Wielka księga portretów zwierząt

W muzeum, galerii sztuki i na kartach książek oglądamy królów, królowe, rycerzy, hrabiów, wdowy, skąpców, kupców, artystów, pisarzy i zwykłych ludzi. Patrzą na nas z portretów namalowanych przez mniej lub bardziej znanych artystów. Obserwują nas, czasami uśmiechają się do nas, skorzy do pozostania na zawsze w pamięci potomnych.

Tymczasem jeśli chodzi o zwierzęta, uważa się, że żadne ich portrety nie istnieją. Nic bardziej mylnego. Książka ta powstała właśnie po to, by obalić to błędne przekonanie, rozwiać wszelkie wątpliwości co do wartości tych dzieł i tym samym dać świadectwo szczególnemu zainteresowaniu, jakim darzono zwierzęta w różnych krajach i epokach.

***

Postaci zwierząt przedstawione w miejsce ,,bohaterów" wielkich obrazów europejskich malarzy (m.in. Van Eycka, Durera, Leonarda da Vinci, Tycjana, Vermeera van Delft, Rembrandta czy Davida) początkowo intrygują i szokują, potem przywołują pytanie o pierwowzory. W tym momencie artysta wprowadzając niby-naukowe komentarze zaczyna prowadzić ,,grę" z odbiorcą, odwołując się do jego pamięci i spostrzegawczości.

Jerzy Malinowski

***

Jest to podróż po wyjątkowej galerii sztuki wizualnej, o której istnieniu z ironiczną powagą autor zapewnia, a która zawiera wizerunki wyjątkowych postaci (żeby nie powiedzieć osobistości): flaminga, pingwina, łasiczki, krowy, żaby, owcy, nosorożca, pelikana, orangutana i wielu innych ,,włożonych" w konwencję klasycznych arcydzieł malarstwa ery nowożytnej (w znakomitej większości flamandzkiego i włoskiego). Użyte portrety są kulturowymi ikonami malarstwa olejnego, przez co również kamieniami milowymi kultury Zachodu dawnych

epok. Svjetlan Junaković uwspółcześnił je dla dzisiejszych odbiorców, zamieniając w skrótowy, niczym mms, ale bogaty artystycznie, przekaz kultury i sztuki. Wszystko to wydaje się niezwykle dostojne, zwierzęta -- dotąd traktowane symbolicznie i przedmiotowo -- stają się nobilitowane, stają się portretowanymi arystokratami.

Małgorzata Cackowska

Informacje dodatkowe o Wielka księga portretów zwierząt:

Wydawnictwo: Tako
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Wielka księga portretów zwierząt

Wielka księga portretów zwierząt - opinie o książce

Avatar użytkownika - zoooosia
zoooosia
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Ta książka jest bardziej do oglądania, niż do czytania, bo to jest album z obrazami. Ale takimi niezwykłymi, bo namalowane są na nich zwierzęta. Mama mi pokazywała w internecie, że tak naprawdę to kiedyś na tych obrazach byli ludzie, a teraz dla zabawy są zwierzęta. Najzabawniejsza dla mnie była łasiczka z łasiczką, zamiast damy z łasiczką.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Genialna, absolutnie genialna książka wprowadzająca dzieci w świat sztuki! Z jakże przewrotnym pomysłem - oto wielkie portrety europejskiego malarstwa zostały nieco... odmienione - w miejsce portretowanych pojawiają się bowiem zwierzęta. Ale jak! Mistrzowsko! Jest tu więc Van Eyck, Durer, Leonard da Vinci, Tycjan, Vermeer van Delft czy Rembrandt - tyle, że zamiast portretowanych ludzi jest łasiczka, owca, maciora czy stado żab. Z ogromną przyjemnością zagłębiłam się z córką w tę książkę. A jeszcze większą radość dało nam później tropienie pierwowzorów tych obrazów. Aha - na stronie wydawcy doczytałam, że książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. No, to się widzi! Oby więcej takich inicjatyw!