Przebudzona

Tom 8 cyklu Dom Nocy

Zoey wróciła z Zaświatów, by przejąć należną jej rolę najwyższej kapłanki Domu Nocy. Powrót dziewczyny cieszy jej przyjaciół, którzy jednak niepokoją się czy po stracie Heatha Zoey poradzi sobie z rzeczywistością. Pojawia się także obawa, czy jej związek z atrakcyjnym wojownikiem Starkiem okaże się pocieszeniem.

Tymczasem dla Stevie Rae związek z Rephiamem, Krukiem Prześmiewcą, staje się coraz istotniejszy. Wiąże ich tajemnicze i potężne Skojarzenie. Domowi Nocy wciąż zagraża niebezpieczeństwo ze strony Kalony i Neferet, będącej coraz bliżej osiągnięcia nieśmiertelności.

Informacje dodatkowe o Przebudzona:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2012-02-22
ISBN: 978-83-245-7948-8
Tytuł oryginału: Awakened
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Kup książkę Przebudzona

(...) gdy dobrzy nic nie robią, zło zwycięża.

Niełatwo jest czynić dobro.

Przebudzona - opinie o książce

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Zoey wraca do świata żywych. Ostatnie przeżycia osłabiają dziewczynę psychicznie. Wsparcia oraz zrozumienia szuka w silnych ramionach swojego wojownika. Ich więź staje się silniejsza. Młoda kapłanka rozważa pozostanie wraz ze Starkiem na wyspie Skye. Tutaj bowiem odnajduję spokój, którego od tak dawna nie zaznała. Pod czujnym okiem królowej Sgiah Zoey zgłębia arkana pradawnej magii, która przez inne wampiry już dawno została zapomniana. Jednak sielanka nie może trwać wiecznie. Neferet w darze ciemności dopuszcza do kolejnego brutalnego morderstwa. W takich okolicznościach Zoey podejmuję decyzję powrotu do Tulsy by razem z przyjaciółmi stawić czoła okrutnej rzeczywistości. Tymczasem romans Stevie Rea z Rephaimem staję się "prawdziwym" związkiem i przestaje być tajemnicą. Nyks wybacza Rephaimowi i przygarnia go pod swoje skrzydła. Ofiarowuje mu dar ale także informuję, że musi ponieść konsekwencje za swoje czyny. Pomimo akceptacji ze strony bogini Smok nie potrafi wybaczyć Rephaimowi, że to właśnie przez niego stracił swoją ukochaną. Ponowny chaos i rozłam wśród adeptów oraz wampirów Domu Nocy zmusza Zoey i jej przyjaciół do opuszczenia miejsca, które było kiedyś im tak bliskie. Patrząc na wszystkie poprzednie części widzimy jak duet matka-córka uczy się na błędach i rozwija losy adeptów wtapiając nowe wątki w historię walki ciemności ze światłością. W tej części nie ma uganiania się za facetami, nie ma też tej prostoty i naiwności baraniego stadka ( a przynajmniej jest ona ograniczona do minimum). Tym razem skupiamy się na Zoey, która bardzo wydoroślała od momentu wstąpienia do Domu Nocy i choć po stracie Heatha i pobycie w Zaświatach wciąż nie doszła do siebie to widać, że nie jest już tą samą nastolatką, która zamiast skupić się na walce dobra ze złem wolała rozpaczać nad swoim życiem miłosnym. Fakt, że nie chce wrócić do tego "burdelu na kółkach" wcale w moim odczuciu nie wpływa negatywnie na ocenę postaci. W końcu powiedzcie sami chcielibyście wracać do chaosu i walki z ciemnością czy wolelibyście zostać na wyspie z dala od wszystkiego co złe ? Myślę, że czasem każdy z nas chciałby uciec od problemów, od codzienności i od życia, które nie zawsze jest usłane różami. Dlatego jak mogłabym nie zrozumieć Zoey, że wyspa tak ją do siebie przyciągała, że wolała spędzić ten czas właśnie tam ? Może dla niektórych jest to pusta historyjka ale ja widzę przesłanie jakie niesie ze sobą cała seria Domu Nocy. Do nas. Do czytelników. Przyjaźń tak silna, że każdy z przyjaciół Zoey jest w stanie oddać za nią życie tak samo jak ona za nich. Wiara w drugą osobę, wsparcie i zaufanie - właśnie to cechuję tych młodych ludzi. Sami pomyślcie jak ciężko w dzisiejszych czasach o taką przyjaźń, o więź do końca życia a nawet i dłużej. To nie tylko Dom Nocy, w którym poznajemy wampiry - to również szkoła życia o której wiele z nas zapomniało. Jako wierna czytelniczka serii Dom Nocy polecam ją wielbicielom tego typu klimatów. Wielbicielom fantastyki, która wciąga i oczarowuję nas walką dobra ze złem ale także przypomina nam jak ważna jest lojalność, przyjaźń i miłość kiedy świta kładzie nam kłody pod nogi. recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Zoey wraca z Zaświatów, byprzejac role najwyzszej kapłankiDomu Nocy. Jej powrót cieszy jej przyjaciol,jednak obawiaja sie o nia jak sobie poradzi po stracie Heatha. Jej wojownik Stark nieodstepuje jej na krok. Stevie Rae skojarzyla sie z Krukiem Prześmiewcą-Raphaimem. Kolona i Neferet, bedaca coraz blizej niesmiertelnosci, zagraza Domowi Nocy. Kolona zwalnia swojego syna ze sluzby. A Nyks mu przebacza. Jednak to nie koniec klopotow.
Avatar użytkownika - kinia1699
kinia1699
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
"Przebudzona" część 8 z serii Dom Nocy. Zoey po powrocie z zaświatów przebywa na wyspie, która należy do królowej wszystkich wampirów - Sgiach. Są też z nią przyjaciele oraz jej wojownik i strażnik Stark. Wkrótce przyjaciele Zoey postanawiają wrócić do Tulsy w Oklahomie. Zoey i Stark pozostają na wyspie. Spędzają ze sobą dużo czasu, zostawiają na drzewie życzeń swoje wspólne marzenie i ogólnie rozwijają swój miłosny związek. W końcu jednak również wracają do Tulsy. W tym czasie Neferet planuje jak się pozbyć Zoey i jak zawładnąć światem oraz każe Kalonę na nie wykonanie zadania, którym było pozbycie się Zoey w Zaświatach. Stevie Rea natomiast rozwija swoją znajomość z Rephaimem, z którym jest skojarzona. Dochodzi do tragedii. Neferet spłaca dług wobec ciemności zabijając przyjaciela Zoey i chłopaka Damiena - Jacka. Przy podpalaniu stosu pogrzebowego Neferet prosi Zoey o przebacznie. Zoey przebacza Neferet. Pojawia się Rephaim, którego chce zabić szermierz i synowie Erba. Stevie Rea , żeby go ochronić tworzy nad nimi barierę ochronną z pomocą żywiołu ziemi. Pojawia się Kalona i zwalnia swojego syna Rephaima, ze służby. Zjawia się bogini Nyks. Rozmawia po kolei z Damienem , Zoey, Neferet. Na końcu rozmawia z Rephaimem, który dzięki Stevie Rea wybrał dobro. Bogini mu przebacza i obdarowuje ciałem ludzkiego chłopaka w nocy i dla spłacenia poprzednich błędów ciałem kruka w dzień. Stevie Rea, Rephaim, Zoey i jej przyjaciele postanawiają założyć swój Dom Nocy w tunelach pod dworcem. Zła Neferet sprzymierza się z Białym Bykiem, który postanawia dać jej naczynie które będzie mogła wykorzystać w ostatecznej walce. Potrzebuje jednak krwi kobiety z pradawnego plemienia. Postanawia zabić babcię Zoey. Nie zastaje jej jednak w domku na lawendowej farmie. Zastaje tam jednak mamę Zo , która udała się tam po tym jak odkryła zdradę męża, nie zastała jednak matki, więc postanowiła na nią poczekać. Neferet nie chcąc czekać zabija mamę Zoey. Zo dowiaduje się o tym przez sen w którym widzi swoją mamę,która rozmawia z Nyks i wstępuje do jej królestwa. Cała książkę oceniam na 4, ponieważ ogólnie mnie za bardzo nie wciągnęła, bardzo długo ją męczyłam i uważam, że poprzednie części były ciekawsze.
Avatar użytkownika - Olesska19
Olesska19
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Pomysł bardzo fajny. Szkoda że dopiero teraz zauważyłam jak strasznie dużo jest tam przekleństw, rozumiem że ksiązka kierowana do młodzieży i że autorki chciały aby ten tekst był taki nowoczesny, ale pomimo że sama jestem nastolatka wcale mi sie to nie podobało, przez to odechciało mi się czytać.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Różne są opinie na temat serii Domu Nocy, jednak ja pozostaje jej wierna. Ta książka zawiera to, co najbardziej cenię w fantastycznych opowieściach: walkę dobra ze złem, niezachwianą przyjaźń, rodzące się miłości.. Poza tym kto nie chciałby mieć takiej babci jak Sylvia Redbird? Poza tym wątek Stevie i Rephiama jest strzałem w dziesiątkę =)
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jest ciekawa i pełna zaskakujących wydarzeń, czekam na następną część ;)
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo wciągająca , ciekawie się ją czyta , trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki
Avatar użytkownika - joannaterenda
joannaterenda
Przeczytane:2022-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka jest super napisana, szybko sie ją czyta, wciąga oraz jest pełna ciekawości jak się skończy.

