Okładka książki - W kręgu księżniczki

Tytuł oryginału: Desert Royal
Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: czytam

„Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn”. Prawdziwa opowieść Sułtany – saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki. Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią . Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Kup książkę W kręgu księżniczki

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2017-05-12, Przeczytałam,
Bogactwo, które trudno sobie wyobrazić. Prywatny szpital, samolot i helikopter. Własne domy i hotele rozsiane po całym świecie. Pięćset tysięcy dolarów na jednorazowe zakupy. Służba na każde wezwanie. To jedna strona medalu. A druga? Jean Sasson w swoich książkach o Sułtanie (m.in. Łzy księżniczki, Sekrety księżniczki) wielokrotnie już dowodziła, że życie arabskich księżniczek często przybiera także inne – poza złotą – barwy. Na przykład czerwoną. Miewa bowiem kolor bólu, wstydu i poniżenia. Jak choćby wtedy, gdy nastoletnia księżniczka, wbrew swojej woli, zostaje oddana znacznie starszemu mężczyźnie, traktującemu jej ciało jak swoją własność. Własność, którą można do woli rozporządzać – bez ograniczeń, jakie stanowiłoby uznanie godności drugiego człowieka. Z drugiej strony publiczne życie arabskich kobiet wydaje się zupełnie czarne. Pozbawione nie tylko możliwości wpływania na losy swojego kraju, ale nawet samotnych spacerów czy rozmów z nieznajomymi (za które mogą zostać ukarane śmiercią!), pozostają zamknięte w czarnym więzieniu kwefu i abaji. Jeśli taki los spotyka księżniczki z rządzącego Arabią Saudyjską rodu Saudów, co z innymi kobietami? Na przykład młodymi Filipinkami i Pakistankami, sprzedawanymi przez rodziców arabskim mężczyznom? Czy ktoś obroni zniewolone i wykorzystywane seksualnie dziewczęta? W świetle prawa Arabii Saudyjskiej – nie. Jednak Sułtana, bohaterka i narratorka W kręgu ...

Opinie o książce - W kręgu księżniczki

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
„W kręgu księżniczki” to trzecia część opowieści księżniczki Sułatany Al Su’ud o jej życiu, napisanej przez jej wieloletnią przyjaciółkę Jean Sasson. Sułtana jest kobietą która, wydawałoby się ma wszystko: ma kochającego i wspierającego męża, dwójkę pięknych córek, majątek liczony w setkach milionów dolarów. Jednego czego jej brakuje to pełnej wolności, którą cieszą się kobiety Zachodu. Nie wolno jej wyjść poza obszar pałacu bez  tradycyjnego kwefu i abaji. Nie wolno jej przebywać w towarzystwie mężczyzny, z którym nie jest spokrewniona. Nie wolno jej nawet prowadzić auta! Sułtana, tak jak wszystkie kobiety w Arabii Saudyjskiej  jest skrępowana przez nakazy i zakazy prawa szariatu (islamskie reguły prawne zaczerpnięte z Koranu) oraz sunny (zbioru relacji o życiu proroka Mahometa).  I tak samo jak wszystkie kobiety w Arabii Saudyjskiej, niezależnie od ich statusu społecznego czy materialnego, jest obywatelem drugiej kategorii, całkowicie uzależnionym od woli mężczyzn z jej Rodziny.          Księżniczka, piórem autorki, opowiada nie tylko swoją historię, ale historię kobiet ze swojej licznej rodziny, a także ich służących, które są w jeszcze gorszej sytuacji niż mimo wszystko uprzywilejowane księżniczki. Od pewnego czasu Sułtana nie czuje się szczęśliwa, czegoś brakuje w jej wypełnionym bogactwem ...
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Jean Sasson poznałam za sprawą wcześniejszych powieści o księżniczce Sułtanie, które ze względu na tematykę mocno na mnie wpłynęły i zapisały się w mojej pamięci. Bardzo cenię postać bezkompromisowej, silnej i niezależnej księżniczki, która swoim postępowaniem udowadnia, że zawsze można coś zmienić, ale trzeba tego po prostu chcieć.

