Płaskuda

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374147361
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę: Madaleno

Ocena: 3.67 (3 głosów)

Wielorodzinna kamienica w małym miasteczku. Trzy pary, trzy historie. W ich głowach lęgną się scenariusze - życia gdzie indziej, inaczej.Pod Jedynką starsze małżeństwo, niespełniona malarka i były prezenter telewizyjny. On nie słyszy już w głowie telefonu z propozycjami, ona nie musi już nie czytać recenzji po swoich wernisażach. Do czasu... Pod Dwójką młoda para. Ona całymi dniami siedzi przy starej maszynie do pisania, zaraz napisze genialny reportaż, zostanie drugim Kapuścińskim. On - inżynier budowlany, przyczajony za jej plecami, w myślach rozbudowuje strych. Do czasu... Pod Trójką małżeństwo z trójką małych dzieci. On - bezrobotny geodeta, z tajemniczym planem w głowie. Ona - niegdyś dobrze zapowiadająca się pianistka, teraz nauczycielka muzyki w szkole podstawowej. Do czasu...Do czasu - aż zjawia się Roznosicielka. Z torbą zielonych ulotek. Z jednym okiem, z jednym uchem. Stare Licho. Płaskuda.Hipnotyczny język, przyspieszony oddech frazy, rytm opowieści, która zaciska się jak pętla na gardle i dusi. Płaskuda to książka niepokojąca, pozostająca na długo w pamięci.Coś się poruszyło pod ścianą narzędziowni, luźny koniec folii ogrodowej albo cienie ostatnich nieopadłych liści, podskakiwało w kupie ogrodowych krzeseł, małe i ruchliwe. (...) Dziwne, że pamięta się takie rzeczy.- Płaskudy albo wielgusy. - Kochana rysowała palcem na szybie. - Tak się nazywały. - Powstawały z czegoś małego, człowiek nigdy nie wiedział z czego, i rosły w oczach, aż było już za późno.

Kup książkę Płaskuda

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Nusia222
Nusia222
Przeczytane:,
Jagielska w roli obserwatora Grażyna Jagielska jest znana czytelnikom jako autorka powieści Korespondent (W.A.B 2004) i Fastryga (W.A.B 2006). Pisarka wydaje książki rzadko, ale jest na co czekac, ponieważ książki Jagielskiej są przemyślane, ciekawe i dojrzałe. Od pierwszej strony zachęcają do zatracenia się w lekturze kolejnych zdań, tak jak najnowsza propozycja pisarki – Płaskuda.  Bohaterami Płaskudy są mieszkańcy pewnej wielorodzinnej kamienicy w prowincjonalnym miasteczku, w której „spędzało się całe życie, ze ślepym gankiem, widokiem na zdziczały ogród i pomyloną sąsiadkę”. Prawie wszyscy lokatorzy owego domu chcą jak najszybciej się z niego wynieść, gdyż jest on dla nich symbolem życia, którego nigdy nie chcieli wieść. Nie interesują się ogrodem, ponieważ nie chcą się do niczego przywiązywać. Nie chcą się też zadomowić, gdyż ich marzeniem jest ucieczka do innego życia. I choć na pierwszy rzut oka bardzo się różnią się od siebie, to jednak są do siebie niezwykle podobni.  Zamieszkujące kamienice pary prowadzą krótkie rozmowy. Zajmuje ich jedynie codzienność. Nie wspominają słowem o swoich marzeniach i lękach. Boją się siebie. Boją się, że nie zostaną zrozumiani, więc wcale nie próbują się zwierzać. Żyją z dnia na dzień, ponieważ uważają, że tylko w taki sposób będą bezpieczni. Niespełniona dziennikarka Anka ucieka w świat ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Płaskuda

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
Historia trzech par zamieszkujących jeden budynek. w każdej z nich jest wiele niespełnionych pragnień i marzeń. Każde z nich chciałoby zmienić bieg swojego życia, ale często nie mają już siły wpadli w marazm, jakiś rodzaj bezsilności nie widzą wyjścia, albo złudnie pokładają nadzieję tam gdzie nie mogą one zostać spełnione. Jest to pierwsza powieść Jagielskiej jaką czytałam i choć zachwycił mnie pomysł i sami bohaterowie to jakoś narracja książki mnie zmęczyła. Pragnęłam dowiedzieć się co dalej w życiu bohaterów a z drugiej strony nie mogłam się przemóc do otwarcia książki. Dla mnie chyba zbyt poetycko, ale pomimo to warta polecenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-08-17, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2011-03-17, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2011-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawie brzmi..
Reklamy