Tajemnicza historia wampirów

Informacje dodatkowe o Tajemnicza historia wampirów:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2007-11-06
Kategoria: Informatyczne

Kup książkę Tajemnicza historia wampirów

Tajemnicza historia wampirów - opinie o książce

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Czy ktoś, kto widział dziesiątki filmowych wersji czynów Drakuli i Nosferatu, może jeszcze dowiedzieć się czegoś nowego o tych tajemniczych i przerażających istotach? Zdecydowanie tak. Książka prof. Lecouteux zawiera mnóstwo najczęściej nieznanych albo mało znanych faktów dotyczących niezwykle złożonego fenomenu wampiryzmu. Okazuje się na przykład, że ów rodzaj wampira znany nam z literatury i filmu jest tylko jednym z wielu. Również sposoby zgładzenia tych potworów nie ograniczają się do czosnku i osikowego kołka. Autor przedstawia rozległy i spójny obraz mitu wampira, rozpoczynając od antropologicznej analizy wierzeń związanych ze śmiercią, by następnie opisać życie zmarłych według różnych legend, wierzeń i podań. Czytelnik, wędrując po całej Europie, poznaje m.in. "pożeraczy", "dusicieli" oraz inne demoniczne monstra; granica pomiędzy wampirami a wilkołakami, strzygami - a nawet czarownicami - była nader płynna. Daleko liczniejsze niż te powszechnie znane były też oznaki wskazujące, że ktoś po śmierci na pewno stanie się wampirem... Claude Lacouteux jest profesorem Sorbony; jego specjalność to literatura i kultura średniowiecza. Napisał wiele książek i publikacji dotyczących dawnych wierzeń ludowych i uchodzi za autorytet w dziedzinie duchów, wróżek, czarownic, wilkołaków i demonów. Książka profesora Lecouteux pozwala nam poznać odpowiedzi na te i inne pytania. Na pewno miłośnicy wampiryzmu, pochłaniając kolejne książki, nieraz zastanawiali się nad ich początkiem. Tutaj jednak, w tym bardziej naukowym podejściu, nie znajdziemy już powtarzalnych historii, od których chyba coraz częściej staramy się uciec. Poczynając od przedstawienia Lecouteux pokazuje nam prawdziwą historię wampirów, które pojawiły się przed kilkoma wiekami, stając się istotą z pogranicza życia i śmierci, która niekoniecznie mieściła się we współczesnej konwencji. Myślę, że ta książka znalazłaby swoich fanów także wśród tych, którzy nie pasjonują się współczesnymi paranormalnymi horrorami o wampirach. Tutaj nie mamy banalnych, powtarzalnych opowieści, ale naukowe spojrzenie, odniesienia do kultur, do wierzeń, do historii, które czyta się z coraz większym zainteresowaniem i przyjemnością. To wspaniała praca badawcza, obejmująca wszystkie najważniejsze tematy wampiryzmu, opisująca je wyczerpująco i przy tym opatrująca je zawsze pomocnymi przykładami.Bardzo ciekawa lektura dla fanów wampirów, a także osób lubiących zagłębiać się w dawną kulturę i wierzenia, które dla nas dziś nieprawdopodobne, dawniej dominowały ludzkie umysły. Polecam wszystkim.
Avatar użytkownika - MoreThanBooks
MoreThanBooks