Pokolenie dżihadu

„Duży nóż nam wystarczy!” woła Mohammed Mahmoud do swoich zwolenników w Austrii w przesłaniu nagranym na video. „Kto nie może przybyć do państwa islamskiego, ten powinien dokonywać zamachów we własnym kraju”. Tysiące młodych ludzi wyjechało z Europy do Syrii, aby włączyć się do dżihadu. Co ich motywuje, aby wejść w szeregi barbarzyńskiej milicji terroru państwa islamskiego i walczyć w krwawej wojnie domowej? Do państwa terroru przybywają także setki kobiet. Obok pełnienia stereotypowej roli posłusznej „narzeczonej dżihadu”, wiele z nich uczestniczy aktywnie w zbrodniach „kalifatu”. Wyniki śledztwa dziennikarskiego Petry Ramsauer, ekspertki od spraw bliskowschodnich umożliwiają wyjątkowy wgląd w struktury tego ruchu terrorystycznego, który uważany jest za jeszcze bardziej niebezpieczny niż al.-Kaida. W swojej książce autorka przedstawia także głos byłych dżihadystów,, ekspertów od spraw walki z terroryzmem oraz członków rodzin i przyjaciół sympatyków państwa islamskiego. Petra Ramsauer, politolog i reporterka z terenów objętych kryzysami, pracuje od 1999 roku jako korespondentka na Bliskim Wschodzie , ostatnio w Libii, Egipcie, Tunezji i Syrii. Materiały do tej książki zbierała wśród członków milicji islamistycznych, oraz głównych „bazach dżihadystów” w Europie.

Informacje dodatkowe o Pokolenie dżihadu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-287-0455-8
Tytuł oryginału: Die Dschihad Generation. Wie der apokalyptische Kult des Islamischen Staats Europa bedroht
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Viktor Grodowicz

