Przewodnik po świecie duchów i demonów

Wiara w życie po fizycznej śmierci towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie cywilizacje i kultury światowe, od kiedy tylko zaczęto utrwalać idee i czynić z nich tradycje; miały przynajmniej pewne ;oficjalne, wyobrażenie o tym, co dzieje się po zakończeniu ziemskiej wędrówki człowieka, a nierzadko wyobrażenia te rozrastały się w wizje obejmujące światy nawet rozleglejsze niż ziemski i zaludnione przez istoty na ogół znacznie potężniejsze od człowieka, przejmujące władanie nad nim na drugim brzegu życia.

Autor przedstawia zarówno główne kulturoznawcze motywy, jak i występujące we wszystkich kulturach świata popularne poglądy na temat wszystkiego tego, co związane z życiem po śmierci. W swoim leksykonie prezentuje wiele wątków tej tematyki od prymitywnych przekazów plemiennych i mitów starożytnych ludów po bogactwo wciąż żywych religii.

Znajdziemy w tej publikacji nie tylko bliskie nam tematy powtarzające się we wszystkich trzech wielkich religiach świata, chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, takie jak choćby demony Poznamy także zgoła nieznane lub zapomniane zagadnienia dotyczące świata pogranicznego, na styku życia i śmierci, a także zaświatów, obecne niezliczonych lokalnych wierzeniach.

Niewątpliwą wartością publikacji jest to, że nie skupia się ona wyłącznie na kulturze europejskiej, grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej. Znajdziemy więc w Encyklopedii duchów, demonów zła między innymi wątki afrykańskie i azjatyckie, bliskowschodnie i mezoamerykańskie czy nawet polinezyjskie i eskimoskie. Poszczególne hasła kierują nas do nieistniejącej mitologii Celtów, Azteków czy Babilończyków, ale też do wciąż żywych wierzeń kultywowanych w najbardziej odciętych od świata miejscach, jak np. na Grenlandii. Tematyka książki obejmuje przy tym zarówno sprawy błahe, jak opisy pomniejszych duszków, jak również ważkie i wciąż żywe tematy, jak choćby scenariusze zagłady ziemskiego świata.

Informacje dodatkowe o Przewodnik po świecie duchów i demonów:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-05-09
Kategoria: Wiedza ezoteryczna

Kup książkę Przewodnik po świecie duchów i demonów

Przewodnik po świecie duchów i demonów - opinie o książce

Encyklopedia duchów i demonów
Ernest Abel0
Okładka ksiązki - Encyklopedia duchów i demonów

Wiara w życie po fizycznej śmierci towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie cywilizacje i kultury światowe - od kiedy tylko zaczęto utrwalać...