Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania: 2007
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę: Autor X

Przedmiotem pracy są przemiany polskiej kancelarii królewskiej na początku XVI wieku. Początkowo jednak zamierzałem zajmować się kancelarią królewską Zygmunta Starego, co byłoby naturalną kontynuacją badań Ireny Sułkowskiej-Kurasiowej. Własne przemyślenia podające w wątpliwość sens dalszych badań kancelarii królewskiej w obrębie panowań, dyskusje w trakcie cyklicznych konferencji poświęconych polskiej kancelarii królewskiej, o których niżej, spowodowały zmianę koncepcji. Nie ma sensu czekać stulecie aż monografie kancelarii w czasie poszczególnych królowań dadzą materiał do rozważań syntetyzujących. Poznanie polskiej kancelarii królewskiej nie może czekać tak długo. Już teraz należy rozpoznawać ją w całości. Piszę o tym szerzej w podsumowaniu stanu badań. Niniejsza rozprawa nie rozwiązuje problemu całościowego ujęcia dziejów kancelarii królewskiej, ale stara się dotykać zagadnień kluczowych dla wielowiekowej ewolucji centralnego urzędu państwowego.

Kup książkę Przemiany organizacyjne polskiej kancelarii królewskiej u progu czasów nowożytnych

Opinie o książce - Przemiany organizacyjne polskiej kancelarii królewskiej u progu czasów nowożytnych