Kup książkę Pokolenie dżihadu

Pokolenie dżihadu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dakota
Dakota
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,Pokolenie dżihadu" to reportaż napisany przez Petrę Ramsauer wydany przez wydawnictwo Muza SA. Materiały do tej książki były zbierane przez długi okres, ale dzięki temu publikacja jest dopracowana niemal do perfekcji. Książka w doskonały sposób obrazuje, jak powstało ISIS, kto i co je kontroluje, na jakiej zasadzie działa, jak przebiega rekrutacja. Duża część jest poświęcona wyjaśnianiu takich zjawisk jak pop-dżihadyzm czy salafizm. Ramsauer radzi, jak powstrzymać, a właściwie ograniczyć fascynację tym ugrupowaniem oraz mówi o sposobach walki z nim. Autorka z uwagą opowiada o pobudkach młodych ludzi decydujących się na przystąpienie do ISIS. Jak się okazuje, nie chodzi tu wyłącznie o kwestie religijne, lecz także o danie upustu agresji. Jest jeszcze jedna rzecz, która przyciąga. Tam mogą sobie rościć prawa do kobiet, nawet nie do jednej, do kilku, mogą dać upust swoim seksualnym potrzebom. Kusi ich też Shangri-La. Zebranie informacji było dla autorki nie lada wyzwaniem, ponieważ sama musiała zadać sobie pytanie, czy będzie w stanie przekroczyć niejedną granicę, aby znaleźć się jak najbliżej prawdy. Petra Ramsauer sama niejednokrotnie była bliska śmierci i gdyby nie życiowy fart, to bardzo możliwe, że zostałaby porwana przez milicję islamistyczną. Sadyzm, terror, przemoc oraz okrucieństwo. Właśnie te słowa przychodzą mi na myśl, gdy słyszę o dżihadystach czy o Państwie Islamskim. Nie do pomyślenia jest to, w jaki sposób działa ISIS. Oni nie mają żadnych zasad, reguł. Według nich świat jest czarny lub biały, nie ma żadnych odcieni, a islam jest z nim w stanie permanentnej wojny. Kiedyś przerażenie budziła Al-Kaida, dziś to ISIS jest potężniejszą organizacją. Teraz ISIS to nie tylko ugrupowanie. To państwo. To ideologia. To ruch protestu młodych ludzi, którzy bezgranicznie wierzą, że świat tam jest lepszy, że życie jest łatwiejsze. To ich fascynuje. Fascynuje ich ból oraz cierpienie niewinnych osób. Autorka ostrzega młodzież, ale również i starsze osoby oraz pokazuje prawdziwy obraz ISIS. Jak sama pisze: ,,Młodym ludziom w Europie, którzy uważają, iż odnajdą tam swoje szczęście, należy przypomnieć, z kim mają zamiar działać we wspólnej sprawie. Nie z gloryfikowanymi męczennikami, lecz z ludźmi, którzy przybijają do krzyża swoich przeciwników [...]". Jednak wielu młodych ludzi uległo i przeszło na stronę Państwa Islamskiego. Zwolennicy utworzyli nawet równoległy świat, tyle że w Internecie. Doskonałym określeniem jest więc apokalipsa. Ludzie zachowują się jak zwierzęta, zabijają dla przyjemności, dla chorych idei. To przeraża mnie za każdym razem. Nie do pomyślenia jest dla mnie to, jak muszą cierpieć wszyscy zakładnicy tego chorego systemu. Bo dla mnie on jest chory. Przetrzymywani nie mogą liczyć na szybką śmierć, która przyniosłaby im ukojenie. Oni są wystawiani na pośmiewisko, nagrywani, zmuszani do wypowiadania słów, których normalnie by z siebie nie wydusili, a na końcu mordowani tępymi nożami, które miały za zadanie potęgować ich cierpienie. Kwestia traktowania kobiet też budzi spore kontrowersje. ISIS tworzy chorą ideologię opartą o fragmenty i wycinki tekstów, która podejrzewam, nijak ma się do rzeczywistości. Podobno kobiety same godzą się na podłe traktowanie ze strony mężczyzn, co więcej, doskonale wiedzą, że będą niewolnicami i to ich dobrowolna decyzja. ,,Pokolenie dżihadu" zostało wzbogacone o wypowiedzi byłych zwolenników systemu, ekspertów od walki z terroryzmem, psychologów, a także członków rodziny i przyjaciół Państwa Islamskiego. Dla mnie to jest zdecydowany plus, bo nawet literatura faktu powinna być ciekawie opisana. Książka nie powinna opierać się na samych suchych faktach. Warto też wspomnieć, że w książce pojawiają się wzmianki o zamachu w Paryżu oraz Belgii. Zdecydowanym atutem ,,Pokolenia dżihadu" jest podział na rozdziały. ,,Dżihadomania", ,,Apocalypse now", ,,Niewidzialna sieć terroru" czy ,,Miejsca spotkań" tak zostały zatytułowane niektóre z nich. Zdaję sobie sprawę, że książki z literatury faktu czasami ciężko czytać, bo nie zawierają w sobie tylko suchych faktów, a prawdziwe historie, które wywołują wiele emocji. Dzięki takiemu podziałowi możemy zrobić sobie kilka podejść do tej książki, jeżeli nie jesteśmy w stanie przeczytać jej całej od razu. Dodatkowo w każdej części znajdziemy podrozdziały. ,,Pokolenie dżihadu" było dla mnie ciekawą i fascynującą lekturą. Dzięki wplecionym wypowiedziom byłych dżihadystów, psychologów czy ekspertów książkę czytało się jeszcze lepiej. Informacje tam zawarte niejednokrotnie wprawiały mnie w osłupienie czy szokowały. To książka, która odciska trwały ślad w głowie czytelnika. Niełatwo jest zapomnieć o wydarzeniach, o których mowa w ,,Pokoleniu dżihadu". Według mnie jest to jeden z lepszych reportaży, jakie miałam okazje czytać. Tym samym zachęcam i Was do sięgnięcia po tę publikację, bo naprawdę warto!
Avatar użytkownika - Jowka
Jowka