Podziemne miasto

Tom 1 cyklu Archeolog Robert Karcz

Jeśli tęsknisz za Panem Samochodzikiem to jest książka dla ciebie. Jeśli nie znasz serii z Panem Samochodzikiem, to również jest książka dla ciebie... Robert Karcz, archeolog, po niefortunnych wydarzeniach w Egipcie, musi ewakuowany do Polski. Jego siostra Justyna, załatwia mu pracę nauczyciela historii w legnickim gimnazjum. Karcz poznaje tam miejscowych entuzjastów historii miasta i pod ich wpływem sam zaczyna się interesować przeszłością Legnicy. Barwne postacie, szybka akcja i ciekawa intryga.

Informacje dodatkowe o Podziemne miasto:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-07-09
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7722-885-2

Kup książkę Podziemne miasto

Podziemne miasto - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-10-22,

Prawdziwa powieść przygodowa, wciągająca i dobrze pomyślana. Główny bohater – Robert Karcz - to skrzyżowanie Indiany Jonesa z Panem Samochodzikiem. Przystojny, wykształcony archeolog, jeżdżący przepięknym starym i bardzo drogim w utrzymaniu mustangiem, biegły w sztukach walki i… we wpadaniu w kłopoty. On właściwie nie szuka przygód – przygody same go znajdują (takie motto pojawia się zresztą w kolejnych rozdziałach książki).

Książka zaczyna się od spektakularnej akcji w Egipcie, w miejscu odkrycia starożytnych grobowców zawierających niezbadane skarby. Robert Karcz próbuje dotrzeć do drogocennych przedmiotów, zanim zrobią to złodzieje. Prawda jest taka, że zdarza mu się zabierać z miejsc wykopalisk rozmaite przedmioty i sprzedawać je, aby sfinansować kolejne wyprawy badawcze – oczywiście najcenniejsze pamiątki historyczne skrupulatnie oddaje do muzeum. Po awanturze, w wyniku której Karcz omal nie stracił życia, archeolog wraca do Polski. W swoim zawodzie jest właściwie spalony. Jego siostra Justyna, znana dziennikarka i prezenterka, załatwia mu pracę w legnickim gimnazjum, mając nadzieję, że dzięki temu Karcz trochę się wyciszy, uspokoi emocje i zacznie żyć trochę rozsądniej, a i awantura wokół jego osoby nieco przycichnie. Nic bardziej mylnego: po pierwsze – uczenie historii w gimnazjum nie jest zajęciem ani relaksującym, ani bezstresowym, a po drugie – Karcz i spokojne życie jakoś nie idą w parze. Nauczyciel – archeolog zaczyna badać historię Legnicy i niespodziewanie wpada na trop podziemnych tuneli. Wpada zresztą dosłownie – bo zapada się pod nim ziemia i Karcz spędza kilka dni, nie mogąc wydostać się z podziemnej pułapki. Na szczęście poza tym, że przyciąga kłopoty, przyciąga również interesujące osoby, które gotowe są zaryzykować życie, aby mu pomóc. Do takich osób należy śliczna dziewiętnastoletnia Zuza Nir (która po akcji ratowania Karcza dostaje od rodziców dożywotni szlaban) i rudy uczeń gimnazjum – Rajmund, chłopiec dziwny, wycofany, jak na moje oko – z objawami autyzmu. Jest też seksowna bibliotekarka Kasia i jej ekscentryczni znajomi.

Tajemnice Legnicy zostają w końcu odkryte, choć pozostaje wiele problemów i wątpliwości. Zakończenie sugeruje, że będą kolejne książki z tym interesującym bohaterem i z pewnością po nie sięgnę, bo czytanie o jego przygodach to naprawdę dobra zabawa.

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-04-27,
Nie miałam do czynienia jeszcze z książkami pana Przemka, a po tę sięgnęłam z przekory. Ani archeologia, ani historia nie jest moją mocną stroną. Inaczej jest z przygodą, więc postanowiłam dać szansę. Jak byłam nastawiona do tej pozycji? Neutralnie. Ani nie sądziłam, że ją pokocham ani, że ją z nienawidzę. Z każdym razie po zakończeniu książki byłam zaskoczona. Robert Karcz to młody i ambitny archeolog. Po przeżyciu w Egipcie niebezpiecznych zdarzeń wraca do Polski i z pomocą starszej siostry znajduje mieszkanie i pracę w Legnicy. Przyjmuje posadę nauczyciela historii w tamtejszym gimnazjum gdzie od samego początku staje się ciekawostką dla wszystkich. Dwie kobiety w szkole pałają do niego uczuciami- zgoła odmiennymi. Profesor Cicha zdecydowanie nie toleruje jego osoby, a bibliotekarka Tkaczyk z czasem zaczyna go traktować nie tylko jak kolegę z pracy. Jako, że sam Robert jest mężczyzną o specyficznym charakterze , a mianowicie jest niepokorny i niesłuchany jak nastolatek, ale też ciekawski i wszędobylski to jego tendencja do wpadania w tarapaty nie jest ani przypadkowa ani jednorazowa. Justyna jego siostra znajdując mu pracę i mieszkanie w Legnicy była pewna, że Robert wreszcie się ustatkuje, odpocznie i ominą go problemy. Chyba nikt, a w szczególności ona nie pomyślała by, że to co go tutaj czeka to nie spokój i nudna codzienność. Podczas codziennych przebieżek poprawiających kondycję Karcz zaczyna interesować się starą mleczarnią. Im bardziej on interesuje się budynkiem tym bardziej ktoś interesuje się nim... Co spotka Roberta w trakcie zgłębiania historii Legnicy? Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Czy życie Karcza jest zagrożone? Musze przyznać, że wątek historyczny w tej książce bardzo mnie wciągnął i pozytywnie zaskoczył. Nie sądziłam, że ta pozycja będzie dla mnie aż tak szybka i przyjemna. Wciągnęła mnie praktycznie od pierwszych stron. Akcja jest dynamiczna, pędzi tak, że ciężko przy tej książce odpocząć i się zrelaksować, bo wszystko jakby wymaga od nas energii i żywiołowości tak jak od głównego bohatera. Osobiście nie mogę się doczekać kolejnej części, która już czeka u mnie na półce! Polecam nawet tym, którzy nie przepadają albo nie mieli do tej pory styczności za literaturą przygodową. Niezłą zabawa. Więcej na: www.swiatmiedzystronami.blogspot.com
Doskonała książka przygodowa, którą czyta się jednym tchem! Przypomina przygody Pana Samochodzika, wciąga i intryguje. Zwariowane postacie nastolatków pomagają archeologowi rozwikłać tajemnice miasta, w którym mieszkają od lat... Legnica strzeże pilnie swoich tajemnic, jednak wystarczy być zdeterminowanym i mieć odrobinę szczęścio-nieszczęścia, aby kawałek po kawałku, decydowała się ujawniać swoje powojenne sekrety. Autor zapowiada dalszą część, a ja już nie mogę się doczekać! Zdecydowanie polecam małym i dużym.
Miasteczko Brighthope
Przemek Corso0
Okładka ksiązki - Miasteczko Brighthope

Dziki Zachód, jakiego nie znacie! Po serii udanych napadów na pociągi, Gang MacGregora postanawia odciąć się od swojego lidera. Przeszłości nie da się...

Miasto z gliny
Przemek Corso0
Okładka ksiązki - Miasto z gliny

Nie musisz szukać bandytów, oni sami cię znajdą. Nawet podczas urlopu i nawet w pięciogwiazdkowym hotelu w znanym kurorcie… Tym razem Robert...