Skrawek nieba

Wydawnictwo: Magnum
Data wydania: 2012-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-89656-88-9
Liczba stron: 492
Dodał/a książkę: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Ocena: 6 (2 głosów)

Wydane w wielu krajach niezwykłe wspomnienia, pisane z perspektywy żydowskiej dziewczynki, która w chwili wybuchu wojny miała dziewięć lat. Jej szczęśliwe dzieciństwo skończyło się jesienią 1939 roku, gdy po ucieczce z rodzinnego Kalisza znalazła się z rodzicami w okupowanej Warszawie. Przemycona z warszawskiego getta na „drugą stronę”, ukrywała się u zaprzyjaźnionej rodziny, a potem w katolickim klasztorze i w sierocińcu. Na podstawie książki powstał ośmiogodzinny serial telewizji niemieckiej ARD, a także adaptacje teatralne. Skrawek nieba jest pierwszym polskim wydaniem książki Janiny David.

Kup książkę Skrawek nieba

Opinie o książce - Skrawek nieba

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Prawdziwa historia przetrwania żydowskiego dziecka w czasach II wojny światowej na terenie Polski, podczas gdy reszta jej rodziny została zamordowana przez nazistów. Wspomnienia spisane przez ocalałą, która musiała pogodzić się ze śmiercią bliskich i żyć nadzieją, że uda jej się przetrwać... Janina David mieszkała z rodzicami w Kaliszu. Każde wakacje spędzała w wiosce otoczonej lasami, gdzie dzieci zbierały grzyby, jagody i opowiadały sobie historie, siedząc na gałęziach drzewa. Była jedynaczką, wiodła życie bez problemów w pełnej miłości rodzinie. Ale gdy miała 9 lat nastąpiły wydarzenia roku 1939 i wtedy jej życie uległo całkowitej przemianie. Wyrwana z sielskiego życia wybuchem wojny, dziewczynka wraz z rodziną znalazła się w transporcie do Warszawy, bo uważano ją za bardziej bezpieczne i anonimowe miejsce dla polskiej ludności żydowskiej. Tam trafili do getta. Przeżycie w pierwszych latach wojny było przede wszystkim kwestią nie umarcia z głodu. Podczas codziennych podziałów żywności na ulicach, Janina obserwowała uchodźców z odległych części Polski, chudnących z każdym dniem i stających się coraz bardziej zdesperowanymi. Przy tak małych racjach żywnościowych ludzie szybko stawali się ponownie głodni i zaspokojenie tej podstawowej potrzeby stawało się dla nich najważniejsze. Ostatecznie skupiając się na przetrwaniu naszej bohaterce udało się uniknąć deportacji do obozu koncentracyjnego ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
"Skrawek nieba" to poruszająca do głębi autobiograficzna opowieść o losach żydowskiej dziewczynki, Janiny David podczas II wojny światowej. Książka przesiąknięta jest cierpieniem i głodem, przepełniona opisami życia w getcie, ciągłymi tułaczkami - od domu przyjaciół rodziny, przez sierociniec aż po klasztor. Dzieciństwo Janiny zostaje brutalnie przerwane, musi nauczyć się żyć bez rodziców i bez jakiejkolwiek wieści od nich. Jakże okropnie zagubiona musiała się czuć ta dziewczynka, do tego wiecznie znajdowała się w niebezpieczeństwie, musiała pilnować się, by nie zdradzić swej prawdziwej tożsamości. I ile osób ryzykowało życiem, aby ją uratować! Jedno ze zdań wypowiedzianych przez dziewczynkę będącej w rozpaczy i na rozdrożu tkwi w mym sercu niczym kolec i rozdziera wewnętrznie tak, iż łzy stają momentalnie w oczach. Nie będę tu jego zdradzać, zachęcam do lektury. Dodam tylko, że niesie ono jednak dość optymistyczny przekaz, iż nawet gdy świat nam się wali na głowę, wszelkie komórki naszego ciała przeszywa ból, istnieje jakieś wyjście z sytuacji. Wiele zależy od nas i od tego, czy damy radę udźwignąć to, co nas spotkało.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy