Rekordy

Najnowsza książka autora - „REKORDY”, to zbiór 66 wierszy, w których bohaterami są śląscy Żydzi, mieszkańcy regionu, śląska gwara wpleciona w język polski, postacie ze starych, przedwojennych fotografii, znalezionych na targach staroci i artyści m.in. Erwin Sówka, Frida Kahlo i Diego Rivera. Sporo miejsca Pietrzak w swoim tomie poświęca także wojnie i temu co ona pozostawiła jego pokoleniu, dziś już trzeciemu. Jak mówi autor, „Rekordy” to próba spojrzenia na to, co nam zostało z przeszłości, ale z dalekiej perspektywy.

- Sporo w książce różnych zapisów rozpadu i godzenia się z upływem czasu. Rozważań na temat tego co po życiu, po nas, po rzeczach, domach. Jest to także, a może przede wszystkim książka o tym, co zostaje po ludziach, a w zasadzie, co po nich nie zostaje. I tak jest w fotograficznym cyklu „Chłopcy malowani” o jednym zdjęciu niemieckiego żołnierza z okresu II wojny światowej, do którego, ktoś taki jak ja, siedzący w 2012 roku może dopisać niezliczoną liczbę historii o nim – pozytywnych, negatywnych, osądzających, wybielających, czułych, okrutnych. Podobnie zresztą dzieje się w cyklu „POGŁOSY”, który opowiada o śląskich i krakowskich Żydach. Zresztą cykl powstał po rozmowach z osobami, które przeżyły. Do tego dochodzi w książce spojrzenie na wojnę i okres powojenny, ale z perspektywy trzeciego pokolenia, czyli tego, do którego informacja dotarła o tym z drugiej i trzeciej ręki – mówi o książce Tomasz Pietrzak.

To już druga książka w dorobku Pietrzaka, debiutancki tom „Stany Skupienia” w 2008 roku wydał Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu.

Tomasz Pietrzak (ur. 1982), autor tomów wierszy "Stany Skupienia" (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów, seria Pisma Literackiego RED, 2008) i „REKORDY (Mamiko, 2012 - CZERWIEC 2012). Publikował m.in. w Toposie, Gazecie Wyborczej, Odrze, Kresach, Wyspie, Rita Baum, Red, fo:pa, Portrecie, Kwartalniku Literackim BLIZA, Kwartalniku Literackim WYSPA, ARTeriach, Kwartalniku sZAFa, Migotaniach i artPapierze. Jego wiersze znalazły się m.in. w antologii Amnesty International "Daj Słowo", a także w słoweńskiej antologii "Moral Bi Spet Priti" autorstwa Brane Mozetica. Wiersze tłumaczone były na angielski, słoweński, czeski. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, mieszka w Katowicach.

Informacje dodatkowe o Rekordy:

Wydawnictwo: Mamiko