Okładka książki - Pielgrzym

Pielgrzym

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2003-09-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-247-1024-9
Liczba stron: 301
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 4.32 (34 głosów)

Historia oparta na osobistych przeżyciach pisarza, który pielgrzymując do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela, odkrył drogę zwykłego człowieka. Bohater książki wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia - wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonujemy się, że w praktyce "strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało".

Kup książkę Pielgrzym

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - tunia
tunia
Przeczytane:,
Tytułowy Pielgrzym jest w nas, nie odnajdujemy siebie w Nim, lecz Jego w sobie. Śledząc każdy fragment książki pokonujemy jak jedno ciało kolejne odcinki legendarnej Drogi Mlecznej. Przekonujemy się, że niezwykłe napotkać można na drodze zwykłych ludzi.   Ta specyficzna podróż jaką jest pielgrzymka uczy nas pokory, wytrwałości, a także posłuszeństwa Przewodnikowi, w podejmowaniu Dobrej Walki. Można zarzucić autorowi jedynie prosty język, jednak biorąc pod uwagę, fakt iż jest to debiut powieściowy Paulo Coelho, jest to błąd wybaczalny, wręcz przeradzający się w atut. Czytelnik zagłębia się dzięki temu w właściwe zrozumienie sensu, wchłania się bez reszty w nastrój i nie odrywa się od wędrówki. Wraz z głównym bohaterem w nadzwyczaj praktyczny sposób doświadczamy aktu odrodzenia. W przenośnym znaczeniu „pozostawiamy w kraju żonę oraz interesy, by odnaleźć miecz.”   Wszystko wokół staje się nowe, a z czasem pozwala dostrzec w świecie wyłącznie piękno i bardziej cieszyć się życiem. W sentymentalnej podróży do obranego Celu, bacznie obserwujemy Drogę, jak mawiał Petrus – przewodnik pielgrzyma, właśnie ona podpowiada jak spełnić pragnienia, wzbogaca nas oraz uczy, dlatego jest tak ważna; polega na odkrywaniu w tym na co patrzymy każdego dnia, tajemnic, które mijamy pochłonięci rutynowymi działaniami. W przemyśleniach autora-pielgrzyma, a przez to i ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pielgrzym

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2017-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek - 2017,

Bardzo przyjemna książka, po bardzo długiej przerwie wróciłam do twórczości Coelha i tym razem się nie zawiodłam. Sfera duchowa jest wyeksponowana, ale nie za bardzo. Książki może nie czyta się jednym tchem, ale czytając nie powinno się nią męczyć .

