Trawa

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2015-04-22
ISBN: 978-83-7480-541-4
Dodał/a książkę: Renata Męczekalska

Wiele pokoleń temu ludzie uciekli na kosmiczną anomalię zwaną Trawą. Jednakże, zanim tam przybyli, inny gatunek uznał planetę za swój dom i zbudował na niej swoją kulturę... Teraz śmiercionośna zaraza rozprzestrzenia się pośród gwiazd, nie omijając żadnego świata poza Trawą. Okazuje się, że za tajemnicą odporności planety kryje się prawda tak wstrząsająca, że może oznaczać koniec wszelkiego życia.

Kup książkę Trawa

Opinie o książce - Trawa

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
  Za co kocham literaturę science - fiction..? Hmm.., odpowiedzi może być wiele i to bardzo różnorodnych. Jednak tak naprawdę wszystkie one mieszczą się w tym oto jednym stwierdzeniu, które oddaje całą wielkość tego gatunku. Brzmi ono: intelektualna odwaga połączona z artystycznym pięknem! To siła, moc, DNA science - fiction, które sprawia że wciąż sięgamy po opowieści o tym, co mogłoby, może lub co powinno się kiedyś wydarzyć..:) Rozrywka połączona z ciekawością poznawania tego, co niepoznawalne.. I chyba trudniej o lepszą reprezentantkę literacką powyższych wniosków, aniżeli powieść Sheri S. Tepper pt. "Trawa", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.    Książka ta przenosi Nas na tajemniczą planetę o nazwie "Trawa". Planetę tę zamieszkują potomkowie ludzkości, którzy wieki temu na wskutek przeludnienia musieli opuścić rodzinną Ziemię i osiedlić się w najodleglejszych zakątkach kosmosu. "Trawa" to niezwykły świat, w którym całą powierzchnię pokrywają połacie wysokiej, różnokolorowej trawy.. Jest to świat wyjątkowy także z innego powodu, mianowicie jako jedyne miejsce  we wszechświecie zdołało oprzeć się tajemniczej zarazie, która niszczy życie na każdej innej planecie, poza "Trawą". Z tego też powodu przybywa tu wraz ze swoją rodziną główna bohaterka opowieści - Marjorie Westriding-Yrarier, której zadaniem jest rozwikłanie ...
Avatar użytkownika - Patrycjaf
Patrycjaf
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 3, Przeczytałam, "Wyzwanie - fantastyka 2016,
Może i świat wykreowany przez autorkę jest oryginalny, mnie jednak nie urzekł. Co więcej, był w moim odczuciu przygnębiający a lektura pozostawiła w smutku. Nie chciałabym być w skórze żadnego z bohaterów. Bohaterowie raczej mnie irytowali, nie byłam w stanie nikogo polubić, a ich wzajemne relacje wyglądały jak wzięte z telenoweli. Akcja rozwija się bardzo wolno, nie wciąga. Książka niestety mnie rozczarowała.
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czytelnik który będąc w księgarni patrzy na książkę o tytule "Trawa" nie wie o niej nic. Po przeczytaniu opisu znajdującego się z tyłu na okładce, wydawać by się mogło że wie o tej powieści całkiem sporo. Jednak z każdym kolejnym przeczytanym rozdziałem jego wyobrażenia zostają zmienione, większość tego co można by wywnioskować ze zdobytych informacji okazuje się błędne, bądź powierzchowne. Wielowymiarowość i złożoność tej powieści jest jej największą zaletą, ponieważ na nią składają się pozostałe opisane koncepcje i metafory. Fantastycznie czyta się o konfliktach różnych inteligencji, sposobów myślenia czy religii, opisanych w sposób jaskrawy, lecz nie przejaskrawiony, prosty lecz nie oczywisty, oraz złożony, lecz nie chaotyczny. Takie powieści są moimi ulubionymi przedstawicielami science-fiction, ponieważ przekładają ludzkie współczesne bądź przyszłe problemy na realia międzyplanetarne, które są tak plastyczne, jak tylko wielka może być wyobraźnia autora.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
,,Trawę" po raz pierwszy zobaczyłam przypadkiem na półce w księgarni. Od razu przyciągnęła mój wzrok, nie tylko ze względu na tajemniczy, praktycznie nic nie mówiący tytuł, ale również ze względu na magiczną okładkę. Jest po prostu niesamowita i siedziała mi w głowie przez długi czas, aż w końcu książka ta zagościła na dobre na mojej półce. Prezentuje się pięknie, to już wiadomo, ale czy zawartość również urzekła mnie tak bardzo? Dawno temu ludzie opuścili rodzimą planetę i uciekli na Trawę - kosmiczna anomalia, której nazwa wzięła się z tego, co spotyka się na niej najczęściej. Trawa wszelkiego rodzaju i o każdym kolorze tęczy to coś, co charakteryzuję ową planetę. A w takiej trawie może się ukrywać nie jedno zagrożenie... Okazuje się, że człowiek nie był pierwszym mieszkańcem Trawy, inny gatunek już dawno zaanektował ją jako swój dom. Jednak Trawa wydaje się być ostatnią deską ratunku, bowiem śmiertelna zaraza nie pozostaje obojętna wobec żadnej planety - poza Trawą. Co jest na niej tak wyjątkowego, że ludzie nie chorują? ,,Potrzebuję jedzenia, mnóstwa jedzenia, a potem jakiejś znajomej książki oraz snu. Tutaj jest zbyt wiele dziwacznych rzeczy. Nawet kolory są niewłaściwe." Sheri S. Tepper to autorka, której do tej pory nie znałam. Jednak jakie to szczęście, że takowy stan rzeczy uległ zmianie! ,,Trawa" jest bowiem książką znakomitą, dopracowaną w każdym calu, zdecydowanie dla koneserów powieści fantastycznych. Przyznaję, że początkowo było mi nieco ciężko wczuć się w jej klimat, ale z czasem stawało się to coraz łatwiejsze. Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu i gdy już zdołałam zagłębić się w opowiadaną przez nią historię, to ciężko było się wyrwać z jej szponów. Pomysł bardzo ciekawy, a co najważniejsze - całkiem realistyczny. Kto wie, czy jakieś nasze kolejne pokolenie nie będzie musiało uciekać w przestrzeń kosmiczną, aby uciec od zagłady. Pojawia się tutaj spora liczba bohaterów i dosyć dokładnie poznajemy każdego z nich, nie tylko samą osobowość czy charakter, ale również historie i powód przybycia na Trawę. Początkowo można mieć pewne trudności w zapamiętaniu, kto jest kim, ale to szybko przemija. Losy wszystkich bohaterów splatają się na pewnym etapie powieści i wtedy widzimy, że każdy ma do odegrania swoją rolę w tej historii. Pani Tepper znakomicie wykreowała każdego z nich, tym samym tworząc gamę różnobarwnych indywidualności. W moich oczach najwięcej zyskała Marjorie, jest niezwykle złożoną i intrygującą postacią. Równie interesujący byli Zieloni Bracia oraz ich kultura, chociaż czuję lekki niedosyt w tym temacie. ,,Śmierć nie wydawała się zła, chociaż samo umieranie nie było tak proste, jak by tego pragnął." Bardzo spodobał mi się motyw Hippae. To istoty, które żyją na Trawie już od jakiegoś czasu, a ludzie starają się je udomowić, a wręcz wykorzystać dla własnej rozrywki. Wciąż pozostają jednak stworzeniami dzikimi, nieposkromionymi i co ciekawe - inteligentnymi. Chwilami miałam wrażenie, że wręcz kpią sobie z rasy ludzkie, niby się dają 'wykorzystać', ale tak naprawdę robią to tylko wtedy, kiedy im to pasuje. Ich zachowania są niesamowite, sam gatunek również - im bardziej poznawałam fakty dotyczące Hippae, tym bardziej mnie intrygowały. Autorka naprawdę miała znakomity pomysł. Podobnie jak sprawa z całą zarazą, której pokonanie i znalezienie lekarstwa jest wręcz misją nowo przybyłych. Wyjaśnienie tego, skąd się wzięła i jak z nią walczyć otrzymujemy dopiero na samym końcu, ale urzekł mnie fakt, że brzmiało bardzo naukowo i profesjonalnie. Sheri S. Tepper stworzyła niesamowity i intrygujący świat, pełen tajemnic i niebezpieczeństw, ale wciąż pełen niewypowiedzianego piękna. Z łatwością można sobie wykreować w głowie obraz całej planety, jak i jej mieszkańców. Szczegółowe i dokładne opisy tylko to ułatwiają, a klimat powieści nas w tym utrzymuje. Akcja toczy się tempem umiarkowanym, ale znużenie nikomu nie grozi. Sporo się dzieje, sporo się dowiadujemy... a ciekawość trzyma nas w napięciu aż do ostatniej strony. Pojawiają się zaskakujące zwroty akcji i elementy nieprzewidywalne. Zdecydowanie bardzo polecam sięgnięcie po tę powieść, zwłaszcza tym, którzy potrafią docenić głębię, dopracowanie oraz dobre pióro i polot pisarski! bookeaterreality.blogspot.com
Avatar użytkownika - danutka
danutka