Schizma

Data wydania: 2010-06-30
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788361989196
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Jest rok 1521. Trwa kryzys w Kościele katolickim. Rzym trawi symonia, spiski, zaangażowanie w świecką politykę, wiernych oburza sprzedaż odpustów, przeznaczonych na budowę najwspanialszego kościoła świata chrześcijańskiego – Bazyliki św. Piotra. Pojawia się jednak reformator, obdarzony bystrym umysłem mnich-augustianin. Szansy na zmianę upatruje w powrocie do korzeni, do Pisma Świętego. Odnowy Kościoła pragnie również najpotężniejszy monarcha Zachodu, cesarz Karol V. Okazję ku temu daje wybór na Stolicę Piotrową niezwykle prawego kapłana, papieża Hadriana VI.

Oto opowieść o trzech wybitnych indywidualnościach, zaangażowanych w największą polityczno-religijną grę połowy II tysiąclecia. To historia cesarza, papieża i zwykłego mnicha, w którego sercu rodzi się pragnienie odnowy Kościoła.

Czy mnich reformator zostanie nowym świętym Franciszkiem? Czy zasiądzie może w Kolegium Rzymskim jako kardynał? Czy papież przeprowadzi reformę? Czy wesprze ją cesarz?

Schizma to powieść o wypadkach, które doprowadziły do największego rozłamu w dziejach Kościoła zachodniego, przedstawiona w zupełnie nowy sposób. Opowieść o tym, jak o losach chrześcijaństwa zadecydowały nie publiczne dysputy i teologiczne argumenty, ale ludzkie namiętności, żądza władzy i pragnienie zemsty. A wreszcie spisek, trucizna i sztylet skrytobójcy. To historia spisków snutych przez kardynałów i brutalności świeckich książąt. Opowieść o okrucieństwie i zdradzie. Historia wypadków, które doprowadziły do schizmy.

Podział Kościoła zachodniego trwa do tej pory. Schizma Jesusa Bastante Liebany dotyczy przełomowych dla Zachodu wydarzeń związanych z Reformacją i Kontrreformacją. Powieść ta jest sensacyjną historią wielkiej polityki i dyplomacji, w której naprawdę istotne wydarzenia mają miejsce na drodze manipulacji i zakulisowych intryg. Trzy wielkie postacie powieści – Luter, Karol V i Hadrian VI – desperacko szukają dobra Kościoła, jednak bez efektów. Choć w ich rękach spoczywa ogromna odpowiedzialność, w kluczowych momentach stają się jak najsłabsi z ludzi. Choć autor książki jest katolikiem, uważa jednak, że po lekturze jego książki „wielu katolików uzna, iż Luter miał rację w wielu sprawach, a protestanci – że zerwanie z Rzymem nie było wcale konieczne i było owocem politycznych knowań”.

Schizma to książka o kryzysie Kościoła na czasy kryzysu Kościoła.

Kup książkę Schizma

Avatar użytkownika - slk
slk
Powieści historyczne – w zasadzie – można pisać na dwa różne sposoby. Stawiając główny nacisk na dramatyczne wydarzenia, niejako podporządkowując akcji tło historyczne i traktując dzieje danego miejsca czy kraju czysto instrumentalnie, bądź też przeciwnie: czyniąc elementy fabularne jedynie pretekstem do opowiadania o historii. Wydaje się, że Jesus Bastante Liebana, autor znakomitej powieści "Schizma", obrał drogę jeszcze inną. O postaciach historycznych opowiada tak, jakby były one bohaterami dobrej powieści. Na pierwszy plan – miast dat czy przyczyn kolejnych wydarzen w skali makro – wysuwają się więc ludzie. Ludzie, z całą złożonością ich motywów, sympatii i antypatii. Ludzie ogarnięci żądzą władzy lub gotowi poświęcić wszystko wielkiej idei. "Schizma" to więc opowieść o początkach reformacji, a więc o czasach dla Kościoła szczególnie trudnych. To opowieść o tym, jak zniweczono ideę jedności wśród chrześcijan oraz jak próbowano jedność tę ratować. To opowieść o ludziach, którym do ideału daleko - ale też o ludziach, których łatwo potrafimy zrozumieć, pojąć, którzy szybko stają się nam bliscy – niezależnie od tego, po której stronie w kluczowym momencie się opowiedzieli.     Ale po kolei. Na kartach powieści poznajemy cesarza Karola – człowieka przez całe życie przygotowywanego do objęcia tronu hiszpańskiego ...

Opinie o książce - Schizma

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Wspaniała powieść, pełna napięcia do ostatniej strony
Bardzo chciałbym przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie ;)
Avatar użytkownika -

Tematyka danej książki jest nad wyraz kusząca ;]
Avatar użytkownika - limonaa
limonaa
Przeczytane:2010-06-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Z wielkim zainteresowaniem sięgnę po nią