Ruda Sfora

Opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia
Gdy zwycięża wiara ludzi przekonanych, że nie wierzą w nic, Ruda Sfora spopiela Świat i Zaświaty. To naznaczona rdzą zakrzepłej krwi, potężna nienawiścią i butą, maszyna do zabijania.

Widmo skazanej na przegraną wojny z Rudą Sforą zawisło właśnie nad kosmosem Jakutów. Straceńczej misji podjąć się muszą: młody szaman na kulawym, gadającym koniu, pieśniarz - wojownik ze szponem w sercu, harda półbogini i kościej - tupilak, który miał być bardzo zły...ale nie umiał.
Tajemniczy świat syberyjskich legend i mitów

Informacje dodatkowe o Ruda Sfora:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2007 (data przybliżona)

Kup książkę Ruda Sfora

Ruda Sfora - opinie o książce

Kolejna już książka tej autorki i kolejna naprawdę świetna lektura. Bardzo głęboko przeżyłam przygody młodego szamana, który odwiedza wszystkie Nieba dostępne tylko dla najbardziej zasłużonych. Poznanie wspaniałych przyjaciół i stworzenie prawdziwych trwałych relacji z nimi przypomina mi o budowaniu relacji z moimi znajomymi i rodziną. A takie właśnie przeżywanie wspólnie dobrych i złych momentów sprawia, że nasze życie nabiera wartości. Bardzo głębokie przemyślenia autorki dają mi poczucie niezmarnowanego czasu na lekturę "fantastycznej" książki.
Jestem zachwycona. Przepiękna opowieść o tym jak jedne idee niszczą inne i o tym jak owe idee walczą o swoje istnienie. Opowiada o młodym szamanie z dalekiej Syberii, który stara się ocalić świat swoich wierzeń przed bezdusznym, następującym zewsząd załamaniem religijności. Kiedy Ergis był szczęśliwy śmiałam się na głos, gdy on płakał ja też płakałam, co pokazuje jak autorka wspaniale operuje słowem i emocją. Zabawne postacie i naturalne dialogi, do tego mało znana, a jakże bogata mitologia ludów syberyjskich to niepodważalne atuty powieści. Zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2021-05-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2021,

"Ruda Sfora" opowiada przygodę chłopca, który ma zostać szamanem, lecz pewien oszust niweczy jego szansę na tę zaszczytną pozycję. W tym samym czasie pojawia się wielkie niebezpieczeństwo,któremu chłopiec musi stawić czoło. Książka rozpoczyna się bardzo ciekawie, już od pierwszych stron zachęcając do zapoznania się z historią bohaterów do samego końca. Nie ma tutaj ani chwili na nudę. Na drodze bohaterów ciągle stają nowe przeszkody, którym muszą sprostać. Przedstawiony tutaj świat jest interesujący.Chciałoby się go poznać dokładniej, "pobyć w nim"dłużej. Powieść nie jest jednak aż tak długa, szybko się kończy - a raczej za szybko, bo jakiś drobny niedosyt pozostaje - szybko się ją czyta i miło spędza czas na lekturze kolejnych rozdziałów.

Dość wymagająca lektura opowiadająca historię chłopca, Ergisa, który po śmierci swego dziadka ma zostać szamanem w ich jakuckiej wiosce. Chłopiec pada jednak ofiarą spisku i zostaje oderwany od rodziny, tracąc bezpowrotnie beztroskie dzieciństwo. Następnie jest zmuszony do podjęcia podróży po nieznanym sobie świecie oraz zaangażowania się w walkę, której nie rozumie. Kiedy nie ma już nadziei, życie po raz kolejny zaskakuje Ergisa i wszystko ulega zmianie, jednocześnie wracając do normy.

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-05-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

Maja Lidia Kossakowska buduje swoje fantastyczne światy przy wykorzystaniu mitologii. Tym razem swoją historię wplotła w wierzenia ludów Syberii. Powstała klasyczna powieść drogi, z nietypowym składem i beznadziejną misją.

Ale “Ruda sfora” ma w sobie prawdę o tożsamości, o zachowaniu pamięci. Jest to również historia o tym, jak w imię postępu i pustych idei  człowiek odcina się od swoich korzenii.

“Ruda sfora to skondensowana wola, przekonania i wiara. Jak zawsze w przypadku cudów i magii. Tylko tym razem to wiara ludzi, którzy uważają, że w nic nie wierzą”.

Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2019-08-24, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Więzy krwi
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Więzy krwi

Więzy krwi to zbiór intrygujących, pełnokrwistych opowiadań. Ich wspólnym mianownikiem jest mroczny klimat zagłady, beznadziei i śmierci. Autorka prezentuje...

Czerń
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Czerń

Malaria szepcze do mnie czule, lód w mojej głowie zaraz rozsadzi mózg, czuję jak tyka niewidzialny zegar uzbrojonej bomby. Krwi!!! Korespondenci wojenni...