Tort weselny

Vincent et Berengère wstępują w związek małżeński. Oblubienica, najmłodsza córka szacownej zamożnej rodziny, niczego nie pozostawia przypadkowi: każdy szczegół jest drobiazgowo przygotowany, wyreżyserowany, wszystko ma chodzić jak w zegarku – perfekcjonistka Berengère pragnie, aby długo opowiadano o tym jako o wielkim widowiskowym wydarzeniu towarzyskim. Czytelnik uczestniczy w uroczystości – a raczej w tej współczesnej komedii ludzkiej - za pośrednictwem kilkorga gości weselnych, których oczami widzi ślub kościelny i przyjęcie weselne – i ogląda hipokryzję tzw. wyższych sfer, ważniejsze od uczuć niewolnicze przywiązanie do konwencji.

Informacje dodatkowe o Tort weselny:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2011-04-13
ISBN: 978-83-7508-328-6

Kup książkę Tort weselny

Tort weselny - opinie o książce

Avatar użytkownika - MarysiaK
MarysiaK
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Tytuł sugeruje, że to przyjemna książka, której centralnym punktem będzie uroczystość weselna. Tak jest w istocie, jednak podobnie jak z tortem ta powieść oprócz pięknej otoczki zewnętrznej kryje w sobie ciekawe wnętrze. Tak jak tort, którego każde piętro ma inny smak, tak tutaj każdy rozdział kryje w sobie zaskakujące przemyślenia. Dzień ślubu zostaje przedstawiony z perspektywy dziecka, księdza, siostry panny młodej, pana młodego i gości. Każdy rozdział poświęcony jest wrażeniom jednej osoby. Narracja jest jednak trzecioosobowa. Vincent et Bereng?re wstępują w związek małżeński. Od dnia zaręczyn Berengere robi wszystko by ślub był wydarzeniem idealnym, wszystko zaplanowała, nawet najmniejszy szczegół. Dla gości szczegóły nie są jednak najważniejsze, ślub to wydarzenie towarzyskie i tutaj najważniejsi są ludzie. Jak się okazuje najwięcej fałszu i obłudy widzi dziecko. Jeden z gości przyjechał "na łowy", Pan Młody marzy tylko o tym by ten dzień już się skończył, a do Panny Młodej dociera wreszcie co jest w tym wszystkim najważniejsze. Jeden dzień z perspektywy wielu osób to ciekawy zabieg. Książkę czyta się szybko, łatwo wyciągnąć z niej wnioski które są ukryte pod warstwą weselnego lukru.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2014-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przyjemna, lekka lektura powieści o wybranych uczestnikach wesela. Autora w ciekawy sposób prezentuje zarówno parę młodych, jak i kilku z gości zaproszonych na ślub i przyjęcie weselne.
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Hmm... Pierwsze dwie historie podobały mi się bardzo. Natomiast każda następna - coraz mniej.

Opowieść Damiena po prostu mnie wkurzyła. Wiem, że ona miała być taka wulgarna, z tymi wszystkimi określeniami typu "dymanko", "laseczka", "kaszalot", "tyłeczek", itd., ale całość jakoś mi się nie kleiła.

Opowieść panny młodej nieco wydumana, ale zakończenie raczej przewidywalne.

Podsumowując: "Tort weselny" czyta się szybko i przyjemnie. Porusza trudniejsze tematy (choroba dziecka, starość i śmierć), ale całość jest raczej lekka.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2012-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Marzenia wykute w kamieniu
Blandine le Callet0
Okładka ksiązki - Marzenia wykute w kamieniu

Niektóre epitafia na nagrobkach mają szczególną moc wskrzeszania przeszłości: przeczytanie ich sprowadza duchy tych, którzy odeszli...

Ballada Lili K
Blandine Le Callet0
Okładka ksiązki - Ballada Lili K

Ta powieść to przede wszystkim głos: głos młodej kobiety, wrażliwej i przenikliwej, delikatnej i upartej, która opowiada swoje dzieje od dnia, kiedy ludzie...