Pokój

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374804158
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Nowe posłowie autorstwa Neila Gaimana

,,Złożona, niegodziwa, głęboka i niezwykła powieść jednego z najlepszych amerykańskich pisarzy... To nie tylko jedna z moich ulubionych książek (choć z pewnością nią jest), ale również jedna z nielicznych współczesnych powieści, które podziwiam."

- Neil Gaiman, autor ,,Amerykańskich bogów" i cyklu ,,Sandman".

,,Pokój", pierwotnie wydany w roku 1975, to dzieło błyskotliwe i urzekające. Pełne melancholii wspomnienia Aldena Dennisa Weera, rozgoryczonego starca spędzającego ostatnie dni życia w małym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów w miarę rozwoju historii ujawniają swój nadnaturalny wymiar. Wyobraźnia Weera zdolna jest bowiem unicestwić czas i przeobrazić rzeczywistość, wykraczając poza samą śmierć. ,,Pokój", wielki, poruszający i bezkompromisowo szczery, jest jednym z największych dzieł naszych czasów.

Gene Wolfe, nazywany przez ,,The Denver Post" jednym z ,,olbrzymów s-f", wielokrotnie zdobywał najważniejsze nagrody z tej dziedziny, w tym nagrody Nebula, Hugo i World Fantasy. ,,Pokój" to jego pierwsza pełnowymiarowa powieść, świadcząca o geniuszu, którzy później rozkwitł w dziełach takich jak Księga Nowego Słońca.

Kup książkę Pokój

Opinie o książce - Pokój

Avatar użytkownika - Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem,
Bardzo niepokojąca książka, pozornie zwyczajne wspomnienia z przeszłości (?) kryją w sobie znacznie więcej niż by się mogło wydawać. O ile sama lektura jest całkiem przyjemna to już jej interpretacja stanowi spore wyzwanie. Nie jestem do końca pewien czy mu podołałem, za jakiś czas pokuszę się o ponowne przeczytanie choć z reguły tego nie robię... Z jednej strony, tej bardziej zwyczajnej, poznajemy nostalgiczną historię starego człowieka, momentami może wydawać się ona wręcz nużąca, z drugiej natomiast... Cóż. Czułem się, jakby bohater oprowadzał mnie po swoich sennych wizjach. "Pokój" nie jest łatwą lekturą co nie zmienia faktu, że ma w sobie jakąś dziwną, hipnotyczną siłę. Satysfakcjonuje równie bardzo, co zdumiewa. Koniec końców warto przeczytać i spróbować rozgryźć tę książkę. P. S. Świetna okładka, 'przydatne' posłowie Gaimana i kilka zdań dających bezsprzeczny dowód kunsztu autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aishiteru
aishiteru
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2014, Mam,
"W prawdziwym świecie jestem staruszkiem, chorym i samotnym, i nic na to nie poradzę. Ale ten świat (...) wyczarowałem ze swojej wyobraźni i wspomnień." O fabule "Pokoju" trudno jest cokolwiek napisać. W tej niezbyt grubej, bo liczącej tylko 232 strony, zawarte jest całe mnóstwo opowieści. Przeczytamy tutaj m.in. o duchach, cyrku z "dziwadłami", o dziwnym aptekarzu, oraz o Żydzie, który sprzedawał sfałszowane księgi. Są to wspomnienia starszego człowieka, Aldena Dennisa Weera wzbogacone przez jego olbrzymią wyobraźnię. Poznajemy dzieciństwo staruszka, jego bliskich, którzy już dawno zmarli, ludzi, których było mu dane poznać... Alden nie opowiada nam jednak wszystkiego, skupia się na tym, co jest ważne dla niego samego. Sami musimy się domyślić, o co w tym wszystkim chodzi. Czy Alden w ogóle żyje, czy może jest duchem? W jakim celu chodzi do lekarza? Czym jest tytułowy "Pokój"? Powieść ta bardzo mi się spodobała. Mimo że została napisana w 1975 roku, wcale się nie zestarzała - naprawdę nie odczułam upływu lat. Została również napisana bardzo pięknym językiem, który nadaje książce magiczny klimat. Mimo lekkiego języka, jest to książka przy której trzeba się skupić. Pełna ukrytych znaczeń, wielowymiarowa, opowieści są snute przez różne osoby, więc całkiem łatwo się pogubić. Ja sama z pewnością jeszcze do niej powrócę, gdyż nie jestem pewna, czy poprawnie ją zinterpretowałam. A nuż czytając ją drugi raz, zauważę coś jeszcze?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Igneriss
Igneriss
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
'Pokój' jest książką ładną. Świetnie napisaną, ciekawą, i, pomimo zaledwie 230 stron, bardzo złożoną. Wydaje się być jedną z tych książek, które trzeba przeczytać przynajmniej dwa by ją w pełni docenić. Mnie się bardzo podobała, i pewnie za jakiś rok albo dwa znów po nią sięgnę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - JustynaW
JustynaW
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, www.owcazksiazka.pl,
Inne książki autora
Księga Nowego Słońca t. 2. Pazur Łagodziciela
Gene Wolfe 0
Okładka ksiązki - Księga Nowego Słońca t. 2. Pazur Łagodziciela

Zanim Severian, wygnaniec z konfraterni katów, dotrze do miejsca swego zesłania, Thraxu, musi pokonać licznych wrogów i wiele czyhających na niego niebezpieczeństw...

Powrót do Whorla
Gene Wolfe0
Okładka ksiązki - Powrót do Whorla

SPRZEDAŻ OD 22.06.2007. Gene Wolfe kolejny raz dowodzi swojego mistrzostwa w sztuce tworzenia światów, niewiarygodnej umiejętności budowania postaci i...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy