Tysiąc wspaniałych słońc

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-01-01
Tytuł oryginału: A thousand splendid suns
Tłumaczenie: Anna Jęczmyk
Dodał/a książkę: jusia

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

Kup książkę Tysiąc wspaniałych słońc

Opinie o książce - Tysiąc wspaniałych słońc

Avatar użytkownika - Nadis
Nadis
Przeczytane:2011-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czasami jakaś książka za nami chodzi. Albo gdzieś podsłyszymy o autorze, albo o samej książce. Ja poszłam do biblioteki i nie znalazłam książki po którą przyszłam. Ta była niedbale położona na równo ustawionych alfabetycznie w rządku książkach i po prostu mi 'przeszkadzała' w ich przejrzeniu. Wzięłam ją w dłoń i przejrzałam szybko interesujący mnie rządek książek. Nie było książki którą zamarzyło mi się tego dnia wypożyczyć. Spieszyłam się więc nie szukając innej książki zamierzałam tą trzymaną w dłoni odłożyć i wyjść. Zerknęłam i kojarząc autora z jego wcześniejszą udaną publikacją pomyślałam, że może jednak nie wyjdę z pustymi rękoma. Bez entuzjazmu zabrałam książkę do domu. Obawiałam się przesłodzonej, tkliwej historii, ale na szczęście w tym względzie się "zawiodłam". Książkę czyta się jednym tchem i ma swój specyficzny klimat. Najbardziej właśnie doceniam książki które mnie potrafią zachwycić pomimo że siadając do ich lektury nie przeczytałam wcześniej serii pozytywnych recenzji na ich temat. Inaczej też czyta się taką książkę mając świadomość że autor do fikcyjnej historii swoich wymyślonych bohaterów wplata delikatnie wątki ze swojego zawodowego doświadczenia, autentycznych historii z realnego świata i z życia ludzi napotkanych kiedyś na jego ścieżce życiowej i mających całkiem realne kłopoty których dyskretnym odbiciem mogą być historie opisane w jego powieściach.
UWAGA !! książkę czyta się ją jednym tchem, pochłania bez reszty i na długo pozostaje w pamięci czytelnika...ze mną tak było... Wzruszająca, momentami wstrząsająca historia kobiecej przyjaźni, pełnej oddania, poświęceń i miłości która rodzi się w obliczu bólu i cierpienia... Autor bardzo obrazowo i przekonująco pokazał sytuację afgańskich kobiet zawsze skazanych na kaprysy mężczyzn, na przemoc fizyczną i psychiczną, na dotkliwe kary. Usprawiedliwieniem dla ich oprawców są rzekome nauki Koranu. Bohaterki powieści pokazują jak wiele może wytrzymać człowiek , ile bólu może znieść by bronić drugą osobę Mimo tych przeciwności główne bohaterki powieści nie poddają się. Ich siła oraz zdolność do poświęceń robią na czytelniku ogromne wrażenie, wzruszają i na długo pozostają w pamięci.
Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Afganistan to jednak piekło na ziemi. Nawet nie jestem sobie wstanie wyobrazić tego, co czują takie kobiety- jak te dwie główne bohaterki. Nie ma znaczenia czy pochodzisz z dobrej rodziny czy też nie. Mąż ma prawo zrobić z tobą co chce, bo jesteś tylko kobietą- kimś kto ma mu służyć, być mu oddanym i posłusznym. Mariam i Lajla potrzebują siebie nawzajem, by przetrwać w szponach tyrana, jakim jest ich wspólny mąż. Te kobiety naprawdę, choć może z początku nie darzą siebie sympatia i uważa jedna drugą za wroga- są sobie bliższe i bardziej potrzebne- co pokazuje czas. Bardzo ciężko się to czyta, bo przeważają naprawdę złe emocje- smutek, łzy, może nawet tęsknota do wolności? Warta przeczytania, jednak przed uprzednim przygotowaniu się na szok. Pozostawia ślad w pamięci zapewne na długo. Choć te kobiety próbują sobie nawzajem pomóc i zdają sobie sprawę, że są poniżane, to wiem że w rzeczywistości są i takie kobiety, które uważają to za poświęcenie i wcale nie chciałyby zerwać z takim życiem. Nie potrafię zrozumieć takiego świata...
Avatar użytkownika - PaniKaP
PaniKaP
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2010, Ulubione,
Niesamowita książka, jedna z lepszych jakie było mi dane przeczytać. Piękna i wzruszająca, ale również przerażająca i okropnie smutna. Pokazuje życie i losy dwóch kobiet mieszkających w Kabulu, Mariam i Lajli, których losy splatają się ze sobą. Obraz kobiet żyjących w świecie jednego mężczyzny, tyrana, który robił z nimi co chciał, bo miał ku temu prawo. Kobiet które musiały znosić największe upokorzenia i cierpienia. Pokazuje jak wiele może wytrzymać człowiek, ile bólu jest w stanie znieść by bronić drugą osobę. Powieść o prawdziwej miłości, poświęceniu, strachu i wojnie. Napisana pięknie i płynnie, sprawia że ciągle się do niej wraca, wstrząsa i nakłania do refleksji. Pozycja obok której nie można przejść obojętnie.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo cenię sobie tego autora po przeczytaniu jego "Chłopca z latawcem". Postanowiłam sięgnąć też po "Tysiąc wspaniałych słońc". Przygotowana byłam na ciężką literaturę i taką właśnie dostałam. Przenosimy się do Afganistanu, gdzie poznajemy dwie kobiety, Mariam i Lajlę. Mariam jest harami, czyli nieślubnym dzieckiem. Z tego powodu jej życie nie było lekkie, znosiła mnóstwo upokorzeń i bardzo szybko została wydana za mąż za dużo starszego mężczyznę. Natomiast Lajla wychowywała się w całkiem innych warunkach, a nawet uczyła się w szkole. Dwie całkiem różne bohaterki, ale ich losy wkrótce splatają się ze sobą. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj historia Afganistanu, która ma wpływ na losy bohaterów. Ja przyznaję, że te wszystkie sprawy polityczne są dla mnie słabo zrozumiałe i nie do końca wiem, o co w tym wszystkim chodzi, więc poniekąd zostałam zmuszona do większego zainteresowania się tym tematem. To naprawdę straszne, co przez te 30 lat się tam wydarzyło i do jakich okropnych zmian doszło. Sytuacja afgańskich kobiet jest przerażająca. Ja nie wyobrażam sobie, jak opisywane sytuacje mogą jeszcze mieć miejsce w XXI wieku. Ilekroć czytam takie książki to zawsze jestem w szoku, jak bardzo w tamtych mężczyznach zakorzeniony jest brak szacunku do kobiet i przedmiotowe traktowanie. Naprawdę ciężko się o tym czyta i czuję się wręcz głupio, że ja sobie czytam książkę w ciepłym łóżeczku, w otoczeniu kochających osób albo wychodzę swobodnie na zakupy, a tam kobiety dostają lanie od swoich mężów. Wstyd mi, że często narzekam na miejsce, w którym żyję, a tak naprawdę to jest to zdecydowanie niebo w porównaniu do rozgrywającego się w Afganistanie piekła. "Tysiąc wspaniałych słońc" to powieść, którą po prostu trzeba przeczytać. Jest to historia niezwykle bolesna, wstrząsająca, wzruszająca, ale i piękna. Opowiada o niezwykłej przyjaźni, sile, miłości i nadziei. Na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci i Wam serdecznie ją polecam. Poczekajcie jednak na odpowiedni dzień, bo lektura wymaga skupienia i odpowiedniego podejścia. Ja nie potrafię napisać już nic więcej, bo i tak wiem, że nie uda mi się dobrze przekazać emocji. Po prostu przeczytacie, proszę. A na sam koniec mam dla Was dobrą radę. Nie czytajcie opisu z okładki, bo zdradza zdecydowanie zbyt dużo. Tak samo było w przypadku "Chłopca z latawcem". Uważajcie też na niektóre recenzje, bo często roi się w nich od spoilerów. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Audiobooki, Mam, Obyczajowe,
Historia dwóch kobiet w islamskim świecie. Chociaż dzieli ich sporo lat, obie zostają żonami tego samego mężczyzny. Początkowo nie darzą się sympatią, jednak czas i trudy życia łączą ich głęboką przyjaźnią, która skłania je do wielkich poświęceń, nawet za cenę życia. Książka naprawdę mnie zachwyciła. Ukazuje drastyczne traktowanie kobiet w Afganistanie, gdzie są traktowane gorzej niż mężczyźni. I nawet to, że jedna z głównych bohaterek została wychowana w liberalnej rodzinie, ukończyła szkoły, nie uchroniło jej przed małżeństwem z despotą. Lekturę gorąco polecam.
Avatar użytkownika - Karola28
Karola28
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Ulubione,
Wspaniała, poruszająca do głębi opowieść o kobiecej przyjaźni oraz opisująca realia panujące we współczesnym Afganistanie. Zdecydowanie warto sięgnąć po tą lekturę. Na długo zapada w pamięć.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Wspaniała książka napisana przez wybitnego autora (polecam również "Chłopca z latawcem"). Opowieść o miłości, przyjaźni i wojnie. Dwie główne bohaterki - Mariam i Laila doświadczają wszystkich negatywnych aspektów bycia kobietą w ogarniętym wojną (ale też i tym w czasach pokoju) Afganistanie. Trudno uwierzyć, że gdzieś tam w świecie życie toczy się tak zupełnie inaczej, że rzeczy, o których mowa w książce w ogóle mogą zaistnieć w rzeczywistości. Oczywiście, powieść afgańskiego autora to fikcja, ale głęboko osadzone w tamtejszych realiach. Jak sam mówi, wiele sytuacja zaczerpnął z życia. Czytając tę książkę przeżywa się wszystko razem z bohaterami, kibicuje i współczuje im, niektórym można tylko przekazać: "sam się o to prosiłeś". Lektura "Tysiąca wspaniałych słońc" na długo pozostaje w pamięci.
Avatar użytkownika - mozarella
mozarella
Przeczytane:2012-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka pokazuje realia kobiet islamu. Przedstawia tradycje, zwyczaje, życiowe tragedie i piękno przyjaźni.
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2013,
Poruszająca książka. Pokazuje w jaki sposób kobiety są traktowane w Afganistanie i same zmiany jakie w tym kraju nastąpiły na przestrzeni lat i to absolutnie nie na lepsze. Szczerze płakałam na końcu gdy jedna z nich zostaje rozstrzelana...
Avatar użytkownika - beti_tiny
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Chłopiec z latawcem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Chłopiec z latawcem

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody...

I góry odpowiedziały echem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - I góry odpowiedziały echem

,,I góry odpowiedziały echem" jest historią o rodzeństwie - Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia...