Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

Trudno o bardziej odmienne postaci: Pius XI spędził większość życia pochylony nad średniowiecznymi manuskryptami. Benito Mussolini był zanurzonym w teraźniejszości podżegaczem, awanturnikiem i antyklerykałem. Istniały jednak i podobieństwa. Obaj mieli wybuchowy temperament, obaj domagali się bezwarunkowego posłuszeństwa i wywoływali u swoich podwładnych strach, obaj uważali komunizm za zagrożenie. I z czasem docenili znaczenie współpracy. Papież i Mussolini to opowieść o dwóch ludziach, którzy w tym samym 1922 roku sięgnęli po władzę i zmienili bieg XX wieku. Kiedy w 2006 roku otwarto tajne archiwa Watykanu, a cenne źródła ujrzały światło dzienne, możliwe było wreszcie wyjaśnienie, co połączyło te dwie postaci i jakie były tego skutki. Obrazu dopełniają grube teczki faszystowskiej policji, dokumentujące tajemnice i skandale opisane w raportach donosicieli działających za murami Watykanu. Analiza źródeł niezbędnych do napisania niniejszej książki zajęła autorowi siedem lat. Przejrzał dwadzieścia pięć tysięcy stron dokumentów. Przebrnął przez niezliczone tomy odtajnionej korespondencji włoskich, francuskich, brytyjskich, amerykańskich i niemieckich dyplomatów, przeczytał dzienniki i pamiętniki. I jak sam przyznał – opracowanie tych wszystkich materiałów i „rozwiązanie starych łamigłówek było zadaniem wprost porywającym”.

Informacje dodatkowe o Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-08-31
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8049-337-7

Kup książkę Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie - opinie o książce

Porwanie Edgarda Mortary. Skandal, który pogrążył Państwo Kościelne
David I. Kertzer0
Okładka ksiązki - Porwanie Edgarda Mortary. Skandal, który pogrążył Państwo Kościelne

Zmierzch 23 czerwca 1858 roku, Bolonia. W domu żydowskiego kupca Momolo Mortary rozlega się nagły łomot. U drzwi stoi dwóch oficerów inkwizycji...