Po raz pierwszy odkąd zaczęłam czytać całą serię mam wrażenie, że część 8 jest troszkę słabsza. Nie porywa jak poprzednie , co wcale nie oznacza , że nic nie wnosi i odechciało mi się czytać pozostałych 4 części. Bardzo mi się chce. Jak mam być szczera- to nie mogę się doczekać:) Najlepsza seria po jaką ostatnio sięgnęłam.

Dopiero teraz uderzyło mnie, jak dobre wartości można wyczytać z tej serii. Na początku patrzyłam na "Dom Nocy" jak na zwykłą powieść dla nastolatek, ale teraz nie mogę się nadziwić, jak bardzo te książki są dobre pod kątem wartości moralnych. Mamy tu klasyczną walkę dobra ze złem, miłosiernego Boga (a w tym wypadku boginię), idealny przykład nawrócenia, ale też odpowiedzialności za swoje czyny, pokazanie, jak zło manipuluje naszym postrzeganiem rzeczywistości i jak bardzo atrakcyjne potrafi się wydawać... To, co zrobiły autorki, choć może nie do końca świadomie jest piękne. Wprawdzie sama "Przebudzona" skłania się bardziej do triumfu zła, ale też pokazuje, jakie postawy należy wobec niego podejmować. Walka trwa, a cudowne grono pozytywnych bohaterów pokazuje, że warto w niej brać udział... by zwyciężyć!

Polecam całą serię zwłaszcza tym, którzy myślą, że w fantastyce, a w szczególności w fantastyce o wampirach siedzi ukryty diabeł wcielony. Czasem warto spojrzec poza pierwszą warstwę i zobaczyć, że istnieje coś takiego jak dobro i prawda. Nawet w powieści o wampirach.

Zoey powróciła z zaświatów razem ze swym wojownikiem Starkiem. Musi poradzić sobie ze śmiercią Heatha. Stevie Rae coraz bardziej zależy na Rephaimie. Wie jednak, że ich związek nie może przetrwać będąc w tajemnicy.

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zoey wróciła z Zaświatów, by zająć należne jej stanowisko najwyższej kapłanki Domu Nocy. Powrót dziewczyny cieszy jej przyjaciół, jednakże pojawia się obawa, czy po stracie Heatha Zoey poradzi sobie z rzeczywistością oraz czy jej związek z atrakcyjnym wojownikiem Starkiem okaże się pocieszeniem.Tymczasem dla Stevie Rae relacje z Rephaimem, Krukiem Prześmiewcą, stają się coraz cenniejsze. Wiąże ich tajemnicze i potężne Skojarzenie. Nad Domem Nocy wciąż czyha niebezpieczeństwo ze strony Kalony i Neferet, będącej coraz bliżej osiągnięcia nieśmiertelności. *"Ciemność polizała jej dłoń. Niewielki ból sprawił kapłance przyjemność. Z czułością przyglądała się mackom, jakby to były kociaki łaszące się do niej w poszukiwaniu pieszczoty...""Przebudzona" to jeden z niewielu najgorętszych tytułów wydawanych w ostatnich latach. Opowieści o młodej, niezwykłej wampirce są znane już na całym świecie.Książka jest pisana przez coraz sławniejszy duet matki i córki, P.C. i Kristin Cast. Obie już od wielu lat są nagradzane za swoją twórczość, wydały już mnóstwo książek ale ich opowiadania też są znane.
Bursztynowy dym
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Bursztynowy dym

W świecie równoległym do naszego Furie strzegą potępionych dusz skazanych na wieczne cierpienie z powodu przewinień popełnionych za życia. Ktoś...

Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę

Moc, gorące serca i demony. Zło kontra wiedźmi czar. Finalny tom trylogii SIOSTRY Z SALEM, fascynującej historii o sile sióstr, magii i przeznaczeniu,...