Pierwsze życie Angeli M.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-09-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377852910
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 6 (1 głosów)

 ,,O pierwszych 35 latach mojego życia wiadomo niewiele"

Angela Merkel

Na podstawie nieznanych do tej pory dokumentów oraz rozmów ze świadkami epoki Ralf Georg Reuth i Günther Lachmann obnażają fałsz powielanego przez większość biografów obrazu niemieckiej kanclerz. Przedstawiają w zupełnie nowy sposób pierwsze 35 lat jej życia. Zdaniem autorów tamto ,,pierwsze życie" silnie determinuje jej dzisiejsze działania polityczne.

Życie Angeli Merkel w dawnej NRD jest owiane tajemnicą. Z informacji, do których udało się dotrzeć autorom, wynika jednak, że przyszła kanclerz Niemiec nie była outsiderką, zgodnie z wykreowanym przez nią samą mitem. Była jednym z ważnych trybów w mechanizmie gorbaczowowskiej pierestrojki. Ambitna i zarazem konformistyczna Merkel należała do przesiąkniętej sowiecką ideologią elity naukowej NRD. W 1989 roku opowiedziała się za ,,demokratycznym socjalizmem" i stanęła po stronie tych, którzy sprzeciwiali się zjednoczeniu Niemiec. Po przełomie potrzebowała zaś zaledwie jednego roku, by objąć funkcję minister federalnej ds. kobiet i młodzieży w pierwszym ogólnoniemieckim gabinecie Helmuta Kohla.

Kim jest Angela Merkel? Nieznane i znane fakty w nowej odsłonie!

Kup książkę Pierwsze życie Angeli M.

Opinie o książce - Pierwsze życie Angeli M.

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
W maju 2013 roku ukazała się w Niemczech najnowsza biografia kanclerz Angeli Merkel. To jedna z wielu publikacji, chcących naświetlić nieznane fakty z jej przeszłości. A jak się okazało jest ich bardzo wiele. Zapewne autorzy pragnęli doinformować opinię publiczną jeszcze przez wyborami do Bundestagu, które odbyły się we wrześniu 2013 toku. Może kierowali się również innymi, nieznanymi mi pobudkami, ale w rezultacie jak wszyscy wiemy Angela Merkel po raz trzeci objęła urząd Kanclerza Niemiec. Nie wiadomo co by się stało, gdyby te liczne publikacje nie ujrzały światła dziennego. Może jej partia zdobyła by większość, może nie musiałaby szukać koalicjantów. Tego już się nie dowiemy. Jednak ja osobiście cieszę się, że powyższa książka została napisana. Dzięki niej utwierdziłam się w przekonaniu, że nie do końca można być pewnym co do tego w jaki sposób przedstawiają swoją osobę politycy. I nie chodzi mi tu wcale o to, że ślepo wierzyłam we wszystko co mówiła Angela Merkel. Jednak to czego dowiedziałam się o niej z tej książki całkowicie zmieniło mój sposób postrzegania jej osoby jako przede wszystkim człowieka. Dlaczego tak się stało? Otóż autorzy przedstawiają tu dokumenty, wywiady na potwierdzenie swych jakże ciekawych twierdzeń. Poznałam Angelę Merkel jako NRD-owską aktywistkę. Komunistkę, sprzeciwiającą się zjednoczeniu Niemiec. Popierającą socjalizm. Agitatorkę w młodzieżowym ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pierwsze życie Angeli M.

Reklamy