W najnowszej powieści Jean Sasson księżniczka Sułtana znowu zaskakuje- szczerością, bezpośredniością, łamaniem tabu. Kolejny raz jawi nam się jako niezwykła osoba pragnąca przede wszystkim nieść pomoc i ukojenie słabszym kobietom, których w Arabii Saudyjskiej nie brakuje. Sułtana nie może narzekać. Los obdarzył ją niezwykłym, szczodrym i kochającym mężem, pozwalającym jej na samodzielność i dużą swobodę. Większość kobiet w tym kraju żyje jednak dużo skromniej, w gorszych warunkach, a prawdziwy problem stanowią dla nich mężczyźni, pochodzący często z najbliższej rodziny. Takich przypadków nie brakuje. I choć sytuacje opisywane przez księżniczkę mogą wydawać się bardzo ekstremalne, to jedynie fragment tego, co rzeczywiście spotyka kobiety.

Arabia Saudyjska to kraj, w którym władzę sprawują mężczyźni. Dla większości z nich kobieta nadaje się jedynie do tego, by im służyć, jako kochanka, matka, czy zwyczajny obiekt pożądania, wzbudzający zazdrość wśród innych. Co najgorsze, w wielu przypadkach przemoc psychiczna i fizyczna to tylko ułamek tego, o czym zazwyczaj się nie mówi. Nowa powieść Sasson przedstawia właśnie te fakty, które najwygodniej byłoby przemilczeć. Brak możliwości wyboru kandydata na męża (co wbrew powszechnie głoszonym opiniom jest aktem bezprawia), bardzo częste napady i gwałty, a także odbywająca się na wielką skalę sprzedaż kobiet. Bardzo ciężko czytało mi się na ten temat, ale unikanie tematu nie sprawi, że problem przestanie istnieć. Cieszę się jednak, że Sułtana ma odwagę, by o tym mówić, by pokazać światu, co dzieje się w jej kraju. A także w jej rodzinie.

„W kręgu księżniczki” to także barwny, obrazowy, a przede wszystkim zaskakujący portret rodziny królewskiej. Bohaterka z niezwykła drobiazgowością i szczerością przedstawia fakty mogące okryć jej najbliższych, a także ją samą, wstydem i hańbą. Bez większych oporów przedstawia problem coraz częstszego uzależnienia od alkoholu, stawiającego wszystkich w  tym gorszym świetle, że alkohol w tym kraju jest zakazany. Przedstawia przypadki, kiedy mężczyźni z  jej rodziny dopuścili się okrutnego i brutalnego wykorzystywania kobiet. Chętnie dzieli się z nami również osobistymi problemami, jak trudność z utrzymaniem ścisłego postu podczas ramadanu czy kwestie związane z nieposłuszeństwem córek.

Ta powieść pozwala nam spojrzeć na Arabię Saudyjską i rodzinę królewską w inny sposób. Dzięki opowieści Sułtany poznajemy najgorsze sekrety i najmroczniejsze tajemnice, rzucające cień nawet na  pozytywne aspekty. Doceniam jednak szczerość księżniczki, chęć naświetlenia pewnych spraw. I uporania się z nimi. Sułtana może budzić skrajne emocje, w dużym stopniu za sprawą epatowania bogactwem (temat ten jest dość rozbudowany w  powieści), ale nie można jej odmówić dobrego serca i próby zmienienia systemu na nieco lepszy. Mogłaby zwyczajnie cieszyć się tym, co dostała od losu, ale ona chce zrobić więcej. Dla tych, którzy takiej szansy nie otrzymali.

Sasson pisze lekko, umiejętnie wprowadzając nas w świat księżniczki. Z jej opowieści wyłania się obraz niezwykle intrygujący, który zachęca nas do rozpoczęcia niezwykłej czytelniczej podróży. Sam temat i sposób w jaki został przedstawiony sprawiły, że nie mogłam się od tej powieści oderwać. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, ale bez wątpienia ważna i pouczająca, a może także inspirująca.

Avatar użytkownika - KateWithBooks
KateWithBooks
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,Żyłam życiem kobiety, której nadzieje zostały pogrzebane. Żyłam pełna strachu przed mężczyznami. Żyłam, obawiając się złego małżeństwa. Żyłam świadoma, że moim działaniem kieruje diabeł w ludzkiej postaci." Saudyjska księżniczka Sułtana Al Su'ud po raz kolejny zdradza mroczną stronę życia kobiet w swoim kraju, zarówno tych z biednych rodzin, jak również swoich kuzynek z rodziny królewskiej. Nic nie jest takie jakie się wydaje. Nawet ogromny majątek nie jest w stanie uratować młodych kobiet przed małżeństwem pełnym nienawiści, gwałtów czynionych przez ich ,,właścicieli", a nawet maltretowania ze strony najbliższej rodziny. Czy Sułtana odnajdzie w sobie siłę, by sprzeciwić się bestialskim mężczyznom? O tym przeczytacie w najnowszej powieści Jean Sasson ,,W kręgu księżniczki". Wiele z nas zazdrości bajecznie bogatym księżniczkom majątku i możliwości, jakie dają pieniądze. Brak obowiązków, całodobowa obsługa służących i piękny pałac, to tylko powierzchowność, o której marzymy. Tak naprawdę nawet rodzina królewska ma harmonogram spotkań, wydarzeń dobroczynnych czy wyjazdów za granicę. To prawda, że posiadają fortunę, którą lekką ręką wydają na dostatnie życie, ale niekiedy dzielą się nią z innymi, bardziej potrzebującymi ludźmi. Sułtana także należy do takich osób. Wspiera kilka fundacji charytatywnych, wspomaga biedne rodziny czy zatrudnia wiele kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji. Takich osobistości ze świecą szukać. Jak zapewne wiecie, głośne mówienie czy pisanie o wadach krajów arabskich jest zdradą wobec rodaków. Saudyjczycy bardzo restrykcyjnie przestrzegają ustalonych przez siebie reguł. Kobiety, które chociażby spojrzą się na innego mężczyznę, mogą zostać ukamieniowane. Osoby sprzeciwiające się religii czy rodzinie królewskiej są postawione przed sądem, a karą najczęściej jest stryczek. Księżniczki także mogą być zdrajczyniami. Żaden mieszkaniec, a tym bardziej obywatelka arabska nie ma prawa oczerniać swojego kraju, czy męża. To niedozwolone. Za to mężczyznom wolno zdecydowanie więcej. Gwałty w małżeństwie, są na porządku dziennym. Kupowanie niewolnic seksualnych przez Saudów również. Choćby nie wiadomo jak źle się działo w związku, to nikt z rodziny, ani spoza niej, nie może ingerować w nieszczęśliwe małżeństwo. Mąż ma pełne prawo do nie szanowania żony, rządzenia nią, rozkazywania czy wykorzystywania w każdy możliwy sposób. Niestety tak wyglądają arabskie realia. Co prawda Koran mówi o mężczyznach, jako o najważniejszych i najsilniejszych istotach w rodzinie, ale nakazuje także szanować i wspierać swoją partnerkę. Jednakże Arabowie ,,rozumieją" Koran na swój sposób. I naprawdę nie wiele da się z tym zrobić. Sułtana postanowiła mimo wszystko ujawnić smutne fakty, opisując dramatyczną historię Mahy i jej małżeństwa, jak również przedstawia swoje własne słabości, jako człowieka. Nikt nie jest doskonały, ale należy wierzyć, że będzie lepiej, jeśli tylko postanowimy walczyć ze złem i krzywdą. Poznając poprzedni tom ,,Sekrety księżniczki", wiedziałam, że muszę poznać dalszą historię kobiety. I tym razem nie zawiodłam się. Styl pióra Jean Sasson jest taki sam jak w poprzedniej części, lekki i łatwy do zrozumienia. ,,W kręgu księżniczki" to już trzecia powieść o Sułtanie, jednak wydaje mi się, że nie ostatnia. Rzekłabym, że to raczej pamiętniki wydawane w częściach, a tym samym takie historie nie mają końca. Czy to źle czy dobrze, oceńcie sami. Osobiście uwielbiam tego typu książki i z radością wracam do opowieści o rodzinie królewskiej, nawet jeśli nie jest ona romantyczną historią o księciu z bajki.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Książki opowiadające o życiu księżniczki Sułtany zawsze czytam z ogromnymi emocjami. Obecnie chyba każdy Europejczyk wie jak wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej, na szczęście również w tamtym kraju (oraz w wielu innych muzłumańskich krajach) można spotkać kobiety, które starają się chronić inne przedstawicielki swojej płci, a w niektórych przypadkach nawet jawnie występują przeciwko panującym tam zasadom. Niestety bardzo często kończy się to dla nich tragicznie. Ta książka zawiera wiele bardzo cennych historii, opowiadających o życiu w tamtym kraju, zwłaszcza o losach kobiet. Niektóre z tych opowieści są bardzo tragiczne i smutne, ale przez to, wydaje mi się, że jeszcze ważniejsze. Jedynym minusem jest to, że bardzo ciężko jest się czasem utożsamić z główną bohaterką, bo jak tu się postawić w sytuacji kobiety, która wydaje trzysta tysięcy dolarów na ubrania podczas jednej z podróży do Nowego Jorku. Jednak potrafię zrozumieć, że rodziny Saudów są bardzo bogate i posiadają wręcz niekończące się zasoby gotówki, dlatego są w stanie pozwolić sobie na takie ekstrawagancje, tym bardziej, że wiele z nich wydaje olbrzymie sumy na pomoc dla biednych. Podsumowując, pozycja bardzo interesująca, stanowi ciekawe uzupełnienie losów bohaterki, spisanych w pozostałych książkach. Jest to na pewno bardzo ważna powieść, poruszająca problemy olbrzymiej wagi, szczególnie we współczesnym świecie.
Avatar użytkownika - marciaG
marciaG
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w kręgu księżniczki dzieją się różne dziwne rzeczy. Dla niektórych całkiem normalne dla innych wręcz niewyobrażalne, jest jednak księżniczka - Sułtana, która zechciała opowiedzieć wszystkim o tym, co się dzieje w jej kraju. Ciekawa i przejmująca lektura, która porusza tematy przykre, szczególnie dla osób innego wyznania, ale też niezwykłe - bogactwa i tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata. W szczegółowy sposób opisuje ich życie, wzloty i upadki a wszystko dlatego, że nie zgadza się z prawem jakie rządzi jej krajem. Czy odkryła w sobie siłę, by coś zmienić ? Przeczytaj i przekonaj się - naprawdę warto!
Avatar użytkownika - Emilly26
Emilly26
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam, WYZWANIE CZYTELNICZE 2017- 26 KSIĄŻEK,
Jean Sasson w profesjonalny sposób podjęła się nie lada wyzwania dotyczącego problemu nierównego, niesprawiedliwego traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej. Bohaterką książki jest przyjaciółka o imieniu Sułtana autorki, która jest księżniczką. Księżniczka Sułtana to kobieta, waleczna, pomysłowa, przyjacielska, kochająca swoją rodzinę, pomocna w każdej sytuacji , gdy ktoś potrzebuje jej wsparcia. Nienawiść, ból, cierpienie stanowi dla niej największe zagrożenie. Księżniczka Sułtana pod maską pięknej kobiety skrywa tajemnice. Czy chcesz zapoznać się z tajemnicą księżnej zawartej na stronie 213? Moim zdaniem warto jest ją poznać, gdyż morał będzie wynikał jeden: ,, Mów zawsze prawdę jaką by ona nie była, a dzięki temu prawdomówność odkryje Twoje drugie pozytywne ja". Wyjaśnienie prawdy wymaga odwagi, ale jest najlepszym lekarstwem na ból psychiczny, pokonanie strachu poprzez ujawnienie prawdy. Im dalej żyjemy od prawdy tym trudniej żyje się z nią na co dzień. Prawda tak czy inaczej ujrzy swoje światło dzienne. W przypadku księżniczki zostanie to wybaczone, gdyż czytelnik poznający jej losy nie wytrwałby do końca i co ją trapi. Jean Sasson wspaniale rozwiązała ten problem w rozdziale. Miłość do rodziny przezwyciężyła pokonać strach do problematyki krzywd. Księżna Sułtana podąża śladami księżnej Diany, a to stanowi doskonały przykład autorytetu ,że można zmienić los młodych dziewczynek. dziewcząt , kobiet dzięki wsparciu wszystkich kobiet na świecie. Kobiety krzywdzone przez mężczyzn niech czują magiczną siłę wsparcia od nas, którzy rozumiemy ich trudne, a momentami trudne losy. Z największą przyjemnością dołączam się do ,,kręgu kobiet" organizacji założonej 2002 r., która zachęca do pomocy pokrzywdzonym przez los wszystkich cierpiących kobiet. Zrozumiały język przekazu, czytelna czcionka zamieszczona w tekście, interesujące dialogi przeprowadzone w kręgu najbliższej rodziny księżniczki Sułtany sprawiają, że chce się czytać i poznawać ją na nowo. Książka posiada miękką okładkę, 327 stron. Każdy z czytelników odnajdzie siebie w księżniczce Sułtanie. Książkę tą można czytać w każdej porze roku. Gorąco polecam przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova.
Avatar użytkownika - ksiazkanonstop
ksiazkanonstop
Przeczytane:2017-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Życie kobiet w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze swoich potrzeb oraz marzeń każdego dnia. Płeć piękna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy również jest poza jej zasięgiem. Jako żona jest zmuszona do całkowitego posłuszeństwa mężowi. To on jest panem jej bytu i od niego zależy los kobiety, którą pojął za małżonkę. Mężczyźni żyją jak królowie. Mają prawo znęcać się, gwałcić, poniżać. Robią to bezkarnie. Arabki to istoty bezbarwne, wystraszone, pokorne. Ciche i skryte. Kiedy czytamy książki o ich życiu, prawdziwe historie, ciężko uwierzyć, że w czasie, kiedy my cieszymy się wolnością, możemy spełniać własne pragnienia, realizować cele, wspinać się po szczeblach do osobistego i zawodowego spełnienia, inne kobiety żyją w ciągłym paraliżującym, rujnującym je przede wszystkim wewnętrznie lęku. Wychodząc na ulice Arabii Saudyjskiej poznajemy głównie pewnych siebie mężczyzn. Kobiety, które mają w sobie tyle mądrości, delikatności, pragnień trwają w ukryciu. Sułtana to główna bohaterka najnowszej książki Jean Sasson "W kręgu księżniczki". Miała ogrom szczęścia. Kiedy na jej oczach kobiety wychodziły za mąż za okropnych, pozbawionych jakichkolwiek uczuć, dużo starszych od siebie mężczyzn, ona poślubiła dobrego człowieka, któremu nie obce były słowa "szacunek", "miłość". Dla Karima nie liczyła się tylko satysfakcja seksualna. Takiego mężczyzny trzeba szukać ze świecą w tamtym zakątku świata. Spełniona Sułtana jednak nie osiada na tronie szczęścia. Postanawia działać w sprawie zastraszanych, poniżanych, gwałconych kobiet. Jest to niezwykle trudne zadanie do wykonania w codzienności, w której słowa płci pięknej są niczym. Są one po prostu nic nie warte, prędko zapominane a często wcale nie wypowiedziane. Wraz ze swoimi siostrami pragnie uchronić swoją bratanicę przed największym błędem jej życia. Niestety, nie mogą zapobiec nieszczęściu, ponieważ ostatnie słowo należy do ojca dziewczyny, który jest bezwzględnym, zatwardziałym we własnych przekonaniach człowiekiem. Nikt nie powiedziałby, że Ali jest bratem Sułtany... Główna bohaterka załamuje się porażką, lecz jest to krótkotrwałe uczucie przegranej, ponieważ nie zniechęca się do działania. Czuje w sobie niezwykle silną wolę pomocy innym. Jest świadoma tego, że jeśli ona nic nie zrobi, być może nikt inny nie będzie skory wyciągnąć dłoń w kierunku potrzebujących. Sułtana wiedząc, że ma oparcie w kochającej, oddanej rodzinie pnie się w górę aż osiągnie sukces. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Arabii Saudyjskiej mają szczęście i chciałaby, aby Arabki zaznały lepszego życia. "W kręgu księżniczki" to wstrząsająca historia kobiet zamieszkujących Arabię Saudyjską. Przesiąknięta emocjami, pełna niesprawiedliwości i bólu, lecz jest jeszcze coś... W tejże publikacji autorka przedstawia wyższość mężczyzn. Otrzymujemy obraz męża jako pana i władcy żony, kobiety jako służącej i poddanej, niewolnicy. Mężczyzna może wszystko, kobieta... nie może nic. Ten kontrast wzbudza w czytelniku oburzenie, żal. Tematyka książki jest niezwykle trudna i wymagająca ale dzięki talentowi autorki czyta się płynnie i z rosnącym zaciekawieniem. "W kręgu księżniczki" znajdziemy też iskierkę nadziei. Słońcem w książce jest miłość jaka łączy Sułtanę i Karima. Dzięki tej dwójce pozycja nie jest tylko smutnym obrazem, w którym dominuje poniżenie. Poznaj dobre serce Sułtany, która marzy o tym, aby kobiety były kochane, a nie zastraszane... Chociaż tytuł "W kręgu księżniczki" jest trzecim tomem cyklu, można z powodzeniem przeczytać go bez zapoznania się z poprzednimi częściami.
Avatar użytkownika - ZaczytanaMajka
ZaczytanaMajka
Przeczytane:2017-04-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 2017/majkabloguje.blogspot.com, Mam,
http://majkabloguje.blogspot.com/2017/03/prawdziwa-historia-saudyjskiej.html To już kolejna tego typu historia oparta na faktach. Wiadomo, że w Arabii Saudyjskiej kobiety skrywają pod swoimi albami i nic nie można dojrzeć oprócz ich zjawiskowych oczu, ale to tylko to co my widzimy. Kiedyś przeczytałam książkę Tomka Michniewicza i w niej podróżnik przybliżył ten świat, który jednych przeraża, a innych zachwyca. Nie wiedziałam, że ta opowieść jest podzielona na kilka części i muszę przyznać, że będę musiała to nadrobić. Tym razem książka opowiada o Sułtanie która przełamała kłódkę do złotej klatki. ,,W kręgu księżniczki" właśnie o tym opowiada, o prawdziwym życiu w Arabii, o tym jak kobiety muszą walczyć o swoje prawa. Jak pod albami skrywają najdroższe sukienki świata i drogocenne klejnoty. To opowieść o posłuszeństwie wobec mężczyzn. Książka powstała dzięki Sułtanie, arabskiej księżniczce, której życie można nazwać bajką, ponieważ ma wszystko czego potrzebne jest takiej kobiecie do szczęścia. Do tego mąż ją kocha i nie powinna skarżyć się na jakiś niedostatek. A jednak, księżniczka widzi, że obok niej inne kobiety mają gorzej, ponieważ są przyporządkowane regułom jakie dyktują mężczyźni. Często bite i poniżane, gwałcone. Trudno im walczyć o jakiekolwiek prawa i sprawiedliwość. To wszystko skłania Sułtanę do tego, by pomóc innym. Autor: Jean Sasson Tytuł: W kręgu księżniczki Cykl: Księżniczka Sułtana #3 Wydawnictwo: Znak Literanova Strony: 327 Premiera: 12 kwietnia 2017 r. Mając w pamięci opisywaną Arabię Saudyjską przez Michniewicza, nie byłam bardzo zdziwiona przedstawionym dramatem tamtych kobiet. Muszę dodać, że ,,W kręgu księżniczki" pozwoliło mi zobaczyć jeszcze pełniejszy obraz tamtego świata. Z zewnątrz może wydawać się on piękny. Taki bogaty i z przepychem, a wewnątrz? To