Siódmy rok

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-01-01
ISBN: 978-83-7839-012-1
Dodał/a książkę: jusia

Czy siódmy rok małżeństwa naprawdę jest pechowy?

W małżeństwie Elizy i Adama nie było zdrad ani wzajemnego oszukiwania się. Mijał siódmy rok ich małżeństwa i oboje po prostu doszli do wniosku, że wspólna małżeńska droga zaprowadziła ich w ślepą uliczkę. Zgodnie stwierdzili, że najlepiej wychodzi im przyjaźń, i postanowili na tym poprzestać.

Po rozprawie rozwodowej Eliza wraz ze swoją przyjaciółką świętuje nowy rozdział życia. W barze natykają się na Adama, który wpadł dokładnie na ten sam pomysł. Podczas rozmowy Adam stwierdza, że byłby w stanie wybrać Elizie lepszego partnera życiowego niż uczyniłaby to ona sama. Eliza rozbawiona tym pomysłem jest przekonana, iż to ona poradziłaby sobie lepiej znajdując odpowiednią kobietę dla niego. Zakładają się o to, które z nich będzie potrafiło celniej trafić w gust byłego małżonka. Rozpoczyna się pełna prób i często komicznych błędów walka o to, kto komu znajdzie lepszego partnera. Pod płaszczykiem niewinnego zakładu kryją się jednak prawdziwe emocje i nieuświadomione jeszcze uczucia.

Czy nietypowy zakład uzmysłowi im, ile tak naprawdę dla siebie znaczyli? Czy może uczynią to ich nowi partnerzy?

Kup książkę Siódmy rok

Opinie o książce - Siódmy rok

Avatar użytkownika - maggie28
maggie28
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książki, z biblioteki,
W ramach swojego prywatnego zobowiązania na ten rok postanowiłam rozpocząć poznawanie polskiej literatury współczesnej. Zupełnie przypadkowo na pierwszy ogień poszła Agata Kołakowska i jej „Siódmy rok”. Dlaczego? Może dlatego, że przeczytałam u koleżanek na blogach pochlebną recenzję tej książki i zamówiłam ją sobie w bibliotece. A może zaciekawił mnie tytuł powieści ze „szczęśliwą siódemką” w nazwie? A może okładka, gdzie w łóżku dwoje partnerów siedzi zakrywając twarze gazetami? Nie wiem… ale przecież nie to jest najważniejsze. Najważniejsza, że moja przygoda z Agatą Kołakowską na pewno nie skończy się na tej pozycji, a więc wybór był jak najbardziej trafny. Agata Kołakowska – polska pisarka młodego pokolenia – urodziła się w 1984 roku we Wrocławiu. Tu na Uniwersytecie Wrocławskim ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną. Już w czasie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od dawna marzyła o tym, żeby pisać i marzenie swoje zrealizowała. Do tej pory napisała sześć książek dla kobiet i o kobietach – „Przyjaciółki”, „Patrycja”, „Siódmy rok”, „Niechciana prawda”, „Płótno” i „Wszystko, co minęło” . „Siódmy rok”, wydany w styczniu 2012 roku, był jej trzecia powieścią. Pisarka lubi koty (podobnie ...
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,
Moja pierwsza refleksja jaka nasunęła mi się w głowie po zamknięciu książki brzmiała '' to wszystko to jakaś nieprawdziwa bzdura '' . Dokładnie tak się czułam czytając tą pozycję . Ale zacznę od początku , Okładka jest fajna i naprawdę wiele mówiąca . Rozumiem że małżeństwa czasami się sobą nawzajem znudzą i wtedy rzeczywiście ich świat wygląda jak tych dwoje na okładce , każde w swoim świecie osłoniętym gazetą , odgrodzonym i tylko czasem wychyla się jedna albo druga głowa z jakimś banalnym pytaniem na przykład '' zrobić jutro zakupy '' ? Czy jakimś podobnym w treści . Ale w mojej ocenie ta książka na okładce się zaczęła i tamże powinna zostać zakończona . Po pierwsze nie wierzę że po rocznej terapii z takimi problemami jak te Adama i Elizy , nie dali sobie rady . Po drugie odczułam punktowanie sytuacji zupełnie bez rozwinięcia i jakiejkolwiek refleksji . Punkt pierwszy Eliza zamyka swój klimatyczny sklep , który okazuje się być niedochodowy . Punkt drugi , oczywiście ostatni klient robi spore zakupy i '' przypadkiem '' zapomina swojej aktówki . Potem następnymi '' przypadkami '' , okazuje się że to lekarz i że właśnie otwiera klinikę i szuka fachowca , akurat w takiej dziedzinie jaką reprezentuje Eliza . Zatrudnia ją bez porozumienia ze swoim wspólnikem Pawłem , bez żadnej rekrutacji , ot tak po prostu dziewczyna niemal z ulicy , poznana parę dni wcześniej , normalnie jakaś współczesna bajka o kopciuszku . Potem równie przypadkiem okazuje się że pan doktor Krzysztof też się będzie rozwodził , bo właśnie opuściła go żona , odchodząc do innego . Nie za dużo tych '' przypadków '' ? Miejscami , czytając miałam ochotę krzyknąć za znaną z pewnego kabaretu Mariolką '' No HELOŁ '' , czy ja jestem w jakiejś piaskownicy ? żeby mi takie grubymi nićmi kity wciskać ? Aaa , jest jeszcze taki klasyczny banał jak zacięta winda na półpiętrze z wiadomym doktorem i Elizą w środku . A relacje małżonków , albo byłych małżonków jak kto woli też po prostu cud miód i orzeszki , zupełnie nie rozumiem po co podejmują decyzję o rozwodzie skoro wręcz obrzydliwie jedzą sobie z dzióbków . '' Masz rację . Nie możesz przez całe życie żyć pod moje dyktando , prawda ? Rozbijać się o granice , które ci wciąż wyznaczam '' a on na to : '' To ty zasługujesz na kogoś lepszego , Elizo . Taka jest prawda . Jestem dla ciebie zbyt banalny i zbyt prosty . A w dodatku uciążliwy . '' Opadły mi ręce i usłyszałam zgrzyt własnych zębów . Oczywiście żeby nie było , że byli już małżonkowie przestają się widywać , znowu '' przypadkiem '' teściowa Elizy , z którą ta zawsze miała dobry kontakt łamie nogę i nasza ŚWIĘTA ! Eliza bierze ją do swojego domu , by się nią opiekować , bo przecież '' wzięłam rozwód z twoim synem , a nie z tobą '' . Ja naprawdę wiele jestem w stanie zrozumieć , że kulturalny rozwód , że bez publicznego '' prania brudów '' , że nie warczymy na byłych współmałżonków , ale ludzie bez przesady ! Nie wiem jaki jest '' target group ''dla tej książki , ale mam nadzieję że nie jest to pozycja kierowana do młodych czytelników którym jeszcze łatwo jest wmówić że życie właśnie tak wygląda . A to szukanie sobie nawzajem nowych żon i mężów to już zupełne kuriozum i wisienka na torcie '' przypadków '' tej książki . Autorka mimo wcale młodego wieku już kilka książek w swoim życiu popełniła , aczkolwiek ja raczej nie pokuszę się o przeczytanie jakiejś następnej . Szkoda mojego czasu , kiedy jest tyle innej naprawdę świetnej literatury . NIE POLECAM .
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka o Elizie i Adamie, którzy decydują się na rozwód po siedmiu latach małżeństwa. Rozstają się w przyjaźni, bez stresu, po prostu niezgodność charakterów - ona domatorka, on żądny przygód i adrenaliny. Po ostatniej rozprawie postanawiają, że znajdą dla siebie nawzajem idealnych partnerów. Każde z nich chce wygrać zakład i udowodnić, tej drugiej stronie, że znają bardzo dobrze. Ja przewidziałam zakończenie (chociaż w trakcie się działo). Czy wam także to się uda? Polecam
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Siedem lat i Eliza i Adam postanawiają się rozstać.Przekornie zakładają się komu uda się znależć partnera dla drugiego mają na to trzy szanse:) Mimo starań i prawie pewniaków z każdej ze stron niespodziewanie kończy się to powrotem do ,,starego":) To super przykład jak ludzie dopiero po rozstaniu uświadamiają sobie co stracili.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-01-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
Avatar użytkownika - Monia_31
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wszystko co minęło
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Wszystko co minęło

Opowieść o odważnej kobiecie, która postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę.Justyna zaczyna wszystko od nowa. W starym życiu była porzuconą córką...

Patrycja
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Patrycja

Większość książek przedstawia to, co dzieje się przed sakramentalnym "tak", pozostawiając czytelniczki w niewiedzy, jak później wygląda "i żyli długo i...