Podróże z tej i nie z tej ziemi

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-11-09
Kategoria: Podróżnicze
Dodał/a książkę: alkatraz

Podróże z tej i nie z tej ziemi to pełne ekspresji i polotu impresje podróżne wybitnego polskiego poety, niepozbawione reporterskiej uważności i pogłębionej refleksji egzystencjalno-metafizycznej. Autor rejestruje w nich na gorąco spostrzeżenia i odczucia, prywatne olśnienia i odkrycia człowieka wędrującego przez kontynenty. W 2005 roku tak scharakteryzował prozę Józefa Barana mistrz reportażu Ryszard Kapuściński: "Językiem bogatym i jasnym pisze o tym, co przeżywa, co napotyka w swoich wędrówkach po kraju i świecie, o tym wszystkim, co go skłania do refleksji. W tym, co pisze, jest bardzo osobisty i jak na poetę przystało, liryczny. Ileż z tych zapisków codzienności, tak własnych, autorskich, dowiadujemy się o nas samych, o rzeczywistości, w której żyjemy, o naszej planecie! Ta proza wciąga, zjednuje i podbija czytelnika swoją szczerością, rzetelnością i urodą".

Kup książkę Podróże z tej i nie z tej ziemi

Opinie o książce - Podróże z tej i nie z tej ziemi

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Fantastyczna książka, którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Autor - poeta zwiedza świat, korzystając z zaproszeń na wieczorki poetyckie, gdzie polecane się jego wiersze. Baran opisuje spotkania z polonią, ciekawostki z różnych zakątków świata. Pisarz nie koloryzuje swoich wypraw, przedstawia wszystko jak widzi, nie tylko plusy ale i minusy życia w odległych państwach. Podobał mi się język autora, momentami poetycki z przeplatanymi wierszami, czasem bardzo racjonalny, nierzadko humorystyczny - śmiałam się z jego poczucia humoru. Baran szczerze wypowiada się na temat naszego narodu, ale i innych nacji, dostrzega różne oryginalne obyczaje, stara się je zrozumieć. Zawsze tęskni do swojej ojczyzny. Lektura zawiera kilka zdjęć podróżniczych.