Psychologia tłumu

Data wydania: 2012-02-27
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-246-3415-6
Dodał/a książkę: Autor X

Na długo zanim psychologia społeczna stała się jednym z dominujących nurtów nauki, za sprawą Gustava Le Bon pojawia się w psychologii nowy sposób myślenia o człowieku. Przełamując obowiązujące wówczas postrzeganie istoty ludzkiej jako niezależnie funkcjonującego bytu, oderwanego od wpływów środowiskowych, zauważył on, jak radykalnie potrafi zmienić się zachowanie ludzi, gdy stają się częścią tłumu.

Tłum w jego ujęciu to coś więcej niż tylko gromadzące się na wiecach i manifestacjach masy. Tłum to zbiorowość w jakiej żyjemy na co dzień, w wielkich, uprzemysłowionych miastach i środowisku sztucznego tłoku na stale kurczącej się przestrzeni. To, co dziś ciągle fascynuje nas w tej książce, to niezwykle trafnie oddana mentalność współczesnego człowieka i jego ewoluujący sposób myślenia, dokonywanie trwałych przewartościowań wszystkich dziedzin życia, gdzie przestaje mieć znaczenie tradycja, kultura, a do głosu dochodzą pierwotne instynkty.

Książka odczytywana współcześnie znakomicie puentuje zarówno historię, jak i wydarzenia bieżące. Jej oddziaływanie jest nie do przecenienia, położyła bowiem podwaliny pod wiele gałęzi wiedzy, w tym marketing polityczny, reguły relacji społecznych, psychologię społeczną oraz inżynierię socjalną. Pesymistyczne prognozy autora znalazły wielokrotne odzwierciedlenie w dziejach ludzkości i nie raz jeszcze będziemy mieli okazję przekonać się, że nadal nie tracą na aktualności.

Gustave Le Bon (1841 - 1931) francuski socjolog i psycholog, prawdziwy człowiek renesansu. W 1866 roku ukończył studia medyczne i pracował przez lata jako lekarz. Był także zapalonym podróżnikiem oraz autorem licznych prac z dziedziny archeologii i antropologii. Sławę przyniosła mu koncepcja psychologii tłumu i poświęcona jej książka, a także kolejne prace psychologiczne, w tym Psychologia socjalizmu i Psychologia rozwoju narodów.

Kup książkę Psychologia tłumu

Opinie o książce - Psychologia tłumu

Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
Filozoficzny wywód Le Bona na temat zachowania się tłumu, jego szczególnej duszy, w której ukryte są pobudki skrajne - dobre i złe. Autor popierając przykładami relacjonuje zachowania tłumu podczas historycznych wydarzeń jak Rewolucja Francuska i na tej podstawie stawia pewne wnioski. Tłum nigdy nie będzie bardziej inteligentny niż jednostka. Poznajemy charakterystykę i podział tłumów, elementy, które wpływają na ich tworzenie i posunięcia.