Próba

Debiutancka powieść autorki wielkiego bestselleru Wszystko, co lśni. Prowokująca i ambitna. W mieście wybuchł skandal obyczajowy – nauczyciel liceum muzycznego miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Główna postać w powieści, nauczycielka saksofonu, przygląda się swojej klasie, przyjaciółkom ofiary, które wyrażają oburzenie seksualnym skandalem, ale zarazem bardzo chętnie, z zaciekawieniem i zazdrością, śledzą każdy jego detal… Z liceum sąsiaduje szkoła teatralna. Jej uczniowie postanawiają na zaliczenie odegrać sztukę, której tematem jest ten skandal. Wytyczenie granic między sztuką, dramatem scenicznym a światem realnym z jego życiowymi dramatami wzbudza jeszcze większe emocje, gdy młody student szkoły aktorskiej dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego również nieletniej dziewczyny.

Informacje dodatkowe o Próba :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-12-03
ISBN: 978-83-08-06049-0

Kup książkę Próba

Próba - opinie o książce

Próba to debiut Eleanor Catton. Czy udany?

Moim zdaniem jak najbardziej tak.

Wszystko zaczyna się od skandalu, obok którego obojętnie przejść się nie da. Bo oto doszło do czegoś, przed czym każda matka ostrzegała córkę, doszło do sytuacji, której obawiał się każdy nauczyciel, każdy dyrektor. Doszło do romansu-uczennicy - Victorii i nauczyciela. Kto zawinił i dlaczego? Wina rodziców czy oświaty? Czy można było uciec od tej „tragedii"? I czy tragedia na pewno jest tak poważna, jak wszyscy sądzą.

Całą historię poznajemy z kilku perspektyw: uczniów, nauczycieli, dziekanów, ale przede wszystkim z punktu widzenia Isolde - siostry Victorii i Stanleya-ucznia szkoły aktorskiej.

To, co jest niezwykłe w tej powieści, to to jak umiejętnie autorka przeplata ze sobą wątki, tworząc pewnego rodzaju układankę. To od nas zależy, które „puzzle" wybierzemy, a które odrzucimy. Bowiem fałszywych elementów nie brakuje.
Kolejną wielką zaletą „Próby” jest atmosfera - skandalu, owianego tajemnicą, przesłonionego przez mgłę kłamstwa. Czytając, odnosimy wrażenie pewnego biernego udziału w tym wszystkim, staramy się cichym obserwatorem, któremu niedane będzie dowiedzieć się wszystkiego.

Oprócz tego Eleanor Catton porusza w swoim dziele ważne tematy-seksualności młodych ludzi, szukania własnej ścieżki i próby odnalezienia siebie. Nie robi to w sposób nachalny i irytujący-wręcz przeciwnie wychodzi jej to naturalnie. Bohaterowie zmagają się z przeróżnymi problemami, które są mimo wszystko tylko tłem tej historii. Tylko że tło tez ma ogromne znaczenie.
Niestety oprócz tak wielu zalet mamy też kilka istotnych wad, z których najważniejszą jest moim zdaniem pewnego rodzaju „nijakość", która w tej książce występuje. Niektóre sceny są pozbawione wyrazu, niepotrzebne i delikatnie nużące. Oprócz tego po odłożeniu powieści na półkę znów pojawia się wspomniana „nijakość" i świadomość, że w sumie to... nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia.

Powieść ta nie jet arcydziełem i nie będzie śnić mi się po nocach. Bezwątpienia jednak jest to bardzo dobra książka i warto poświęcić jej chwilę uwagi

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,

"Próba" to debiutancka powieść autorki nagrodzonej Bookerem, Eleanor Catton. Autorka ta znana jest przede wszystkim za sprawą powieści „Wszystko, co lśni”, jednak jej debiut również należy do książek na tyle nietuzinkowych, że warto jej poświęcić swój czas. Czego możemy się spodziewać? To naprawdę dobre pytanie...
W pewnym mieście wybucha nie lada skandal. Na światło dzienne wychodzą kontakty seksualne młodego nauczyciela z liceum muzycznego z nieletnią uczennicą. Nauczycielka saksofonu uważnie przygląda się swoim podopiecznym, które wyrażają oburzenie tym zdarzeniem, jednak w ich słowach łatwo doszukać się nutki zazdrości. W tym samym czasie w szkole teatralnej grupa uczniów musi zdecydować, jaką pragną wystawić sztukę. Wybór pada właśnie na ten głośny skandal. Sytuacja nabiera zupełnie nowego wymiaru w chwili, gdy jeden z występujących w przedstawieniu uczniów odkrywa, że złośliwy los w pewnym stopniu powiązał go z molestowaną dziewczyną...
Już sam zarys fabuły przedstawia się na tyle intrygująco, że po prostu chce się poznać treść tej książki. Jej zawartość może jednak zaskoczyć i to wielokrotnie. Pierwszą niespodzianką jest fakt, że osób, wokół których rozgrywa się akcja, czyli nauczyciela i jego nieletniej kochanki, w powieści prawie nie ma. Jeśli już się pojawiają, to tylko po to, by odegrać niewielki epizod. Główną bohaterką jest natomiast nauczycielka saksofonu która ... na dobrą sprawę nie robi nic innego, poza prowadzeniem dialogów ze swoimi uczennicami. W "Próbie" pojawia się kilka innych istotnych postaci, jak choćby młody student szkoły aktorskiej, siostra molestowanej Victorii, czy też pewna niezwykle przeciętna uczennica, która z czasem stanie się bohaterką bardzo ważnego wydarzenia. Niejednokrotnie przyjdzie nam się zastanawiać, dlaczego autorka powieści, w ogóle każe nam śledzić te osoby i to właśnie kolejny ciekawy aspekt książki - czytając trudno cokolwiek przewidzieć, cały czas będziemy się zastanawiać, do czego to wszystko ma prowadzić. "Próba" pełna jest dwuznaczności i nie można wykluczyć, że każdy czytelnik odbiera ją nieco inaczej. Gdy wreszcie docieramy do ostatniej strony, w naszej głowie kłębi się od przemyśleń i pytań. Na dobrą sprawę już w tej chwili ma się ochotę porzeczytać książkę od nowa z nadzieją, że za drugim razem odkryjemy wszystkie jej tajemnice.
"Próba" to powieść, którą czyta się stosunkowo wolno. Nie można niczego pominąć, każde słowo jest ważne i potrzebne, by w jakiś sposób ogarnąć całość. To z całą pewnością książka dla osób lubiących czytelnicze wyzwania. Osoby, które cenią sobie dosłowność i konkretność, raczej powinny poszukać innej lektury.
Powieść zaskakuje świeżością, niecodziennym podejściem do tematu, dojrzałością tekstu. To jedna z tych książek, które są tak nietuzinkowe, że pozostają w pamięci na bardzo długo. Jedna z tych powieści, do których nie tylko chce się powrócić, ale też naprawdę się to robi. Zachęcam do lektury.

Eleanor Catton to młoda pisarka (ur. 1985 r.), zdobywczyni nagrody Bookera. Znana z tytułu ,,Wszystko, co lśni" autorka to przede wszystkim utalentowana i mądra kobieta, która pisze nieprzeciętnie i urzekająco. ,,Próba" to jej debiutancka powieść i kiedy ją przeczytamy, wnioski będą tylko jedne - to naprawdę świetna pisarka. Obawiałam się jej, nie ukrywam, ale coś mi mówiło, żeby spróbować tego tytułu. Na tę chwilę mogę powiedzieć, że naprawdę było warto. Intrygująca powieść okazała się ciekawym doświadczeniem i z pewnością zapamiętam go na długi czas. Obawiałam się, że trudno będzie mi ,,wczytać" się w ten tytuł. Okazało się jednak, że w pewien sposób się wciągnęłam. Lektura od początku do końca okazała się intrygującym przedstawieniem, które w ekspresowym tempie rozegrało się na moich oczach. I wyglądało wręcz świetnie. ,,Próba" to niezwykła gra pozorów. Nic nie jest tutaj dosłowne. Autorka postarała się o ciekawy rozwój wydarzeń, jednak to czytelnik odbiera go po swojemu. Niby wiemy, o co chodzi, ale po skończeniu lektury nasuwa się tak wiele pytań, że nie sposób tego ogarnąć. Sama miałam ochotę przeczytać ją raz jeszcze. A może wnioski byłyby jeszcze inne? A może to próba nie tylko dla bohaterów, ale również dla czytelnika? Podobało mi się, że na każdym kroku można poczuć dreszcz emocji. Bo przez większość książki panuje aura tajemniczości, takie osobiste oczekiwanie, co nastąpi dalej. Nie jest to typ lektury, w której typujemy dalsze działania bohaterów. Tutaj spokojnie czekamy na kolejne wydarzenia, na to, czym jeszcze uraczy nas autorka. Kolejną grą pozorów czy może oczywistą konsekwencją zdarzeń? To taki rodzaj książki, w której nie wiemy, co nas czeka. Wręcz obawiamy się tego - a może za trudna? A może nudna? Może się nie spodoba? Jednak ulegamy i wsiąkamy w jej treść. Catton udowodniła w niej, że błyskotliwie i z ogromną dbałością o szczegóły potrafi napisać coś, co przyciąga uwagę. Jednocześnie intryguje i stawia wiele pytań. Chociaż czyta się ją nieco wolno i czasem wręcz topornie, to naprawdę warto. ,,Próba" to ciekawe doświadczenie, które zostaje z czytelnikiem na zawsze. Polecam.
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Po tym jak Eleanor Catton otrzymała nagrodę Bookera za książkę ,,Wszystko, co lśni", jako najmłodsza jej laureatka wiedziałam, że muszę poznać jak najszybciej twórczość nowozelandzkiej pisarki. Zaczęłam od debiutanckiej powieści pt.,,Próba". W szkole muzycznej Folwark Opata wybucha skandal, gdy na jaw wychodzi romans nauczyciela Saladina z niepełnoletnią uczennicą Victorią. Sprawa jest bulwersująca i wszystkie osoby w jakiś sposób zaangażowane w nią próbują dociec, i zrozumieć, co się tak naprawdę stało. W szkole organizowane są spotkania uczniów klas siódmych z psychologiem, w których udział bierze także młodsza siostra Victorii-Isolde, uczennica piątej klasy, dla której cała sprawa jest bardzo przykra. ,,Ten straszliwy przypadek seksualnego wykorzystania dziecka, to klasyczny przykład tego, jak uwiedzenie może posłużyć jednej osobie do zdobycia władzy nad drugą." Nauczyciele starają się stworzyć przyjazną atmosferę i wypytują uczniów o ich ,,tajemnice", by w razie niewłaściwego zachowania odpowiednio wcześnie interweniować. Uczniowie w różny sposób reagują na skandal i plotkują o nim po cichu. Victoria jest izolowana i nawet jej siostra nie zna szczegółów romansu. W sąsiedniej szkole aktorskiej studenci postanawiają wystawić sztukę o tym wydarzeniu i bardzo gorliwie się do niej przygotowują. Jedną z głównych ról ma zagrać Stanley, który całym sercem oddaje się aktorstwu. Wkrótce dowiaduje się, że dziewczyna, z którą się spotyka jest siostrą molestowanej uczennicy i jest niepełnoletnia. Jaka jest dla mnie ,,Próba"? Dla mnie jest to przede wszystkim powieść o sztuce i inicjacji seksualnej. ,,Próba" to powieść, w której autorka gra z czytelnikami. Bohaterowie książki to aktorzy odgrywający sztukę teatralną przed widzem, czyli czytelnikiem. Każdy interpretuje romans nauczyciela z uczennicą na swój sposób, gra swoją rolę. Zdania i słowa wypowiadane przez bohaterów, to jakby kwestie dialogowe w teatrze. Również okładka książki współgra z tym przesłaniem. Została zaprojektowana jak scenariusz teatralny. Młodzi i niedoświadczeni ludzie próbują przekroczyć granicę niewinności i wkroczyć w świat dorosłych, świadomych własnej seksualności. Często popełniają błędy, są niezdarni lub podejmują złe decyzje, które wpłyną na ich przyszłość, ale ,,to coś" popycha ich do przodu. ,,Seksualność pozostaje nieuchwytna, groźna-choć nie wiadomo jak bardzo-i w nieprzewidywalny sposób drapieżna." Eleanor Catton opowiada historię w oryginalny, misterny i przemyślany sposób, bawi czarnym humorem, a stworzeni przez nią bohaterowie są wyraziści i potrafią prowokować. Autorka zmusza do myślenia, nie daje gotowych odpowiedzi, a po przeczytaniu książki pojawia się wiele nowych pytań. Jestem ciekawa jak rozwinął się talent pisarski Eleanor Catton w drugiej powieści ,,Wszystko, co lśni" i mam zamiar wkrótce się przekonać. http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wszystko, co lśni
Eleanor Catton0
Okładka ksiązki - Wszystko, co lśni

Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota...