Okładka książki - Warszawa literacka lat międzywojennych

Warszawa literacka lat międzywojennych

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-04-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311130685
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały.

Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy.

Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie, otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.

Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie.

Kup książkę Warszawa literacka lat międzywojennych

Opinie o książce - Warszawa literacka lat międzywojennych

Inne książki autora
Gwiazdy kina II RP
Teresa Dąbrowska0
Okładka ksiązki - Gwiazdy kina II RP

Życie obyczajowe przedwojennej Rzeczypospolitej do dziś budzi zainteresowanie społeczeństwa polskiego. Celebryci ówczesnej epoki wykazywali niejednokrotnie...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy