Wspomnienia z mojej Atlantydy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-09-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308052105
Liczba stron: 530
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

NIEZWYKŁE LOSY POLAKÓW NA DALEKIM WSCHODZIE.

Blisko dziewięćdziesięcioletni dziś Edward Kajdański urodził się w Harbinie, w którym pod koniec XIX stulecia osiadła grupa Polaków, którzy pojawili się w chińskiej Mandżurii, gdy Rosja przystąpiła do budowy Kolei Wschodniochińskiej. Opowieść  Edwarda Kajdańskiego, zaczyna się od  losów  dziadka i ojca, których życie  pod koniec XIX w. rzuciło do Japonii i do Chin, opowiada też o przodkach po kądzieli, Rosjanach, którzy uciekli z bolszewickiej Rosji do Chin. Opowiada o Ziemi Obiecanej, jaką dla Europejczyków i Azjatów stał się mandżurski Harbin.

Jego wspomnienia tworzą barwny wielokulturowy, egzotyczny świat jego młodości Przeżył w Harbinie II wojnę światową, okupację japońską, rosyjską i chińską.

Dla autora Harbin to utracona na zawsze Atlantyda - kraj szczęśliwej młodości i początków dojrzałego życia.

Edward Kajdański (ur. 1925)  pisarz, dziennikarz i dyplomata, znawca Chin. Urodził się w rodzinie inżyniera, pracującego w cukrowni w Harbinie. Ukończył Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Harbinie (wówczas państwo Mandżukuo). Studiował farmację na Uniwersytecie Północnomandżurskim oraz  kolejnictwo na Politechnice Harbińskiej. Po zakończeniu studiów wyjechał do Polski, w ramach repatriacji ludności polskiej. Dzięki znajomości chińskiego, od 1957 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 1963 otrzymał stanowisko w biurze radcy handlowego w Pekinie, gdzie na różnych stanowiskach pracował do 1975. W okresie 1979 - 1982 znów był w Chinach, tym razem jako konsul w Kantonie.

Kultura chińska jest tematem  jego książek popularnonaukowych, takich jak: Długi cień wielkiego muru (Oficyna Naukowa, 2005), Chiny - Leksykon (Książka i Wiedza, 2005), Sekrety chińskiej medycyny. ,,Medicus Sinicus" Michała Boyma (Neriton, 2010). Wydał także powieść Tybetańska księżniczka, której akcja rozgrywa się w Chinach. Publikował m.in. w czasopismach ,,Poznaj Świat", ,,Wiedza i Życie", "Kontynenty".  Autor wydanej przez WL Medycyny chińskiej bez tajemnic.

Kup książkę Wspomnienia z mojej Atlantydy

Opinie o książce - Wspomnienia z mojej Atlantydy

Inne książki autora
Długi cień wielkiego muru
Edward Kajdanski0
Okładka ksiązki - Długi cień wielkiego muru

W książce autor zamieszcza sylwetki polskich autorów relacji z Chin. Większość cytowanych fragmentów pochodzi z polskich publikacji w periodykach i książkach...

Reklamy