Wojenna narzeczona

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-14
Dodał/a książkę: elibri

Niezwykła opowieść o pierwszej miłości rozkwitającej w czasach wojny.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków rozdziela wojna.

Po latach Josef, teraz ceniony lekarz położnik, wciąż pamięta o żonie, która wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zginęła podczas wojny. Jednak Lence udało się przetrwać w nazistowskim obozie w Terezinie dzięki niezwykłemu malarskiemu talentowi oraz pamięci o mężu, którego, jak sądzi, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.

Od przepychu spokojnego życia w przedwojennej Pradze po okropności okupowanej przez nazistów Europy, powieść odsłania przed czytelnikiem siłę pierwszej miłości, niezłomność ludzkiego ducha i potęgę pamięci.

Przepięknie napisana, poruszająca, romantyczna, chwytająca za serce i zmysłowa. Wybór Zofii tego pokolenia.

John Lescroart, autor bestsellerów z listy New York Timesa

Ta poruszająca powieść rozpoczyna się od końca, by zatoczyć krąg i poprowadzić czytelnika przez najbardziej tragiczne wydarzenia dwudziestego wieku do tego samego punktu w sposób, który sprawi, że serce podejdzie mu do gardła.

Loring Mandel, autor nagrodzonego Emmy scenariusza do filmu Ostateczne rozwiązanie

Historia miłości wpleciona w opowieść o ludzkich tragediach i woli przetrwania.

Martin Fletcher, laureat National Jewish Book Award

Alyson Richman jest autorką powieści The mask carvers son, Swedish tango oraz Zakochana modelka. Absolwentka Wellesley College, mieszka na Long Island w Nowym Jorku wraz z mężem i dwójką dzieci

Kup książkę Wojenna narzeczona

Opinie o książce - Wojenna narzeczona

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
O II wojnie światowej napisano wiele, jednak temat ten powraca jak bumerang. Pomimo znajomości tematu każde nowe spojrzenie na te bestialskie czasy wzrusza i porusza. Ludzie, którzy żyli w tamtym okresie i na różne sposoby walczyli o siebie, swoich najbliższych i zachowanie okruchów człowieczeństwa zasługują na miano bohaterów. Alyson Richman, jak sama wspomina, chciała napisać powieść o pewnej malarce, która przeżyła Holocaust. Jednak wizyta w salonie fryzjerskim sprawiła, że nieco zmieniła swój zamiar. Usłyszała tam bowiem opowieść o pewnej parze staruszków, którzy odnaleźli się po latach rozłąki na ślubie swoich wnuków. I to oni stali się inspiracją do napisania "Wojennej narzeczonej". Autorka akcję swojej powieści umieszcza w Czechach, dokładnie w Pradze. Tutaj poznajemy Lenkę, córkę właściciela fabryki szkła. Rodzinie powodzi się dobrze. Maizelowie są zaliczani do tzw. wyższej sfery. Gdy Lenka rozpoczyna studia w ASP zaprzyjaźnia się z Veruską Kohn, córką lekarza. Podczas pobytu u Veruski poznaje jej brata Josefa, studenta medycyny. Młodzi zakochują się w sobie. Ich szczęście burzy wojna i okrutny plan Hitlera dotyczący narodu żydowskiego. Lenka i Josef biorą szybki ślub. Rodzina Kohn załatwia wizy do Ameryki, ale Lenka nie chce zostawić rodziców i siostry. Jej upór i determinacja sprawiają, że Josef wyjeżdża sam. Decyzja ta staje się przyczyną rozłąki na, jak się okazuje, sześćdziesiąt lat. Lenka wraz z rodziną trafia do obozu w Terezinie, a następnie w Auschwitz. Po wojnie Josef na próżno stara się odnaleźć ukochaną przez Czerwony Krzyż. Poszukiwania urywają się w Auschwitz, co daje podstawę do uznania Lenki za zmarłą. Ona zresztą opłakała już rzekomą śmierć ukochanego podczas bombardowania statku, którym płynął do Ameryki. Po wojnie oboje wstępują w związki małżeńskie, jednak nie są w nich do końca szczęśliwi. Każde na swój sposób wspomina wspólne chwile. Po latach spotykają się na weselu swoich wnuków. Alyson Richman napisała powieść klamrową. Już na początku poznajemy zakończenie, aby w retrospekcjach znaleźć wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do tej sytuacji. Dzięki temu możemy skupić się na motywacji głównych bohaterów, przeanalizować przyczyny i skutki ich zachowania. Ponadto książka składa się z rozdziałów zatytułowanych "Lenka", "Josef", w których do głosu dochodzi wymieniony w tytule bohater. Dzięki temu widzimy II wojnę światową przez pryzmat przeżyć każdego z nich. Jest to kolejna lektura z tych, które warto przeczytać.
Avatar użytkownika - Poema
Poema
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, przeczytane w 2014,
Zgrabnie napisana powieść, poruszająca tematykę ludzkich losów z wojną w tle. Mając jednak w pamięci inne książki tego typu, które przeczytałam dotychczas, ta wypada trochę słabiej. Osobiście nie przepadam za rozbudowanymi opisami, charakterystycznymi dla romansów. A w tej powieści jest zdecydowanie dużo. Jak dla mnie - zbyt wiele. Wciąż mając w pamięci Niewidzialny most autorstwa Julie Orringer, nie znalazłam jeszcze książki, która tej powieści dorównuje. Znacznie odstaje także od niej Wojenna narzeczona. Ale mimo wszystko uważam, że warto sięgnąć do książki Alyson Richman, szczególnie dotyczy to osób zainteresowanych tematyką II wojny światowej. Książkę czyta się lekko i szybko.
Avatar użytkownika -

Bardzo smutna, ale niezwykle piękna i wzruszająca do łez historia nie tylko miłości dwojga młodych rozłączonych przez wojnę, ale również historia eksterminacji czeskich Żydów, którzy z terezińskiego getta trafiali do Auschwitz.
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2013 roku,

Czy zwyczajna wizyta u fryzjera może stać się inspiracją do napisania książki? Okazuje się, że tak. Alyson Richman podczas wizyty w zakładzie fryzjerskim usłyszała historię pewnych małżonków, którzy rozdzieleni przez wojnę spotkali się ponownie kilkadziesiąt lat później na weselu swoich wnuków. Na podstawie tych wspomnień autorka nakreśliła fikcyjną i bardzo życiową opowieść zamieszczając ją w książce ,,Wojenna narzeczona’’.

Lenka Maizel jest młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Ma wierną, oddaną przyjaciółkę i kochającą rodzinę. Odnajduje również miłość. Jej wybrankiem serca jest Josef Kohn, student medycyny. Niczego więcej Lence nie potrzeba do szczęścia. Wielkimi krokami zbliża się II wojna światowa. Młodzi biorą ślub i wspólnie z całą rodziną zamierzają wyemigrować z czeskiej Pragi do odległych Stanów Zjednoczonych. Niestety w wyniku pewnych dramatycznych okoliczności wojenna zawierucha rozdziela Lenkę i Josefa na wiele, wiele lat. Oboje są przekonani, że ich druga połowa nie żyje. Domniemana wdowa znajduje nazwisko swego męża na liście pasażerów zatopionego przez Niemców statku, zaś Josef po wielu bezskutecznych poszukiwaniach odnajduje dane osobowe swojej żony w spisie uczestników transportu do obozu śmierci. W zaistniałej sytuacji każde z nich rozpoczyna nowy etap w swoim życiu.

Mija ponad sześćdziesiąt lat. Na weselu swoich wnuków Lenka i Josef zszokowani rozpoznają siebie. Los postanowił dać im jeszcze jedną szansę, ale czy nie jest na nią już za późno? Przez co przeszli główni bohaterowie w okresie holokaustu? Jak wojenna pożoga wpłynęła na ich życie?

