Polski ruch oporu 1939-1947

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-08-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788378187080
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

David G. Williamson, autor Zdradzonej Polski, dokonuje oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

Po klęsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach polskich szybko powstała sieć organizacji bojowych, które nierzadko miały sprzeczne cele. Ich działalność obejmowała sabotaż, szpiegostwo, propagandę, egzekucje, akcje zbrojne i wojnę partyzancką. Także zwykli obywatele, którzy oficjalnie nie należeli do tajnych komórek, w życiu codziennym na najrozmaitsze sposoby stawiali opór wobec okupantów. Kulminacją działań było powstanie warszawskie, podczas którego polska armia podziemna z niezwykłą determinacją walczyła z przeważającymi siłami niemieckimi. W swojej książce Williamson wybiega poza zakończenie II wojny światowej i opisuje walkę byłych żołnierzy Armii Krajowej z proradzieckimi komunistami aż do ugruntowania się władzy ludowej w 1947 r.

Obszerne studium polskiego ruchu oporu, a także powtórna ocena jego działań i dziedzictwa. Niesamowita historia oparta na nowych badaniach i zeznaniach naocznych świadków. Znakomita! - ,,Great War Magazine"

Wiele osób wie, że Polacy opór stawiali Hitlerowi podczas powstania warszawskiego w 1944 roku, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że formacje polskiego podziemia niepodległościowego stanowiły największą tego typu grupę w okupowanej Europie. Dr Williamson opowiada fascynującą, choć często tragiczną historię, a jego szczegółowa książka jest wypełniona rzadkimi fotografiami i relacjami. - ,,Leicester Mercury"

Kup książkę Polski ruch oporu 1939-1947

Opinie o książce - Polski ruch oporu 1939-1947

Inne książki autora
Zdradzona Polska
David G. Williamson 0
Okładka ksiązki - Zdradzona Polska

Szczegółówa monografia kampani wrześniowej 1939 r.\r\n\r\nAtak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem \r\nII wojny światowej, a jednak...

Reklamy