Tajemnica niebieskiego kufra

„To niewiarygodne, że mogę uchylić rąbka tajemnicy życia mojej mamy. Zapraszam wszystkich do jej odkrycia”. Po śmierci matki Lise Dion odkrywa w niebieskim kufrze, który od najmłodszych lat rozbudzał jej wyobraźnię, zaskakujące dokumenty dotyczące życia tej niezwykłej kobiety. Lise pragnie zrozumieć, co przeżyła Armande. Opisuje jej dzieje, przeplatając odkrytą w kufrze prawdę z czasów drugiej wojny światowej z bardzo bliską rzeczywistości fikcją. Armande zostawiła swojej jedynej córce bezcenne dziedzictwo, którym ta postanawia się podzielić z czytelnikami.

Informacje dodatkowe o Tajemnica niebieskiego kufra:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-02-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7839-039-8

Kup książkę Tajemnica niebieskiego kufra

Tajemnica niebieskiego kufra - opinie o książce

Avatar użytkownika - violeta86
violeta86
Przeczytane:2015-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kolejna poruszająca i wzruszająca pozycja. Czyta się lekko i przyjemnie. Polecam.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Jak to jest spędzić życie z osobą, o której tak naprawdę nic nie wiemy? Co skłania do zachowania w tajemnicy wydarzeń z przeszłości? Z tymi pytaniami musiała się zmierzyć Lise Dion, która po śmierci matki adopcyjnej porządkowała jej mieszkanie. Najważniejszym elementem dekoracyjnym mieszkania Armande, matki Lise, był niebieski kufer. Tajemnice, które krył ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci starszej kobiety. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że nie było w nim nic ciekawego. Ot, po prostu: różaniec, fotografia przedstawiająca młodą zakonnicę, kilka zeszytów i list skierowany do córki. Jednak lektura dzienników sprawiła, że Lise poznała swoją matkę na nowo. Okazało się, że ta spokojna kobieta, przeżyła w swoim życiu wiele dramatycznych chwil. Kolejne zeszyty odkrywały przed Lise następujące tajemnice: życie spędzone w zakonie, absurdalny powód aresztowania podczas II wojny światowej, ciężką pracę w obozie w Buchenwaldzie, niezrozumiałą decyzję Kościoła. "Tajemnica niebieskiego kufra" to książka, która porusza i wzrusza. Odnajdziemy w niej rozpacz, niepewność, siłę przyjaźni, która rozkwitła w nieludzkich warunkach obozowych, złość, radość życia. Dramat ludzi podczas II wojny światowej został nakreślony w sposób subtelny. Narratorka nie skupia się na szczegółowym opisie bestialstwa oprawców. Swoją uwagę kieruje na fakt, że w tych nieludzkich warunkach możliwe były zwykłe ludzkie odruchy. Książkę czyta się szybko. W zasadzie wystarczy jej poświecić jeden wieczór, gdyż historia Lise i Armande sprawia, że nie można się od niej oderwać. A po lekturze nasuwa się stwierdzenie: Jak dobrze, że dane mi było urodzić się po wojnie.