Nie lubię czytać literatury wojennej, gdyż poraża mnie ona swoim okrucieństwem wydarzeń, dlatego nie wiem, czemu zdecydowałam się przeczytać ,,Wojenną narzeczoną’’. To był po prostu impuls, lecz muszę przyznać, że takie nieoczekiwane spotkanie wyszło mi na dobre. Potrzebowałam prawdziwego, emocjonalnego wybuchu, który zrujnuje mój spokój ducha i taki pakiet dokładnie dostałam. Alyson Richman nakreśliła przepiękną i niezwykle tragiczną historię miłosną rozgrywającą się w obliczu bezwzględnych rządów Hitlera. Naziści byli bezlitośni wobec Żydów. Wiele osób zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, gdzie panował głód, choroby, przeludnienie, wyczerpanie pracą ponad siły oraz śmierć. Tutaj godność ludzka w bezlitosny sposób była deptana przez reżimowe bezpieki. Ich poczynania niejednokrotnie wzbudzały we mnie złość, bunt, niedowierzanie i poczucie beznadziejności. Nie potrafię wyobrazić sobie, jak bardzo trudne było życie w obozach zagłady. To okropny horror, który napisało samo życie.

Mimo niezwykle ciężkiej tematyki, ,,Wojenną narzeczoną’’ czyta się bardzo płynnie i z rosnącym zainteresowaniem. Historię głównych bohaterów śledziłam z zapartym tchem, ze łzami w oczach, ze strachem, przerażeniem i nadzieją. Narracja poprowadzona jest z punku widzenia Lenki i Josefa, dzięki czemu ich osobiste wspomnienia są bardzo żywe, plastyczne i sugestywne. Momentami miałam wrażenie, że sama jestem w centrum wielkiej tragedii. Autorka wprawdzie nie utrzymała chronologicznego ciągu, ale mimo to, fabuła jest zrozumiała, harmonijna i logiczna. Dawno już żadna książka nie wywołała we mnie tylu kontrowersyjnych emocji.

Polecam „Wojenną narzeczoną” Alyson Richman wszystkim osobom szukającym poruszającej i zarazem wstrząsającej historii miłosnej. Znajdziemy tutaj również szokujący obraz działań wojennych, trudne życie w getcie i bolesne wspomnienia z holokaustu . Zobacz, jak tęsknota, nadzieja i miłość miesza się z cierpieniem, żalem i bezsilnością. Zapraszam do lektury.

Avatar użytkownika - Mathab
Mathab
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Niezwykła historia młodych zakochanych ludzi w okresie tuż przed jak i podczas II wojny światowej w Pradze. Losy Josepha, któremu udało się wyjechać z okupowanego miasta na zachód i jego życie po wojnie przeplatają się z opowieścią Leny, która wojnę spędziła w getcie w Terezinie oraz w Auschwitz. Spotkali się na ślubie swoich wnuków. Historia, oparta na faktach autentycznych. Historia, jakich wiele, ale i kolejny dokument przedstawiający losy Żydów podczas wojny. Wzruszająca.
Wojenna narzeczona" to książka, która intryguje, wciąga i niesamowicie ciekawi, a wątek główny, czyli romans wojenny, potrafi nie raz nawet wzruszyć. Bohaterowie nie są banalni, wątki również nie należą do prostych, jednak jakość stylu autorki jest na wysokim poziomie, dlatego tę historię czyta się z zapartym tchem. Czasem tylko może się dłużyć, ale to mało istotny szczegół. Tej powieści nie brakuje pozytywnych cech, dlatego jeśli wciąż się wahaliście, powinniście przestać. Książka Alyson Richman to powieść warta uwagi każdego czytelnika. Polecam!
Avatar użytkownika - redaktor
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa