Stangret jaśnie pani

Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2012-07-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788389923820
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę: danutka

Ocena: 5.67 (3 głosów)

"Stangret jaśnie pani" to historia życia pięknej, wytwornej kobiety i zakochanego w niej od pierwszego wejrzenia prostego chłopa. Historia namiętności i chłodu, odwagi i niewiary w przyszłość. Wszystko to rzucone na wyjątkowo plastycznie przedstawione tło najpierw wojny, później pełnej paradoksów powojennej rzeczywistości.

Czytelnik ma okazję poznać barwny świat polskiej wsi, bardzo odbiegający od zwyczajowych stereotypów - pełen namiętności, brutalności i bezwzględności.

Mimo wielu wątków i pulsujących życiem postaci, najważniejsza jest tytułowa para: zagubiona w nowej dla niej rzeczywistości piękna Olga i nieustępliwie dążący do spełnienia swej miłości Tymon.

Kup książkę Stangret jaśnie pani

Opinie o książce - Stangret jaśnie pani

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Koniec II wojny, warszawiacy uciekają ze stolicy po powstaniu, szukają schronienia w okolicznych miejscowościach. Spokojny majątek ziemski zdaje się doskonałym azylem dla Olgi, żony polskiego lotnika walczącego w Anglii. Tam umęczona kobieta znajduje chwilę oddechu i spokój, którego potrzebowała po wypędzeniu z domu i śmierci matki, tam poznaje jaśnie panią, właścicielkę, która przyjmuje ją pod dach jako kuzynkę z Krakowa, i Tymona, stangreta z dwójką dzieci i dziadkiem pod opieką. Tam też zostaje po wojnie, układając sobie stabilne, pożyteczne życie jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Bardzo spokojna jak na te trudne czasy opowieść o rodzącej się miłości, o czekaniu na ukochanego i ukochaną, o wyborach, do których jesteśmy zmuszeni przez los, przeznaczenie czy ludzi. I o sile, którą dysponuje człowiek mimo trudności, sile do pokonywania przeszkód i dążeniu do wytyczonego celu. I jeszcze o tęsknocie, bezbrzeżnej i bolesnej, karmionej nadzieją do ostatka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2017-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam, książki bez daty,
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane,
Inne książki autora
Piękna pokora
Stanisława Fleszarowa-Muskat 0
Okładka ksiązki - Piękna pokora

Piękna pokora to powieść, której bohater, młody artysta malarz, zostaje powołany do służby w marynarce Wojennej. Przed wojskiem był zdolnym studentem Akademii...

Most nad rwącą rzeką
Stanisława Fleszarowa-Muskat0
Okładka ksiązki - Most nad rwącą rzeką

Kiedy Dominika wyrusza do Hiszpanii na wymarzoną wycieczkę z Łukaszem, jeszcze nie wie, że przewrotny los w ciągu zaledwie kilku dni zbuduje na jej drodze...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy