Podsłuchiwani

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2009-09-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788360383735
Liczba stron: 554
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 0 (0 głosów)

WEHRMACHT WIEDZIAŁ O ZBRODNIACH SS

Przez wiele lat panowało przekonanie o umniejszonej, w stosunku do SS, winie Wehrmachtu  za udział w zbrodniach wojennych Niemców. Niemieccy generałowie w powojennych wspomnieniach starali się odcinać od czynów popełnianych przez oddziały SS, tłumacząc, iż prowadząc „normalną” wojnę nie byli świadomi nazistowskich zbrodni ludobójczych. W listach i pamiętnikach opublikowanych po 1945 roku podkreślali apolityczny charakter pełnienia obowiązku żołnierza oraz przedstawiali własną aktywność w ruchu oporu. 

 

 

SÖnke Neitzel  próbując dotrzeć do historycznej prawdy, zbadał i udostępnił zapisy podsłuchiwanych rozmów niemieckich oficerów w niewoli brytyjskiej, nagranych w latach 1942-1945 w obozie jenieckim w Trent Park , odtajnionych przez Brytyjczyków dopiero w 1996 roku. Jest to kluczowy dokument, który pozwala zrozumieć ówczesne postrzeganie i interpretację wydarzeń związanych z wojną i dyktaturą pośród niemieckiej generalicji.

 

Książka ta pozwala uświadomić sobie szerokie spektrum poglądów niemieckich władz wojskowych, którzy w swobodnych rozmowach ze współwięźniami reprezentowali zarówno skrajną ideologię narodowosocjalistyczną, jak i pozostawali do niej w opozycji.

Kup książkę Podsłuchiwani

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Milwaukee Meg
Milwaukee Meg
Przeczytane:,
Czy kiedykolwiek, słuchając lub czytając o drugiej wojnie światowej, naszło cię nagle pytanie, czy ci wszyscy niemieccy żołnierze naprawdę chcieli umierać za Hitlera? Czy naprawdę wierzono w aryjsko-arkadyjską wizję przyszłości w świecie pod panowaniem Niemiec? Trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo poprawność polityczna, skleroza i chęć zagrzebania pod warstwą archiwalnego kurzu prawdziwych odczuć wobec wojny skrzywiają prawdziwy obraz przekonań Niemców. Ale, jak często się zdarza, służby Jej Królewskiej Mości potrafią udzielić odpowiedzi na każde pytanie – tym razem dzięki podsłuchom zamontowanym w obozie jenieckim dla najwyższych rangą oficerów Wehrmachtu, wziętych do niewoli w latach 1942–1945. Sukcesywnie i skrupulatnie spisywane rozmowy, dotyczące wszystkich aspektów wojny i życia w Niemczech, na froncie i w niewoli tworzą zaskakującą mozaikę ludzkich przekonań, wad, zalet i zarówno górnolotnych, jak i tych całkiem płytkich, myśli. Opublikowania i opatrzenia stosownym komentarzem najciekawszych kawałków podjął się Sönke Neitzel, niemiecki profesor historii, w książce o wiele mówiącym tytule „Podsłuchiwani. Niemieccy generałowie w brytyjskiej niewoli 1942–1945”. Od razu można zauważyć, że całość opiera się na jednym, dość naciąganym założeniu – że owi generałowie nie mieli pojęcia że są podsłuchiwani, albo że przynajmniej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Podsłuchiwani

Reklamy