,Pirx..." to wzorcowy przykład dziecięco-młodzieżowej literatury z gatunku science fiction, która przedstawia podróż bohatera ku dojrzałości przychodzącej wraz z upływem czasu i doświadczeniem. Co ważne zawarte tu historie nie tracą na jakości w oczach dorosłego odbiorcy, a wręcz przeciwnie - z wiekiem jej nabierają. Pamiętam, jak to właśnie dzięki ,,Opowieściom..." czytanym w szkole podstawowej poznałem Lema i jakie rozbiły na mnie wrażenie. Jak większość chłopców uwielbiałem kosmiczne przygody, odległe światy i tajemniczą niezwykłość tego, co poza Ziemią i właśnie to znalazłem u Lema. Teraz, po latach, książka trąca we mnie jakąś taką sentymentalną nutę, ale nie tylko to stanowi o jej wartości. Lem to klasa sama w sobie i niezależnie od tego do jakiej grupy wiekowej skierowany jest jego utwór, czuć to za każdym razem. Skupmy się jednak na wersji audio i jej zaletach, a tych nie brakuje. ,,Opowieści o pilocie Pirxie" to kawał solidnie podanego audiobooka. Dobrze odczytany przez lektora o przyjemnym głosie, który stara się ów głos modulować w zależności od odgrywanej postaci, słucha się bardzo przyjemnie. Zresztą Maciej Kowalik, brzmieniem przypominający trochę Borysa Szyca, naprawdę pasuje do tych opowieści. Lekki ton i wczucie się w prezentowaną opowieść dobrze o nim świadczą. Dlatego też polecam Waszej uwadze niniejszy audiobook. Jeśli lubicie słuchać książek, a Lem należy do grona autorów, po których utwory chętnie sięgacie, ,,Pirx..." to pozycja dla Was. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/27/opowiesci-o-pilocie-pirxie-audiobook-stanislaw-lem/

Opinia dotyczy "Rozprawy".

Pamiętam, że chyba całe życie odradzano mi Lema. Że ciężko się go czyta, że przeintelektualizowany, że niektóre motywy obrzydliwe... I trochę sensu w tym jest. Nie wypowiem się za dużo po tak małej literackiej próbce, jaką jest niespełna dwudziestostronicowe opowiadanie, ale, szczerze powiedziawszy, nie zdziwiłabym się, gdyby dziś ktoś w Hollywood postanowił stworzyć wielki blockbuster oparty na "Rozprawie" z gwiazdorską obsadą i taka produkcja wspiełaby się na szczyty popularności. Opowiadanie ma w sobie dokładnie to, czego sci-fi potrzebuje - zastanowienie nad człowieczeństwem, gęsty klimat i przy okazji również wciągający i dość wiarygodny w swoim futuryzmie świat. Myślę, że kiedyś wezmę się za inne dzieła tegoż autora, bo początek, jaki sobie sama zapewniłam, był naprawdę obiecujący.

Avatar użytkownika - 311007Ap
311007Ap
Przeczytane:2021-08-02, Ocena: 1, Przeczytałem,

MA-SA-KRA Jak pierwszy raz dowiedziałem się że Lem to polski pisarz fantasy/SF to pomyślałem: O, fajne polska fantastyka. Ale już po pierwszych stronach się załamałem. Książka jest zapchana bezsensownymi (dla szarego człowieka) opisami trajektorii, nazw orbit, nukleonowo jakichś tam rzeczy i stacjii kosmicznych (bez wytłumaczenia co ta stacja robi itd.). Albo cały rozdział to dialogi. Bez opisu kto akurat mówi. I jeszcze to podzielenie na historie. Od środka, bez żadnego wprowadzenia, gdzieś jesteśmy. Spoko. Tylko że niby tam coś się dzieje, rozwiązują problem i nagle od czapy się kończy i tak samo bezsensownie zaczyna się kolejna. Zero pisania jaki mamy czas w książce. Co się już wydarzyło bądź nie. Cytuję: ,,Prix siedział w kącie baraku pod kadmową lampą ścienną i czytał dokumęrnie roztrzepaną, starą książkę, którą pożyczył jeszcze w Bazie od jakiegoś pilot, ale treść jej prawie doń nie docierała". Takie miałem odczucie podczas czytania.

Ps: Nie mam co się czepiać do okładki, bo robił ją ktoś inny, ale wygląda to jak filozof na kiblu :)

Avatar użytkownika - Martha
Martha
Przeczytane:2019-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Polecam tę książkę. Podróż z Pilotem Pirxem pokazuje nam z jednej strony geniusz ludzkiego umysłu, z drugiej podejmuje dyskusję nad pozycją człowieka w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie. Poznajemy Pirxa jako młodego studenta, który stawia swoje pierwsze kroki w lotach międzyplanetarych i obserwujemy jak wspina się po szczeblach kariery. Historia opowiedziana ciekawie z dużym poczuciem humoru a także skłaniająca do refleksji.

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-09-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Największym atutem książki jest jej tematyka. Lem jest w swoim żywiole, straszy na swój sposób. Przewiduje konsekwencje rzeczy, o których mu współcześni nie myśleli. Mamy więc problematykę zdolności maszyn do samodzielnego myślenia (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Jest lemowskie ostrzeżenie przed nadmiernym zaufaniu do komputerów. Są wreszcie istotne pytania o człowieczeństwo, o możliwości człowieka, ich granice.

Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Biblioteka XXI wieku
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - Biblioteka XXI wieku

Zbiór fikcyjnych recenzji i wstępów do nie istniejących książek, w którym autor najpierw mistrzowsko parodiuje współczesne style literackie, by później...

The Three Electroknights
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - The Three Electroknights

'What use to a being that lives beneath a sun are jewels of gas and silver stars of ice?' From a giant of twentieth-century science fiction, these four...