najgorsza zaraza jaka może wyjść z człowieka. Gwałty, aranżowane śluby bez miłości dla korzyści majątkowych, traktowanie kobiet przedmiotowo i bicie dzieci, to tylko ułamek tego, co wymieniam. To taki odległy świat, a jednocześnie bliski. Na całe szczęście u nas panują zupełnie inne reguły. Książka napisana bardzo lekkim piórem, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie i nie ma się uczucia zmęczenia nadmiarem informacji. Książka ciekawa i barwna, pokazuje prawdziwe życie Sułtany i tego jak chce zacząć walczyć. To też obraz społeczeństwa, które naprawdę różni się od naszego. ,,W kręgu księżniczki" to książka, którą warto poznać ze względu na inną kulturę. To opowieść prawdziwa o kobiecie z bajkowego świata. O jej chęci zmiany i wahaniach, jakie temu towarzyszą. Polecam!
Avatar użytkownika - MarysiaK
MarysiaK
Przeczytane:2017-03-28, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Sułtana pochodzi z rodziny królewskiej panującej w Arabii Saudyjskiej. Wychowana w tradycji i kulturze Islamu, znająca miejsce kobiety w życiu publicznym odważyła się powiedzieć głośno co dzieje się za murami arabskich pałaców. Jest to książka którą napisało samo życie, tym bardziej więc szokują opisy tam zawarte a dotyczące sytuacji kobiet . Mimo że mamy już XXI wiek, to mężczyzna ma prawo i obowiązek decydować o kobiecie i sprawach, które jej dotyczą. Historia Sułtany i jej rodziny jest naprawdę wciągająca. Momentami trzyma w napięciu jak prawdziwy thriller. Mimo emocji które serwuje czyta się ją bardzo dobrze. Arabia Saudyjska to świat przepełniony kontrastami. Bogactwo które trudno sobie wyobrazić, wydawanie niebotycznych kwot na zaspokajanie zachcianek - a z drugiej strony bieda która zmusza do sprzedaży własnych dzieci. Mąż obsypujący żonę diamentami, w jednej chwili może zmienić się w potwora wymierzającego jej karę za nieposłuszeństwo. Świat Sułtany to przepych, marmurowe pałace, milionowe karty kredytowe. Jednocześnie ból spowodowany sytuacją kobiet i chęć niesienia im pomocy. Sułtana widzi co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu, nie wiele może jednak sama zdziałać. Tragiczne wydarzenie na pustyni pokazuje że są jednak wokół niej ludzie którzy myślą podobnie. A razem tworząc zwarty krąg są w stanie uratować chociaż jedno życie. Bardzo poruszył mnie też stosunek Saudów do religii i tradycji. To jest ich codzienność, temat rozmów przy kawie. Dla nich nie są to puste obrzędy czy wiara od święta - oni żyją wiarą w Allaha i jemu podporządkowują swoje życie. Książka ujawnia tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata. Poszerza horyzonty i pozwala pewne sprawy zrozumieć i poznać z zupełnie nowej perspektywy. Czytając ta książkę trzeba mieć również świadomość ze jej wydanie wiąże się z ogromnym ryzykiem, bo książęta z rodziny Saudów nie lubią gdy ich tajemnice wychodzą na światło dzienne.
Avatar użytkownika - xedex
xedex
Przeczytane:2017-06-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Sekrety księżniczki
Jean Sasson0
Okładka ksiązki - Sekrety księżniczki

PRAWDZIWA OPOWIEŚĆ SAUDYJSKIEJ KSIĘŻNICZKI O SILE I SŁABOŚCI ARABSKICH KOBIET. Być kobietą dziś w Arabii Saudyjskiej – co to właściwie znaczy...

Córki księżniczki Sułtany
Jean Sasson0
Okładka ksiązki - Córki księżniczki Sułtany

Kontynuacja losów księżniczki Sułtany - siostrzenicy króla Arabii Saudyjskiej - i jej rodziny po roku 1991, kiedy ukazała się książka "Księżniczka"...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński