Trojka

Nagroda Philip K. Dick Award.\r\n\r\nW oślepiającym blasku trzech fioletowych słońc troje wędrowców - stara Meksykanka, zautomatyzowany samochód terenowy i brontozaur - od setek lat brnie przez pustynię. Nie wiedzą, czy pustynia gdzieś się kończy, a jeśli nawet tak, to co znajdą na jej krańcu. Czasem napotykają idealnie zachowane, ale całkiem bezludne miasta. Nigdy nie spada ani kropla deszczu. Najgorsze jednak jest to, że nie pamiętają nic ze swojego życia przed pustynią - tylko nocą, w snach, przypominając sobie strzępy dawnych przeżyć.\r\nNoc sprowadza jednak szaleństwo burz piaskowych, które zamieniają ich ciałami, w jakiejś metafizycznej odmianie zabawy w komórki do wynajęcia. Dysfunkcyjni i zdezorientowani, wielokrotnie zabijają się nawzajem, nigdy jednak nie udaje im się umrzeć. Gdzie są? I jak mogą stamtąd uciec?\r\n\r\n,,Trojkę\" wychwalali za oryginalność i rozmach wizji tacy pisarze, jak John Shirley, Kathe Koja, Brian Stableford, Alan Brennert, Lance Olsen, Kathleen AnnGoonan, Brian Evenson, Paul Riddell, and Don Webb. Twórczość Stepena Chapmana wielokrotnie porównywano do dzieł Philipa K. Dicka, Terry\'ego Southerna, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake\'a, Angeli Carter i innych znakomitości literackich. Chapman potwierdza swoją renomę ,,Trojką\", która jest pewnym kandydatem do miana kultowej powieści fantastycznej.

Informacje dodatkowe o Trojka:

Trojka - opinie o książce

Avatar użytkownika - aishiteru
aishiteru
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2014, Mam,
Jedna z najdziwniejszych, o ile nie najdziwniejsza, powieść jaką przeczytałam. Przyszłość. Stara Meksykanka - Eva, jeep o imieniu Alex, oraz Naomi, która jest brontozaurem, wędrują od stuleci przez pustynię, opuszczone miasteczka etc., czas odmierzają im trzy fioletowe słońca na niebie. Nie wiedzą, jak się tam znaleźli, czują tylko, że jedynym sposobem na opuszczenie tego miejsca, jest dojście do końca. Idą więc. Nie pamiętają kim naprawdę byli, zanim trafili na to pustkowie. Przebłyski byłego życia mają jedynie w snach. Wraz z nadejściem wieczoru, nadchodzą też burze piaskowe, które powodują zamianę ich ciał. Uwięzieni w tym dziwnym miejscu, wielokrotnie popełniają samobójstwo, ale ciągle wracają do życia. Dlaczego? Każdy rozdział rozpoczyna się sentencją, która wprowadza w odpowiedni nastrój, oraz ma swoje odbicie w całym rozdziale. Bardzo mi się to podobało. "Trojka" zdecydowanie nie jest łatwą pozycją. Ma niewiele ponad 330 stron. Można więc pomyśleć, że z łatwością da się ją przeczytać w jeden wieczór. Bynajmniej! Autor stworzył tak dziwaczny świat, że ma się wrażenie, że każda przeczytana strona zbliża nas do szaleństwa! Co jest prawdą, a co kłamstwem?! Prawda co chwile się zmienia, poznajemy jeden fakt, by w mgnieniu oka stał się on kłamstwem, nic tutaj nie jest pewne, bo przecież "obłąkani ludzie kłamią. Żyją w swoich własnych światach". Powieść podobała mi się, chociaż świeżo po przeczytaniu czuję, jakbym i ja była szalona. Naprawdę. Myślę, że autorowi udało się doskonale ukazać umysł obłąkany, oraz wszelkie, najmroczniejsze nawet, zakamarki ludzkiej psychiki.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-24, 52 książki 2014,
Świat snów i obłąkania łączy się ze sobą i przeplata. Z niezbyt dobrym efektem. Książka składa się głównie ze snów, a czasem w tych snach są kolejne sny, z całym charakterystycznym dla nich absurdem i pokręconą logiką. Brzmi dobrze, a jednak wyszedł nachalny przerost formy nad treścią. Plus za wyobraźnię, ale książka jest bardzo męcząca i przez większość czasu po prostu nudna.
Avatar użytkownika - Calamity_Jean
Calamity_Jean