Link do opinii
" Pielgrzym " Paulo Coehlo to Fenomenalna Filozoficzna Książka, na miarę Dzieła Wszech Wieków. Dla Mnie Samej to Dzieło jest Bardzo Pasjonujące i Motywujące . Dla jednych jest Trudna , dla Innych Nie. " Pielgrzym" Paulo Coehlo , to również ; Rozmowa jak gdyby z Innym Światem - Tu Zakonu RAM. Myślę , że jest Ona dla niektórych Zbyt Kontrowersyjna, gdyż ma w Sobie Znamiona Magii. Ale , z drugiej strony - podaje Ona również pewne Porady , dotyczące Naszego Życia. Dla Każdego , Gorąco Polecam to Dzieło, by Przenieść się w Inny , Lepszy Świat/.
Link do opinii
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2016, Mam,
"Pielgrzym" opowiada o podróży, jaką podejmuje główny bohater. O jego poszukiwaniach i naukach, jakie pobiera podczas długiej wędrówki do Santiago de Compostela. Powieść pisana jest lekkim językiem, posiada ładne opisy natury i ciekawie przedstawione duchowe doświadczenia głównego bohatera. Książka ma łagodne tempo i choć początkowo jej tematyka nie wyglądała dla mnie na zachęcającą do lektury to i tak czytało się ten tytuł z ciekawością.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Po nieprzyjemnej lekturze "11 minut" postanowiłam dać panu Coelho drugą szansę. Padło (niestety) na "Pielgrzyma". Głębokiej treści znów tu nie ma, podobnie polotu, czy choć trochę wciągającej historii. Wszystkie przytaczane tu "ćwiczenia RAM" są jakby żywcem wyjęte z jakiejś sekty (swoją drogą rozumiem już, po co w średniowieczu różne zakony uznawały biczowanie się jako pokutę, skoro tu zasada jest podobna). Zadawanie sobie bólu, bo naszła nas zła myśl, to objaw choroby psychicznej, a nie geniuszu autora. Podobnie inne, rzekomo uczące czegoś, praktyki. Zmęczyłam książkę do końca, aby móc wyrobić sobie o niej świadomą całości treści opinię, jednak była to istna męka. Odradzam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Stefan_Batkowski
Stefan_Batkowski
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Córce się podoba. więc nie będę się z nią spierał
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Jedna z najbardziej osobistych książek Paula Coelho, w której autor przemierza szlak pielgrzymów Santiago de Compostela. Bynajmniej nie w sposób stricte chrześcijański (wtedy to Coelho należał do Zakonu Ram, który nie posiada ani siedziby ani jakiejś tajemnej wiedzy, jednak którego główną zasadą jest nauka poprzez samodzielne kroki naprzód). W owej podróży towarzyszy mu Pectus - duchowy przewodnik, który pomaga mu poznać samego siebie i kolejne etapy wtajemniczenia (nie, to nie jest przewodnik o tym jak żyć). W czasie tej podróży w bohaterze dokonuje się wewnętrzna przemiana, a on sam poprzez poszukiwanie własnego "ja", pracę nad swoim charakterem a przede wszystkim poprzez pokonywanie własnych słabości staje się u kresu pielgrzymki innym człowiekiem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KsiazkowoLC
KsiazkowoLC
Przeczytane:2011-01-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 2011, Mam,
Książka ta opowiada o tym, że w każdym człowieku zawsze pozostaje jakaś cząstka do odkrycia. Wiele dróg nadal jest jeszcze nieodkrytych, dla kogoś, kto pragnie wciąż głębiej poznawać siebie. Pisarz czerpie w tej powieści ze swoich osobistych doświadczeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2013-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Niesamowite, duchowe przeżycie. Pozwala skupić się na swoim wnętrzu. Najlepiej nie czytać jej szybko, lecz powoli, skupiać się na każdym zdaniu. Warto po nią sięgnąć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shayen6
Shayen6
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Duchowe przeżycie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2013-04-24, Ocena: 2, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Powieści Coelho zaczęłam czytać bardziej od końca niż początku. "Pielgrzym" to powieść dzięki której pisarz zyskał sławę - ta z początków "kariery". Jak to się stało, że mnie nie zachwyciła jak inne jego książki? Pielgrzymka bohatera usłana "dziwnymi" przygodami. Nic więcej nie mogę napisać.
Link do opinii
Jedna ze starszych książek, ale i jedna z najlepszych. POLECAM
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
książka ciekawa aczkolwiek bardzo monotonna. daje 5.
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Pielgrzym" to jedna ze starszych powieści Paulo Coelho, w której opisuje on podróż do Santiago de Compostela. Powieść oparta jest na osobistym doświadczeniu autora, który w 1968 roku odbył pielgrzymkę do słynnego hiszpańskiego sanktuarium. Towarzyszy mu duchowy opiekun i przewodnik- Petrus. Celem jego pielgrzymki jest odnalezienie miecza, który pozwoli mu wejść na wyższy stopień wtajemniczenia życiowego.Książka zawiera również opisy wielu rytuałów, które zmieniają życie na lepsze. Można w niej także odnaleźć wiele życiowych sentencji i wskazówek. Jest bogata w osobiste refleksje autora. Ukazuje ona jak czynić życie lepszym poprzez udoskonalanie samego siebie. Coelho zwraca uwagę na rzeczy oczywiste, prawdy i wartości uniwersalne, jednak ukazuje je z zupełnie innej strony.Coelho ukazuje, jak ważna jest wiara we własne siły i miłość. Uczy także, by wyciągać wnioski z każdej lekcji, jaką daje nam życie. Czytając utożsamiamy się z bohaterem, razem z nim wędrujemy do Santiago de Compostela. Ukazuje ona doskonałą przemianę człowieka i przekazuje uniwersalne wartości.Pielgrzym wraca ze swojej podróży odmieniony, a także bogatszy o nowe doświadczenia. Zaczął dostrzegać to, co do tej pory było dla niego mało istotne. Bo czasem to, czego szukamy jest bardzo blisko nas. Polecam wszystkim, a szczególnie tym, którzy wierzą w magię.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AgnieszkaSC
AgnieszkaSC
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - cristii
cristii
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - justysiadp
justysiadp
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - listyodm
listyodm
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - talithakum
talithakum
Przeczytane:2015-05-11, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2014-05-13, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - szamiran
szamiran
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - oklaskim
oklaskim
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 2, Przeczytałam, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 2003,
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - RoT
RoT
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - KasiaiDaniel
KasiaiDaniel
Przeczytane:2013-11-13, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - annaart
annaart
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - response
response
Przeczytane:2013-06-25, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Justyna891
Justyna891
Przeczytane:2013-04-10, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2012-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Cytrus
Cytrus
Przeczytane:2012-04-11, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Espera
Espera
Przeczytane:2010-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Zagadkowa opowieść o niezwykłej pielgrzymce. Tajemnicza i wciągająca.
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 3, Przeczytałam, przeczytane wcześniej,
Avatar użytkownika - reks30
reks30
Przeczytane:2007-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - piszek1
piszek1
Przeczytane:0201-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam, obyczajowo-psychologiczne,
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Ocena: 1, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - rozia76
rozia76
Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - surfinia
surfinia
Ocena: 3, Czytam, Mam, Porzucone,
Inne książki autora
Alchemik. Audiobook
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Alchemik. Audiobook

"Alchemik" otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść...

Szpieg
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Szpieg

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21… Mata Hari – kobieta-szpieg...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy