Ostatni pielgrzym

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-10-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380080973
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4 (5 głosów)

Tommy Bergmann, detektyw policyjny, bada sprawę zabójstwa Carla Oscara Krogha - członka ruchu oporu podczas II wojny światowej. Kilka tygodni wcześniej studenci medycyny znajdują kości, które okazują się trzema ludzkimi szkieletami. Te dwa pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia okazują się kluczem do odkrycia szokujących faktów z 1945 roku. W labiryncie kłamstw i przemilczeń policyjny śledczy dociera do czasu wojny - czasu, z którym szybko zacierano ślady, w którym prawda jako pierwsza padała ofiarą, w którym miłość stanowiła pole bitwy, a przetrwanie było jedynym tytułem do chwały.

 

Dynamiczny i zaskakujący debiut norweskiego autora, oparty na faktach, trzymający w napięciu do samego końca. Książka zdobyła najważniejsze nagrody literatury kryminalnej w Skandynawii, co nie udało się dotąd żadnemu debiutantowi: nagrodę Rivertona, Szklany Klucz i nagrodę Mauritiusa Hansena - Świeża Krew.

Kup książkę Ostatni pielgrzym

Opinie o książce - Ostatni pielgrzym

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Ostatni pielgrzym” Garda Sveena to kryminał trzymający w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To także gratka dla miłośników historii, gdyż kluczem do rozwiązania zagadki okazują się wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej. Akcja rozgrywa się współcześnie w Norwegii. Policjanci z Oslo prowadzą śledztwo w sprawie śmierci byłego polityka i biznesmena, który podczas wojny działał w ruchu oporu. Szybko sprawa ta zostaje powiązana z makabrycznym odkryciem, do którego doszło nieco wcześniej – w lesie znaleziono stary grób z trzema szkieletami, a ślady na kościach jednoznacznie wskazują na zabójstwo. Kim jednak były osoby pochowane w mogile? I jaki mogły mieć związek z zamordowanym mężczyzną? Nad tym głowi się przede wszystkim śledczy Tommy Bergmann, któremu niezawodny instynkt podpowiada, że odpowiedzi na nurtujące pytania trzeba szukać w odległej przeszłości. Odnalezienie ich po siedemdziesięciu latach nie jest jednak łatwe, a czasem wydaje się wręcz niemożliwe. W przeciwieństwie do Bergmanna, czytelnik ma jednak okazję śledzić wydarzenia z lat 40. minionego wieku, gdyż akcja płynie w powieści dwutorowo. Nie oznacza to jednak, że odbiorca szybko poskłada wszystkie elementy w jednoznaczną całość. Wojenna układanka okazuje się bowiem grą pełną tajemnic, zdrad i niebezpiecznych niespodzianek. Oprócz kryminalnej zagadki mamy tu osobiste perypetie Tommyego, który nie jest człowiekiem bez skazy. Boryka się on z własną przeszłością i demonami, które nie pozwalają mu stworzyć szczęśliwego związku. Te elementy z prywatnego życia bohatera okazują się równie ciekawe jak zasadnicza treść. Całość napisana jest lekko i z polotem, a lekkość ta w żaden sposób nie gryzie się z poważną i wstrząsającą treścią. Autor myli tropy, nieraz wyprowadzając w pole i śledczych, i czytelnika. Buduje to napięcie i sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Niemal 550 stron połyka się jednym tchem, nabierając apetytu na poznanie kolejnych części cyklu z Tommym Bergmannem i jego kolegami po fachu. BEATA IGIELSKA
Link do opinii
Avatar użytkownika - emilla2421
emilla2421
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 2, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Zostaje zamordowany w swoim domu były członek ruchu oporo Carl Oscar Krogh. Kilka tygodni wcześniej w Normardce zostają znalezione szkielety trzech osób pochądzące z okresu II wojny Światowej. Pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego morderstwa zaczyna coś łączyć. Śledztwo prowadzi Tommy Bergmann. Akcja powieści toczy się dwutorowo obejmuje okres współczesny i czasy II wojny światowej. No ogólnie książka mi się nie podobała, nudna, brak w niej napięcia,w ogóle nie wciągnęła mnie ta historia nie kupiłam jej, mało zwrotów akcji. Język powieści dość prymitywny a czasy II wony światowej dość mało interesująco opowiedziane. Może sama końcówka ciut lepsza i trochę była zaskakująca może odrobinę ale dało się tego domyślić. Nie rozumiem zachwytu nad tą książką czytało mi się ja dość topornie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ROptymista
ROptymista
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 4, Przeczytałem,
Reasumując, Gard Sveen jest dobrze zapowiadającym się autorem, który może jeszcze nie raz zaskoczyć czytelników. Komunikatywny język, niesztampowy, mroczny klimat, zagadka kryminalna na najwyższym poziomie, solidnie skonstruowana fabuła z wieloma niespodziewanymi zwrotami akcji i przystępne przedstawienie II wojny światowej w Norwegii to elementy, które sprawiają, że autor otrzymuje najważniejsze nagrody literackie. Powstał już drugi tom, opowiadający o losach Tommy'ego Bergmanna i jeżeli autor wyzbył się ulegania niesłusznym stereotypom, a także bardziej przyłożył się do nakreślenia wiarygodnych postaci, jego kolejna książka może stać się światowym sukcesem. "Ostatniego pielgrzyma" mogę polecić niemal każdemu! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/03/ostatni-pielgrzym.html#more
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Niezły kryminał z zagadką z przeszłości w tle. Zagadka sięga aż czasów II wojny światowej - historia niebanalna, ciekawa, wciągająca. Mamy tu dwutorową narrację, czyli coś co bardzo lubię i dzięki czemu możemy dokładniej poznać obie perspektywy: współczesną i dawną. Postać detektywa ciekawa, mam nadzieję, że będą kolejne części i dowiemy się o nim nieco więcej. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Recenzje miesiąca
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka
Okładka książki - Wyspa z mgły i kamienia
Czasami kłamię
Alice Feeney
Okładka książki - Czasami kłamię
Kobieta w klatce
Jussi Adler - Olsen
Okładka książki - Kobieta w klatce
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Wyspa Obłąkanych
Martin Widmark
Okładka książki - Wyspa Obłąkanych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy