Pelikan

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2016-05-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-64347-57-3
Liczba stron: 233
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 4 (1 głosów)

Poetycka opowieść o pelikanie, który postanowił zostać człowiekiem. Wznowienie z okazji dziesięciolecia Wydawnictwa Dwie Siostry.

Emil przeprowadza się z mamą do miasta. Pewnego dnia w pobliskim barze zwraca uwagę na dziwnie wyglądającego mężczyznę, który okazuje się jego sąsiadem. Chłopiec szybko odkrywa tajemnicę pana Hyyryläinena: to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem.

Zadziwiająca historia przyjaźni chłopca i pelikana jest zarazem poruszającą przypowieścią o samotności i akceptacji. A także o tym, jak skomplikowany jest świat człowieka, zwłaszcza gdy ogląda się go z ptasiej perspektywy.

Kup książkę Pelikan

Opinie o książce - Pelikan

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki,
Jak długo trwa sen,tak długo nie jest on snem.  Często marzymy o byciu wolnymi jak ptaki, lataniu, pięknym upierzeniu, beztrosce. Ciężko wyobrazić sobie, aby mogło być na odwrót - aby to nasi skrzydlaci przyjaciele marzyli o byciu ludźmi, o dwunożnym chodzie, pracy... A jednak znalazł się jeden pelikan, bardzo odważny ptak, który postanowił zostać człowiekiem. Mamy szansę poznać go na kartach wzruszającej i śmiałej powieści Leeny Krohn.  - Czy zechciałby pan poinformować mnie (ależ używał kulturalnych zwrotów!), jak udało się panu dowiedzieć o moich (tu pelikan zawahał się przez chwilę) korzeniach? - Jak to? - zdziwił się chłopiec. - Przecież tu się nie ma czego dowiadywać. To widać. - Ludzie nie widzą - stwierdził ptak. - Ludzie mają o tyle dziwne oczy, że widzą nimi tylko to, co pozorne. (...) Pelikan. Opowieść z miasta to historia przyjaźni kilkunastoletniego Emila i niebanalnego ptaka, zwanego panem Hyyryläinen. Jest to trudna znajomość, gdyż oboje w zasadzie nie mają łatwego życia. Chłopiec dotkliwie przeżywa rozstanie rodziców i nie może pogodzić się z tym, że jego ojciec jest teraz z inną kobietą, natomiast pelikan każdego dnia narażany jest na brak tolerancji i zrozumienia ze strony ludzi, choć... jest uważany przez nich za człowieka. Pan Hyyryläinen bardzo ceni sobie spotkania z Emilem, dzięki niemu m.in. uczy się czytać, ale z czasem ta umiejętność ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pelikan

Inne książki autora
Tainaron
Leena Krohn0
Okładka ksiązki - Tainaron

Głośna, oryginalna książka wybitnej fińskiej pisarki, napisana jest w formie listów z dziwnego miasta. Jego mieszkańcy przypominają owady, ale ich dylematy...

Reklamy