Plany na przyszłość

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2015-03-12
ISBN: 978-83-7642-449-1
Dodał/a książkę: czytam

Niezwykle uzdolniony chłopiec dotknięty chorobą, skrzętnie skrywane tajemnice i wyzwanie rzucone światu.

Oparta na faktach opowieść o poświęceniu, pokonywaniu barier i sile marzeń. Poruszająca jak "Piękny umysł", "Nietykalni" i "Buntownik z wyboru". Pełna optymizmu i wiary w ludzi.

Genialny umysł zamknięty w kalekim ciele, miłość, siła sióstr i rodzinne sekrety. W tle Katalonia w okresie dyktatury Franco i historia pewnego portretu Salvadora Dalego.
Wybitny samouk Ferran Sunyer mimo nieuleczalnej choroby i niechęci frankistowskich naukowców zdobywa międzynarodową sławę jako „matematyk na wózku”. Pozostałby w cieniu, gdyby nie jego dwie kuzynki, które nieustannie mu towarzyszą. Wejrzenie w zakamarki relacji pęczniejących w tym niezwykłym trójkącie fascynuje, a poziom emocji podnosi nieobecny, choć wyraźnie wyczuwalny w pobliżu ojciec.
Podoba mi się podskórny wniosek, który warto powtarzać w nieskończoność – że za sukcesem mężczyzn często stoją nieprzeciętne kobiety.
Czyta się świetnie!

Agnieszka Litorowicz-Siegert, „Twój STYL”

Książka nagrodzona najważniejszym katalońskim wyróżnieniem literackim Premi Sant Jordi.

Kup książkę Plany na przyszłość

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2015-04-07, Przeczytałam,
Rodziny Sunyer i Carbona to dwie katalońskie familie, powiązane siostrzanymi więzami krwi. Ich członkowie cenią wartości rodzinne, są patriotami, a przede wszystkim – spędzają ze sobą sporo czasu. Dwie dziewczynki, mały chłopiec i jeszcze jeden, ledwo pełzający dzieciak, bawią się na dziedzińcu domu jednej z rodzin pod czujnym okiem matek i służącej. Nic jeszcze nie zapowiada tragedii. Mały Ferri rozwija się wolniej od rówieśników, nie jest zainteresowany otoczeniem, ale jest oczkiem w głowie kuzynostwa. Kolejna scena – pogrzeb jego ojca. Kuzynki i starszy kuzyn, także Ferran (obaj noszą takie samo imię) również dotrzymują mu towarzystwa. Potem kolejny pogrzeb. Umiera matka starszych dzieci. A ich ojciec znika bez śladu pewnej nocy. Czwórce dzieci pozostanie tylko matka niepełnosprawnego chłopca i wierna służąca. Nowa mama nazywana jest przez dzieci ciomcią, czyli ciocio-mamą. Czas mija, dzieci rosną. Okazuje się, że skazany na wieczną wegetację chłopiec jednak potrafi mówić, czytać, liczyć. Z czasem odkrywa pasję do matematyki. Starszy kuzyn uczy go podstaw, aż uczeń zacznie uczyć nauczyciela. W niepełnej rodzinie wymagający stałej - ze względu na paraliż obu rąk i nóg - opieki chłopiec, organizuje życie wszystkim, wokół niego toczy się życie. To jego sukcesy wyznaczają kolejne etapy.   Plany na przyszłość to bardzo intymna historia o życiu z kaleką, który ...

Opinie o książce - Plany na przyszłość

Piękna historia o sile rodziny oraz pokonywaniu przeszkód, jakie niesie ze sobą choroba...
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
czyta się cudownie, niecodzienna narracja, mocne zakończenie, ileż tu zagadek i tajemnic:)